Americkí muži vracajú úder. Hromadne sa hlásia na vazektómie

  • O zákrok majú záujem najmä mladí muži, ktorí vedia, že deti nechcú
  • Mnoho kliník má plný kalendár do konca augusta
roe v wade
Unsplash/Reproductive Health, Gayatri Malhotra
  • O zákrok majú záujem najmä mladí muži, ktorí vedia, že deti nechcú
  • Mnoho kliník má plný kalendár do konca augusta

Prešiel presne týždeň od zrušenia Roe v. Wade a na tento krok zareagovalo aj množstvo mužov. Ako informuje The Washington Post, urologické kliniky po celých Spojených štátoch zaznamenali prudký nárast žiadostí o vazektómiu, teda mužskú sterilizáciu. Zákrok v krajine nie je preplácaný a stojí približne 600 dolárov.

Floridský urológ Doug Stein dokonca prezradil, že ešte pred týždňom dostával nanajvýš 5 žiadostí o zákrok. V súčasnosti sa toto číslo vyšplhalo až na 12 a 18 denne. Potvrdil, že impulzom pre mnohých mužov je práve zrušenie ústavnej ochrany interrupcií, ktorá bola v platnosti takmer pol storočia.

Vazektómia patrí medzi formy trvalej sterilizácie. Už v roku 2002 patrilo medzi hlavné dôvody podstúpenia zákroku to, že muži už mali deti, ktoré chceli. Zákrok sa však stal bežnejším v roku 2011, kedy ho muži začali podstupovať aj vzhľadom na ich zdravie.

Stein pre The Washington Post uviedol aj to, že termíny v jeho ambulancii sú obsadené do konca augusta. Väčšina termínov patrí mužom pod 30 rokov, ktorí túto procedúru doposiaľ ignorovali. Zároveň potvrdil, že 60 % až 70 % pacientov sa v ambulancii odvoláva na rozhodnutie amerického Najvyššieho súdu. 

Nárast v počte konzultácií o vazektómie, ktoré vykonal, hlási aj urológ z Los Angeles Philip Werthman s tým, že ide o 300 až 400 percentný nárast. Približne 250 percentný nárast návštevnosti svojho webu zaznamenal Esgar Guarín, urológ so sídlom v Iowe. 

Ako upozornil urológ a riaditeľ Centra pre mužskú reprodukčnú medicínu a mikrochirurgiu v Weill Cornell Medical Center v New Yorku Marc Goldstein, podobný nárast bol zaznamenaný v roku 2008, kedy bolo množstvo Američanov pod finančným stresom a obávali sa, či zvládnu výchovu svojich potomkov. 

Ďalší nárast sa spája s rokom 2020, kedy vo svete prepukla pandémia a mnoho ľudí bolo nútených pracovať z domu.

Návrat do minulého storočia

Ako sme ťa informovali už minulý týždeň, historické rozhodnutie súdu v prípade Roe verzus Wade z roku 1973 dávajúce celonárodné zákonné právo na interrupciu bolo zvrátené konzervatívnou väčšinou sudcov. 

Očakáva sa, že rozhodnutie povedie k zákazu umelého prerušenia tehotenstva odhadom v polovici amerických štátov. Sudcovia rozhodnutím zrušili legálne vykonávanie interrupcií na federálnej úrovni. Americký prezident Joe Biden skonštatoval, že toto rozhodnutie vrátilo krajinu o 150 rokov do minulosti.

Portál CNN upozornil na to, že takmer polovica zo všetkých amerických štátov už prijala alebo prijme zákony, ktoré interrupcie zakazujú, zatiaľ čo iné prijali prísne opatrenia regulujúce tento zákrok. BBC však doplnil, že niektoré štáty neváhali ani sekundu a zákaz uviedli do platnosti takmer ihneď. 

Príkladom je štát Arkansas, v ktorom sa dvere potratovej kliniky Little Rock uzavreli okamžite po verdikte súdu. Lekári zrušili najmenej 60 zákrokov s tým, že ženám zavolali, aby nechodili, pretože zákrok nebude vykonaný.

Aktivisti, ktorí majú za to, aby sa dali aj interrupcie vykonávať v Spojených štátoch legálne, argumentujú, že sa rozhodnutie súdu dotkne najmä chudobných žien.

Bohaté totiž budú schopné ísť na potrat do iného štátu, kde sa nič nezmení, zatiaľ čo chudobné budú odkázané na nelegálne a nebezpečné procedúry.

Na absurdnosť tohto rozhodnutia chcel poukázať poslanec Oklahomy Mickey Dollens, ktorý v diskusii navrhol, aby sa všetci chlapci po dovŕšení puberty podrobili povinnej vazektómii, píše FOX. Až keď dokážu, že sú emočne zrelí a finančne zabezpečení na výchovu dieťaťa, bude im možné plodnosť obnoviť. „Ak si myslíte, že je to šialené, tak myslím že chápete, ako sa cíti 50 % obyvateľov Oklahomy,“ povedal.

Zdroje: The Washington Post, CNN, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá