Amazon myslí svoj zelený plán vážne, balíky začínajú rozvážať ich nové elektrododávky

  • Využívať len obnoviteľné zdroje a do roku 2040 byť uhlíkovo neutrálny – taký je cieľ Amazonu, aj po odchode Jeffa Bezosa
  • Spoločnosť preto objednala 100 000 elektromobilov
  • Prvé už brázdia ulice Los Angeles, objavovať sa postupne budú aj v ďalších mestách a krajinách
Amazon Rivian
Amazon
  • Využívať len obnoviteľné zdroje a do roku 2040 byť uhlíkovo neutrálny – taký je cieľ Amazonu, aj po odchode Jeffa Bezosa
  • Spoločnosť preto objednala 100 000 elektromobilov
  • Prvé už brázdia ulice Los Angeles, objavovať sa postupne budú aj v ďalších mestách a krajinách

Hoci Jeff Bezos pred pár dňami prekvapujúco oznámil, že na pozícii šéfa Amazonu v tomto roku končí, na jeho víziách a plánoch to v tomto prípade, vďakabohu, nič nemení.

Zhruba pred rokom a pol Jeff Bezos vyhlásil, že Amazon nielenže dodrží ciele Parížskej klimatickej dohody, ale že ich splní o 10 rokov skôr, než by podľa tejto dohody mal. V praxi to znamená, že Amazon má byť uhlíkovo neutrálny už v roku 2040 a od roku 2030 už bude podľa Bezosa fungovať len na obnoviteľných zdrojoch.

Už nechceme byť v tejto záležitosti len uprostred stáda. Rozhodli sme sa, že využijeme našu veľkosť, aby sme niečo zmenili. Ak spoločnosť s tak veľkou infraštruktúrou ako Amazon, ktorý doručuje ročne cez 10 miliárd položiek, môže splniť Parížsku dohodu o 10 rokov skôr, tak to dokáže každá firma,“ vyjadril sa vtedy Jeff Bezos, donedávna najbohatší človek planéty.

zdroj: Jeff Bezos

Pomôcť Amazonu k tomuto odvážnemu kroku má americká startupová automobilka Rivian, ktorá sa ešte predtým stala mediálne známa vďaka svojím zaujímavým, elektrickým pick-upom a SUV.

zdroj: Rivian

Amazon si u nej ešte v roku 2019 objednal 100 000 elektrinou poháňaných dodávok, ktorými raz budú ich zamestnanci rozvážať zásielky. Šlo o najväčšiu objednávku elektromobilov v histórii, ktorá má našu planétu už v blízkej budúcnosti ušetriť až o štyri milióny metrických ton uhlíka ročne.

Obe firmy – Amazon i Rivian – vtedy prehlásili, že prvé elektrické dodávky Amazonu budú ulicami jazdiť o dva roky. Ešte je len úvod roka 2021, no svoj sľub majú už splnený. Zákazníkom v Los Angeles v týchto dňoch vozia zásielky nové elektromobily Amazonu od firmy Rivian.

Rýchle rozšírenie aj do ďalších miest a nabíjacie stanice Amazon

Dalo by sa povedať, že zatiaľ ide o akési testovanie vozidiel v praxi. Amazon ich ale ešte chce vyskúšať „v rôznych klimatických podmienkach a geografických oblastiach“, preto sa dá očakávať, že ich čoskoro uvidíme jazdiť aj v iných mestách USA a možno aj u nás v Európe.

Túto zatiaľ špekuláciu potvrdzuje aj ďalšie vyjadrenie Amazonu, v ktorom spoločnosť tvrdí, že bude budovať infraštruktúru a nabíjacie stanice v Severnej Amerike i v Európe. Je tak, zdá sa, len otázkou času, kedy novú elektrododávku Rivian uvidíme aj na starom kontinente.

Aktuálne jazdí po Los Angeles len zopár týchto vozidiel, no už o rok ich chce mať spoločnosť na cestách aspoň 10 000, a pred rokom 2030 všetky, ktoré si objednala. Moderné elekrododávky jazdiace po meste anjelov sú dôkazom, že Amazon svoj zelený plán myslí vážne a zatiaľ sa drží stanovených krokov i termínov, ktoré si pred pár rokmi odvážne stanovil.

STARTUP: Roboty budúcnosti dostali injekciu 20 000 000 dolárov, budú vojaci či kuriéri

Zdroj: Amazon

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK