Američania tvrdia, že koronavírus unikol z laboratória, WHO plánuje ďalší výskum. Čínu obviňujú pre netransparentnosť

  • Pôvod pandémie bol v posledných mesiacoch témou, ktorá rezonovala médiami
  • Do výskumov sa zapojilo aj Národné laboratórium Lawrenca Livermora, ktoré dospelo k zaujímavým výsledkom
pjimage - 2021-06-08T103827.704
Unsplash/L N Unsplash/CDC
  • Pôvod pandémie bol v posledných mesiacoch témou, ktorá rezonovala médiami
  • Do výskumov sa zapojilo aj Národné laboratórium Lawrenca Livermora, ktoré dospelo k zaujímavým výsledkom

Správa americkej vlády o pôvode vírusu Covid-19 píše, že hypotéza týkajúca sa úniku vírusu z laboratória vo Wu-chane je pravdepodobná. Zároveň odporúča ďalšie vyšetrovanie. Píše o tom web ynetnews.com. Do výskumu teórie sa zapojilo aj Národné laboratórium Lawrenca Livermora v Kalifornii. Odvolalo sa na ňu ministerstvo zahraničia, keď skúmalo pôvod pandémie počas posledných mesiacov Trumpovej vlády.

Hodnotenie Lawrenca Livermora vychádzalo z genomickej analýzy vírusu, no sám Livermore sa k nemu odmietol vyjadriť. Prezident Joe Biden minulý mesiac uviedol, že nariadil pomocníkom, aby našli odpovede na pôvod vírusu.

pandemia,koronavirus
zdroj: TASR/AP Photo/Martin Meissner

2 scenáre

Americké spravodajské agentúry uvažujú o dvoch pravdepodobných scenároch. Vírus mohol byť výsledkom istej laboratórnej nehody, alebo mohol vzniknúť po kontakte človeka s infikovaným zvieraťom. Na potvrdenie jedného z týchto scenárov sa však zatiaľ čaká.

Stále utajovaná správa, ktorá vznikla ešte počas vlády Donalda Trumpa uvádzala, že traja vedci z čínskeho virologického ústavu vo Wu-chane ochoreli počas práce s vírusom tak, že museli vyhľadať lekársku pomoc, čím sa ochorenie začalo šíriť.

Pribudlo 95 nových prípadov a 9 úmrtí. Očkovanie Sputnikom V sa pomaly rozbieha, v čakárni pribúdajú záujemcovia

Americkí predstavitelia obvinili Čínu, že nie je transparentná ohľadom pôvodu vírusu, čo Peking poprel. Mike Ryan, najvyšší predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie, v pondelok vyhlásil, že WHO nemôže prinútiť Čínu, aby prezradila viac údajov o pôvode vírusu. Zároveň však doplnil, že navrhne ďalšie výskumy na pochopenie toho, ako sa vírus začal šíriť.

Začiatkom júna 2021 vyzval americký expert na infekčné choroby Čínu, aby vydala lekárske záznamy deviatich ľudí, ktorých diagnózy by mohli poskytnúť dôležité informácie týkajúce sa úniku ochorenia z laboratória.

Zdroj: ynetnews.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK