Americký startup vyrobil „monštrum“. Najväčší dron sveta Ravn X sa chystá do vesmíru

  • Je veľký asi ako dva autobusy, váži 25 ton a pohybuje sa autonómne
  • Jeho úlohou je rýchlo vyniesť satelity na obežnú dráhu
  • Prvým klientom je armáda USA
Aevum Ravn X
Aevum
  • Je veľký asi ako dva autobusy, váži 25 ton a pohybuje sa autonómne
  • Jeho úlohou je rýchlo vyniesť satelity na obežnú dráhu
  • Prvým klientom je armáda USA

Sú stále v trende, moderné, vedia byť rýchle, cool a občas nás možno znervózňujú, keď nám lietajú ponad hlavy. Predstavte si ale dron, ktorý váži 25 ton a je veľký ako dva autobusy. Presne s takým monštrom – ako ho nazvali aj zahraničné médiá – sa pochválil americký startup Aevum.

Dron sa volá Ravn X a je momentálne tým najväčším dronom na našej planéte. Mnohí ho dokonca označujú aj za najväčšie bezpilotné lietadlo sveta. Jeho úlohou, ktorú si naplno vyskúša už v blížiacom sa roku, má byť rýchle vynesenie satelitov na obežnú dráhu.

Nový satelit na obežnej dráhe každých 180 minút, 24 hodín denne, 7 dní v týždni,“ tvrdí alabamská spoločnosť Aevum. Ide o nápad, ktorý má veci urýchliť, spraviť bezpečnejšími a o krok, ktorý je podľa odvážnych slov firmy nevyhnutný na zlepšenie života na zemi.

Bude dron stačiť silnej konkurencii?

Netrvalo však dlho a na verejnosti sa objavili aj nejaké „ale“. Podľa experta na vesmírne technológie, ktorý robí konzultanta vesmírnym firmám Phila Smitha, je tento trh už preplnený, a vo svete sú vyvinuté desiatky a desiatky raketových systémov, vrátane iných technológii, ktoré funkciu Ravn X zvládajú.

Aevum sa ale bráni a poukazuje na výhody, ktoré má oproti nemalej konkurencii. Okrem rýchlosti a flexibilite – vyviesť satelit, vrátiť sa, za pár hodín vyviesť na dané miesto ďalší a dookola – ktorá je žiadaná, poukazuje firma na autonómiu svojho stroja, ktorý nepotrebuje žiadneho pilota a ani vybudovanie odpaľovacej rampy.

zdroj: Aevum

Dronu stačí len jednu míľu, teda zhruba kilometer a pol dlhá dráha, aby mohol vyletieť a potom pristáť. „Po doručení na obežnú dráhu Zeme sa jednoducho vráti na Zem, autonómne a bezpečne pristane na dráhe, a zaparkuje v hangári,“ opísal verejnosti fungovanie dronu zakladateľ a výkonný riaditeľ startupu Aevum, Jay Skylus.

Odborníci sa pozreli aj na to, za akú cenu dostane dron satelity nad Zem. Cena je predsa jedným z určujúcich faktorov, či sa projekt uchytí v konkurencii, a dokáže tak čeliť značkám ako napríklad SpaceX Elona Muska, zaujímavému projektu Virgin Orbit či mnohým iným, ktoré už v podstate robia rovnakú vec.

SpaceX Elona Muska má aj vojenský potenciál. Pentagon im zaplatil rozprávkovú sumu

Pár tisíc dolárov za kilogram – čo je podobná cena ako v prípade SpaceX,“ informovali prostredníctvom médií. Raven X dokáže vyniesť na obežnú dráhu náklad/satelit s váhou do 500kg.

zdroj: Aevum

zdroj: Aevum

Prvý zákazník – armáda USA

Aevum už spravil ďalší dôležitý krok našiel svojho prvého, vážneho zákazníka, s ktorým chce svoj dron naplno vyskúšať v priebehu nasledujúcich mesiacov. Ide o americké vesmírne sily US Space Force, ktoré sú súčasťou/odvetvím americkej armády. V spolupráci s americkou armádou tak zjavne už v roku 2021 vynesie najväčší dron sveta do vesmíru svoje prvé satelity.

„Silný americký priemysel poskytujúci schopnosť rýchleho štartu je kľúčom k zaisteniu toho, aby americké vesmírne sily mohli reagovať na budúce hrozby,“ vyjadril sa k spolupráci armády so spoločnosťou Aevum podplukovník Ryan Rose, ktorý pôsobí ako vedúci divízie v Centre vesmírnych a raketových systémov v Novom Mexiku.

vesmír
zdroj: Unsplash/Richard Gatley

Špekuluje sa aj nad inými využitiami tohto super-dronu. Padli ohlasy, že by sa dokonca mohol využiť pri zmenách počasia, v logistike, že by mohol pomôcť urýchliť spravodajstvo alebo internet pre rôzne spoločnosti, či pomáhať aj v rôznych iných vojenských alebo záchranných misiách.

Veľa bude zjavne závisieť aj od toho, ako sa ukáže pri prvej ozajstnej previerke, na ktorú sa už pripravuje s armádou Spojených štátov.

 

Zdroje: Aevum, Futurism, Daily Mail

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá