Americké mesto odmietlo stavbu solárnej farmy, pretože by „mohla vysať všetku energiu zo Slnka“

  • Mesto Woodland v Severnej Karolíne sa v posledných dňoch zviditeľnilo kvôli odmietnutiu stavby solárnej farmy v jeho blízkosti. Pretože argumenty niektorých odporcov sú naozaj riadne drísty.
Contestants Get Dirty At Annual Redneck Games
  • Mesto Woodland v Severnej Karolíne sa v posledných dňoch zviditeľnilo kvôli odmietnutiu stavby solárnej farmy v jeho blízkosti. Pretože argumenty niektorých odporcov sú naozaj riadne drísty.

V tejto oblasti už boli schválené tri solárne farmy, ale miestni obyvatelia z toho pravdepodobne nie sú nadšení. Rada zamietla podnet k preplánovaniu priestoru na US Highway 258 pre ďalšie solárne farmy po verejnom pripomienkovom období, kde členovia mesta mohli vyjadriť svoje názory.

25799518_9435b9104b_o1

Bývalá učiteľka vedy, Jane Mann povedala, že sa obáva z rastúceho rizika úmrtí na rakovinu v tejto oblasti (aj napriek správam, ktoré ukazujú, že výskyt rakoviny v Severnej Karolíne v období 2008 až 2012 klesol) a hovorí, že nikto jej nemôže tvrdiť, že slnečné panely nespôsobujú rakovinu.

Bola tiež znepokojená tým, že kvôli solárnym panelom by sa spomalila fotosyntéza a zastavil rast rastlín pri solárnych farmách. „Chcem vedieť, čo sa stane. Chcem informácie. Čo je veľa to je veľa. Nevidím v tom zisk pre mesto,“ povedala na zasadnutí, podľa The Roanoke-Chowan News Herald. „Ľudia prichádzajú so skrytými agendami. Pokiaľ nezistíme či niečo nepoškodí túto komunitu, nemali by sme podpísať žiadny papier,“ dodala.

Bobby Mann (nie je jasné, či je príbuzný s Jane), na margo solárnej farmy povedal: „Zabíjate svoje mesto. Všetci mladí ľudia sa odsťahujú preč.“ Tiež argumentoval, že solárne farmy by vysali všetku energiu zo Slnka, a nové firmy by sa vyhli Woodlandu.

464555410

Oblasť v okolí Woodlandu je obľúbeným miestom pre developerov solárnych fariem, pretože má elektrickú rozvodňu, čo znamená, že panely môžu byť napojené priamo do národnej siete. Zatiaľ čo už začala výstavba jednej z troch fariem, ktoré už boli schválené pre oblasť, je nepravdepodobné, že táto štvrtá dostane zelenú.

 

Nenávisť k solárnym panelom žiaľ nie je v Amerike nič nové. V roku 2011 New York Times oznámilo, že veľa obyvateľov mesta Oradell v štáte New Jersey sa nepáčilo keď ich mesto začalo inštalovať solárne panely na elektrické stĺpy. „Nenávidím ich,“ povedal Eric Olsen pre New York Times. „Sú len tŕňom v oku.“ Ostatní obyvatelia označovali panely ako „škaredé“ alebo „odporné“, a obávali sa, že by kvôli nim klesla hodnota ich nehnuteľnosti.

PSE&G_Solar_panels_utility_poles

Avšak, tieto panely dostali New Jersey bližšie k ich cieľu využívať obnoviteľné zdroje energie. Na začiatku tohto roka, New Jersey tiež schválilo návrh zákona, ktorý vyžaduje, aby štát do roku 2050 získaval aspoň 80 percent všetkej svojej energie z obnoviteľných zdrojov.

Proti týmto zmenám našťastie neboli všetci obyvatelia New Jersey, niektorí vidia panely ako odznak pýchy reprezentujúci prechod k čistej energii.

Môžeme len dúfať, že sa povedomie amerického obyvateľstva okolo solárnych panelov zmení a ľudia ich budú vidieť ako prínos. Ale pre krajinu, ktorej štvrtina obyvateľstva stále verí, že Slnko obieha okolo Zeme to bude asi tvrdý oriešok…

668d4a430416c40fb36d1d6c48710e4d

zdroj: sciencealert.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK