Americký seriálový megahit priniesol Slovensku milióny eur. Predviedli sme sa v najlepšom svetle

  • Na Slovensku sa nakrúca úspešný seriál Jack Ryan, v hlavnej úlohe s Johnom Krasinskim
  • Americkí filmári tu preinvestovali viac ako 5 miliónov eur
  • Na Slovenský štáb je hrdá aj ministerka kultúry Natália Milanová
milanova, film
FB/Natália Milanová
  • Na Slovensku sa nakrúca úspešný seriál Jack Ryan, v hlavnej úlohe s Johnom Krasinskim
  • Americkí filmári tu preinvestovali viac ako 5 miliónov eur
  • Na Slovenský štáb je hrdá aj ministerka kultúry Natália Milanová

„Slovensko je v týchto dňoch dejiskom nakrúcania nových epizód úspešného amerického seriálu Jack Ryan v hlavnej úlohe s americkou hviezdou Johnom Krasinskim,“ informuje o tom Ministerstvo kultúry SR na svojom Facebooku. Uvádzajú, že to pre krajinu znamená investície zahraničných filmárov v miliónoch eur.

Americkí filmári tu za čas strávený nakrúcaním seriálu preinvestovali až 5 miliónov eur. Na tomto projekte pracovalo okolo 450 filmárov a filmárok, z toho až 250 našich, Slovákov. To si vyžiadalo nemalé investície tvorcov seriálu na našom území, čo značne podporilo ekonomický rast hotelových a reštauračných zariadení a služieb.

📽️ NA SLOVENSKO ZAVÍTALA FILMOVÁ PRODUKCIA SVETOVÝCH PARAMETROVSlovensko je v týchto dňoch dejiskom nakrúcania nových…

Posted by Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky on Thursday, August 19, 2021

„Zahraniční producenti si nevedia vynachváliť prostredie, ale najmä ochotu a profesionálny prístup slovenskej časti štábu,“ uvádza na svojom Facebooku ministerka kultúry Natália Milanová.

Dodáva, že „zamestnali stovky ľudí aj mimo štábu – bývali napríklad až v sedemdesiatich hoteloch a penziónoch. Hoci filmové štúdiá na Kolibe znivočila jedna politická rodina, stále máme svetovým produkciám čo ponúknuť. Nielen úchvatné exteriéry, ale aj naozaj špičkových filmových profesionálov, ktorí by radšej pracovali bližšie pri svojich rodinách, ako mesiace trávili vo filmových štúdiách v Budapešti, či Londýne.“

MÁME NA TO, ABY SA U NÁS VYRÁBALI STÁMILIÓNOVÉ KINOHITYKeď raz prídu svetoví filmári na Slovensko, určite sa sem…

Posted by Natália Milanová – ministerka kultúry on Thursday, August 19, 2021

Zvýšenie dotácií až na 33 %

Intenzita dotácie od slovenského Audiovizuálneho fondu pre filmové projekty realizované na Slovensku sa od minulého roka zvýšila z 20 % na 33 % oprávnených výdavkov rozpočtu filmového projektu.

Producenti a producentky zo sveta si nevedia vynachváliť prostredie, ale najmä ochotu a profesionálny prístup slovenskej časti štábu a podľa ich slov máme podmienky na to, aby sa u nás vyrábali stámiliónové kinohity. Slovensko by sa v budúcnosti mohlo stať častou a obľúbenou pracovnou destináciou zahraničných filmových tvorcov a tvorkýň, čo budeme aktívne podporovať,“ dodáva Ministerstvo kultúry SR. 

Vo svojom príspevku ministerka kultúry taktiež spomenula, že je veľmi rada za systém vratiek, nakoľko práve vďaka tomu ide už o druhú veľkú filmovú produkciu u nás na Slovensku. Pred rokom to bol seriál Van Helsing.

„Od zvýšenia vratiek z 20 na 33 % zároveň skokovo narástol počet zahraničných produkcií z 28 na 45 za rok. Okolité krajiny sa aj takto snažia prilákať lukratívne filmové produkcie, lebo tie vedia byť priam dopingom pre ekonomiku,“ dodáva v príspevku.

Zdroje: Facebook, Facebook

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie