Amazon zarobil toľko peňazí, že by to uživilo celé Slovensko. Kto z pandémie ťažil a prečo?

  • Pandémia koronavírusu poriadne otriasla rozpočtami firiem ale aj štátov. Zatiaľ čo Slovensko musí už teraz počítať so stratou, globálnym firmám sa darilo
  • Amazon počas prvého kvartálu 2021 zarobil taký obnos, ktorý by celú našu krajinu počas rovnakého obdobia uživil
TASR/AP Photo/Reed Saxon
  • Pandémia koronavírusu poriadne otriasla rozpočtami firiem ale aj štátov. Zatiaľ čo Slovensko musí už teraz počítať so stratou, globálnym firmám sa darilo
  • Amazon počas prvého kvartálu 2021 zarobil taký obnos, ktorý by celú našu krajinu počas rovnakého obdobia uživil

Globálne firmy si za štvrťrok zarobia viac, ako naša krajina za celý rok. Dôkazom je aj spoločnosť Amazon, ktorá počas posledného štvrťroka zarobila naozaj veľké peniaze. Firme sa dlhodobo darí, posledné obdobie však bolo výrazne lepšie, ako zvyčajne.

Je známe, že zatiaľ čo štáty kvôli zvýšeným výdavkom trpeli a ich rozpočty sa dostali do deficitu, istým firmám sa darilo. Tie sa zameriavajú najmä na online. Vďaka tomu, že ľudia trávili viac času doma, rástli tržby z reklamy aj zo samotného nákupu produktov. Naopak, trpelo gastro, kamenné predajne či turistický ruch.

Prekonali očakávania

Len počas uplynulého štvrťroku spoločnosť pod vedením Jeffa Bezosa utŕžila 108,5 miliardy dolárov, pričom preskočili aj očakávania Wall Street. Informoval o tom czechcrunch.cz. Darilo sa najmä ich cloudovému riešeniu Amazon Web Services, ich kamenné obchody však utrpeli straty. Celkové hospodárske výsledky však hovoria jednoznačne.

Bezos sa firmu chystá už o pol roka opustiť. Ak sa Amazonu bude aj naďalej dariť tak, ako doteraz, bude môcť odísť naozaj hrdo. „Byť šéfom Amazonu je obrovská zodpovednosť, pohltí vás to. Keď máte takúto zodpovednosť, je ťažké venovať pozornosť niečomu inému,“ napísal Bezos v ozname o svojom odchode. Má za seba už aj náhradu.

Jeff Bezos založil Amazon v roku 1994 a od začiatku ho aj viedol. Ešte v časoch, keď sa internet pomaly dostával aj k bežným užívateľom, Bezos realizoval svoju víziu a založil si online kníhkupectvo s názvom Cabadra. Ukázalo sa, že spravil dobrý krok.

V roku 1995, o rok neskôr od vzniku, ho pomenoval podľa rieky Amazon v južnej Amerike, známej svojou zdanlivo nekonečnou dĺžkou a nespočetnými ramenami.  Jeho internetový portál teda stál už pri prvých začiatkoch e-commerce na svete. Dnes patrí k top firmám na celom svete.

amazon
zdroj: TASR via AP/Mark Lennihan

Za ich úspechom do veľkej miery stojí pandémia, z ktorej vyťažili mnohé veľké internetové spoločnosti, napríklad Facebook, Microsoft, Google či Apple. Všetky spomínané firmy z pandémie vyšli bohatšie, ako boli pred ňou. Apple napríklad zvýšil svoje tržby medziročne o 53,6 percent, písal czechcrunch.cz.

V porovnaní s uplynulým obdobím sa ich tržby zdvihli až o 44 percent, zisky sa pritom strojnásobili. Ich čistý zisk za prvý tohtoročný kvartál bol 8,1 miliárd dolárov, pričom minulý rok to za rovnaké obdobie bolo len 2,5 miliardy. Amazon mal príjmy aj z reklamy, koľko presne však známe nie je. Presné čísla nezverejňujú. V najbližšom kvartály očakávajú približne rovnaké čísla.

Amazon je na tom lepšie, ako Slovensko

Už len ich tržby za prvý kvartál sú oveľa vyššie v porovnaní s príjmami Slovenska za celý rok 2020. Podľa rozpocet.sk boli príjmy za minulý rok 38,845 miliardy eur. Podľa portálu Slovensko za prvé tri mesiace utŕžilo 3,223 miliardy eur, pričom výdavky boli viac ako 5 miliárd eur.

Tento rok naša krajina ráta so stratou. Môžu za to dôsledky pandémie, ktoré pociťujeme a ešte aj budeme. Niekoľko rokov dozadu sa pritom hovorilo o vyrovnanom rozpočte, ktorý sa našej krajine ešte nepodarilo dosiahnuť.

Zdroje: czechcrunch.cz, czechcrunch.cz, Startitup.sk, rozpocet.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech