Analytik Smatana: India nie je žiadnym pandemickým zázrakom, ako tvrdia popierači. Tisíce obetí plávali v riekach

  • Analytik Martin Smatana, ktorý pôsobil ako šéf Inštitútu zdravotnej politiky, upozorňuje, že India nie je žiadnym pandemickým zázrakom
  • Napriek tomu, že posledné dni kolovali sociálnymi sieťami porovnania Indie s Izraelom, USA, či inými západnými štátmi. Záver bol vždy ten istý, tvrdí
Martin Smatana
TASR/Pavel Neubauer
  • Analytik Martin Smatana, ktorý pôsobil ako šéf Inštitútu zdravotnej politiky, upozorňuje, že India nie je žiadnym pandemickým zázrakom
  • Napriek tomu, že posledné dni kolovali sociálnymi sieťami porovnania Indie s Izraelom, USA, či inými západnými štátmi. Záver bol vždy ten istý, tvrdí

Kým na západe sú vysoké počty prípadov a zomierajú ľudia, India má rekordné nízke počty nakazených aj úmrtí. To vraj dokazuje, že očkovanie je zbytočné. Aby som vás ale nezdržiaval, India nie je žiadnym zázrakom, konštatuje.

Ako upozorňuje Al Jazeera, India prežila prvú vlnu nákazy len tak-tak. Rozsiahly lockdown zdevastoval miestnu ekonomiku a India je doslova len krôčik k absolútnej humanitárnej kríze. Už v prvej vlne, dokonca aj v lete, bol v Indii problém umiestňovať chorých do nemocníc, to platilo aj pre majetnejších Indov. Tí chudobní sa často pomoci ani nedočkali.

Otrasné bolo aj zaobchádzanie s mŕtvymi. Telá obetí sa často doslova váľali po chodbách, na zemi v nemocničných izbách, márniciach, ale aj len tak, vonku. Počas vrcholu Delta vlny sa zas India premenila na nočnú moru. Stovky mŕtvych a státisíce nových prípadov každý deň.  

Smatana však dáva do pozornosti, že India mala ešte počas leta vo väčšine štátov prísne opatrenia a nočné či víkendové lockdowny, ktoré zaviedli na jar potom ako sa začala krajinou šíriť indická mutácia. Vysvetľuje, že väčšina krajín, s ktorými sa India porovnáva, je v súčasnosti tam, kde bola India v apríli a máji, čiže uprostred alebo po vrchole delta vlny.

Počas vrcholu ich Delta vlny im plávali tisícky tiel v riekach. V Indii ide o tradičný spôsob pohrebu, že sa telo zosnulého položí na plťku a zapáli. Indická posvätná rieka Ganga bola plná takýchto tiel. „Je to pomerne divné, lebo oficiálne hlásili len 3 úmrtia na milión obyvateľov denne. Slovensko malo počas vrcholu poslednej vlny takmer 19. Ako je to možné?“ pýta sa Smatana.

„Ak sa pozrieme na nadmerné úmrtia, tak zistíme diametrálny obraz o počte mŕtvych. V indickom štáte, ktorý je často používaný popieračmi – Uttar Pratesh, zaznamenali podľa posledných dostupných dát (júl 2020 – marec 2021) až 197 tisíc nadmerných úmrtí.

To je 43x viac ako nahlásili, že zomrelo na COVID- 19, čo výrazne prekresľuje oficiálne štatistiky. Podobné čísla sa dajú pozorovať naprieč celou Indiou, objasňuje a dodáva, že podľa indických autorít sú práve očkovanie a opatrenia dôvodom súčasnej dobrej situácie,“ objasňuje. 

Veríš, že očkovanie pomôže a život sa vráti do normálu?

V spomínanom Prateshi očkujú posledné týždne tempom milión dávok denne. Prvú dávku dostalo v Indií už 47% ľudí, čo je o 2% viac ako na Slovensku, vyjadril sa na sociálnej sieti.

Zdroje: Facebook/Martin Smatana, aljazeera.com, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá