Američania odkazujú Gréte: Choď na vysokú školu ekonómie a potom nás poučuj

  • Greta sa dostala pod paľbu kritiky od zástupcov Spojených štátov
  • Vyzvali ju na to, aby išla študovať ekonómiu a potom prišla poučovať iných
  • Greta vyzýva na radikálnu zmenu v spoločnosti a zmiernenie klimatickej krízy
4
TASR
  • Greta sa dostala pod paľbu kritiky od zástupcov Spojených štátov
  • Vyzvali ju na to, aby išla študovať ekonómiu a potom prišla poučovať iných
  • Greta vyzýva na radikálnu zmenu v spoločnosti a zmiernenie klimatickej krízy

Konferencia Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose priniesla aj prestrelku medzi americkými účastníkmi a klimatickou aktivistkou Gretou Thunbergovou. Informuje o tom SITA.

Greta vyzvala Spojené štáty, aby skončili s používaním fosílnych palív a začali hľadať alternatívy. „V prípade, že ste si nevšimili, svet je momentálne v plameňoch,“ povedala Greta na konferencii.

Na jej slová reagovali americkí vládni úradníci a aj samotný prezident Donald Trump.

„Greta Thunbergová nemá kvalifikáciu na to, aby prednášala Spojeným štátom o klimatických zmenách,“ povedal americký minister financií Steven Mnuchin. Súčasne sa Mnuchin pýta, či je Greta vedúca ekonómka. „Čo si myslí, že kto je?“ pýtal sa minister.

Pred odletom do Švajčiarska zvolil Trump zmierlivý tón, keď uviedol, že by si rád vypočul prejav Thunbergovej a že neverí, že by zmena klímy bola „falošnou správou“.

Grete vymyli mozog, odkazuje americký hudobník

Americký prezident Donald Trump tvrdí, že 17-ročná environmentálna aktivistka Greta Thunbergová by sa nemala sústreďovať na Spojené štáty, ale skôr na iné časti sveta, ktoré vypúšťajú plyny do ovzdušia. Trump a Greta sa už v minulosti dostali do slovných prestreliek a inak tomu nebolo ani tento týždeň na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose. Informuje o tom SITA.

Čítaj viac>> Odborník: Greta Thunbergová manipuluje s faktami, zálohovanie PET fliaš je na Slovensku bezvýznamné

Trump v stredu povedal, že by si bol veľmi rád vypočul prejav švédskej aktivistky na tomto podujatí. Bez spomenutia jej mena však tiež poznamenal, že niektorí ľudia, čo sa týka klimatických zmien, „nie sú realistickí“ a snažia sa o kroky, ktoré by narušili život ostatných ľudí.

Iné štáty ako USA podľa Trumpa nahádzali do Tichého oceánu tony odpadu, ktorý sa teraz plaví smerom k Spojeným štátom. Na takéto veci by sa mala Greta sústrediť, povedal americký prezident, ktorý v utorok označil klimatických aktivistov za „stálych prorokov skazy“. Gretina reakcia na seba nenechala dlho čakať, keď vyhlásila, že ona ani jej podporovatelia sa len tak nevzdajú.

Americký hudobník a herec Meat Loaf vyhlásil, že žiadne klimatické zmeny v skutočnosti neexistujú. Podľa neho je ekologická aktivistka Greta Thunbergová zmanipulovaná.

„Sympatizujem s tou Gretou. Vymyli jej však mozog a povedali jej, že existuje klimatická zmena, ktorá v skutočnosti nie je. Nespravila nič zlé, no prinútili ju, aby si myslela, že to, čo hovorí, je pravda,“ vyjadril sa 72-ročný rodák z Dallasu pre britské noviny Daily Mail.

Kritika zo Slovenska

Aj na Slovensku kritizujú Gretu a jej kroky. Odborník na odpady Radovan Kazda hovorí, že Greta je práve jedným z tých influencerov, ktorí požadujú zatiaľ celkom nešpecifikovanú zmenu celého systému.

„Útočí na základné piliére slobody a demokracie. Okrem toho vo svojich prejavoch často zavádza a manipuluje s faktami. Napríklad, keď hovorí o tom, že ľudia si majú vybrať medzi peniazmi alebo životným prostredím, alebo keď hovorí o tom, že ľudia v dôsledku zmeny klímy zomierajú, hoci porovnateľnému množstvu vďaka nej žije dlhšie. To sú jej hrubé zavádzania,“ hovorí.

Zdroje: SITA, www.dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK