Andrej Kiska ml.: Čím intenzívnejšie aktivity verejných inštitúcií sú, tým je väčší nepomer medzi počtom kvalitných projektov a dostupnosťou kapitálu

  • Vo svete startupov a investícií sa Andrej Kiska ml. pohybuje už niekoľko rokov. Vyštudoval financie a manažment na University of Virginia v USA. Nakoniec sa usadil v Prahe, kde vo firme Credo Ventures pomáha mladým podnikateľom rozbehnúť svoj biznis, hlavne po finančnej stránke. Porozprával nám o tom, ako vníma startupovú scénu na Slovensku aj v akej oblasti by on sám najradšej zainvestoval.
Praha, Andrej Kiska, Credo ventures
  • Vo svete startupov a investícií sa Andrej Kiska ml. pohybuje už niekoľko rokov. Vyštudoval financie a manažment na University of Virginia v USA. Nakoniec sa usadil v Prahe, kde vo firme Credo Ventures pomáha mladým podnikateľom rozbehnúť svoj biznis, hlavne po finančnej stránke. Porozprával nám o tom, ako vníma startupovú scénu na Slovensku aj v akej oblasti by on sám najradšej zainvestoval.

Ahoj, Andrej, pochádzaš z rodiny, kde podnikanie bolo súčasťou vášho života od malička. Do akej miery si myslíš, že ťa práve rodinné prostredie ovplyvnilo pri výbere tvojho povolania?

Ahoj. Rodičia mi párkrát povedali, že keď som bol malý, stále som opakoval, že chcem byť businessman ako môj otec. Dodnes presne neviem, čo to znamená byť businessman, ale asi sa dá povedať, že som sa niečím ako businessmanom stal :)

V poslednom rozhovore so Startitup si spomenul, že v strednej Európe je veľa kapitálu, no nie až toľko kvalitných projektov na investovanie, to bolo pár rokov dozadu. Ako sa situácia postupne mení s odstupom času?

Myslím, že v každej krajine v strednej Európe je to trochu inak, hlavne čo sa týka dostupnosti kapitálu: niekde sú EU a štátne iniciatívy intenzívnejšie, niekde menej. Podľa mňa platí, že čím intenzívnejšie aktivity týchto verejných inštitúcií sú, tým je väčší nepomer medzi počtom kvalitných projektov a dostupnosťou kapitálu.

Ak by som mal zoradiť krajiny strednej Európy podľa miery angažovanosti verejných inštitúcií plánovanej na rok 2017, tak určite dominuje Poľsko s plánmi na EUR 630 MM štátny megafond. Po nich asi Slovensko s novým štátnym fondom, potom Maďarsko a nakoniec Česko. Ešte menej podobných aktivít je napr. v Slovinsku, Chorvátsku alebo Rumunsku, kde sme tiež investične pomerne aktívni.

RNY5f1716_kiska

Zdroj: archív A. Kisku ml.

Aké chyby robia mladí podnikatelia načastejšie, ktoré im brania v ďalšom rozvoji?

Slovákom už tradične chýbajú ambície a znalosť trhu postaviť niečo skutočne unikátne v celosvetovom merítku. Preto podľa mňa robia najväčšiu chybu ešte predtým, než sa pustia do budovania startupu: spoznať dostatočne dobre trh a potenciálneho zákazníka, aby som si bol istý, že skutočne riešim niekoho problém 10x lepšie, ako existujúce riešenia po svete.

Samozrejme tieto predpoklady platia len pre zakladateľov startupu, nie malého a stredného podniku alebo živnosti. Ak je niekomu nejasné, aký je rozdiel medzi startupom a malým a stredným podnikom, silne odporúčam prečítať si Central European Startup Guide.

Denne stretávaš veľa mladých podnikateľov. Aký projekt ťa naposledy zaujal a myslíš si, že budeme o ňom počuť?

Keďže sa snažím do projektov, ktoré ma zaujmú investovať, tak by som mal spomenúť našu poslednú verejne oznámenú investíciu, ktorou je Cera. Cera využíva technólogie na radikálne zlepšenie starostlivosti o našich seniorov, čo je vďaka mojej angažovanosti v neziskovke AkSen – aktívny senior pre mňa veľkou témou.

JAN_1479-Edit

Zdroj: archív A. Kisku ml.

Predstav si, že máš určitý obnos peňazí a chceš ho investovať, detaily nechám na teba. Do akej firmy a v akej oblasti by si sa rozhodol tieto peniaze použiť?

No, investovať určitý obnos peňazí do startupov mám v popise práce, takže sa stačí pozrieť na naše portfólio ☺ Každopádne ak by som mal veľmi veľké (EUR 100 MM+) množstvo peňazí, investoval by som ich do výskumu prepojenia ľudského štastia s moderných technológií. Dnes sa tomu venujem v malom v mojej neziskovke. V zásade našou tézou je, že mnohé technológie, s ktorými trávime denne veľa času nás na určitej rovine robia menej štastnými, spokojnými ľudmi. A pýtame sa, ako vyvíjať technológie naopak tak, aby nás robili štastnejšími. Toto bude podľa mňa do budúcna čoraz aktuálnejšou témou, hlavne s príchodom umelej inteligencie.

V akej oblasti je podľa teba stále nedostatok kvalitných projektov, no zároveň obrovská potreba ďalšieho rozvoja?

Určite je to ľudské štastie. Všeobecne podľa mna platí, že čim viacej nám technológie pomôžu uľahčit nás každodenný „fyzický“ život: napríklad budeme musieť menej pracovat, všetci budú mať čo jesť, atď., tým viacej sa budeme zameriavať aj na zlepšenie nášho „duševného“ sveta. Práve v tej oblasti wellbeing cítim do budúcna veľkú potrebu a tým pádom aj príležitosť.

14352293_1061066867347424_507651314081471652_o

Zdroj: Facebook A. Kisku st.

Čím je to podľa teba spôsobené?

Ako pri väčšine dobrých nápadov, okrem super exekúcie je veľmi dôležitý timing: vieme za použitia dnešných technologií merať, akí sme v akej situacií štastní? A vieme vôbec, čo nás na spoločenskej aj individuálnej úrovni šťastnými robí? A aký dopad dnešné technológie na to majú? Pokiaľ nemáme odpovede na tieto typy otázok, tak nepoznáme do dostatoćnej hĺbky problém na trhu a tým pádom nevieme navrhnúť efektívne riešenia.

Ty pôsobíš v Česku, ale prirodzene ti naša startupová a podnikateľská scéna nie je vzdialená. V čom máme podľa teba my na Slovensku výhodu oproti firmám z Českej republiky?

Subjektívne mám pocit, že sme agresívnejší a priebojnejší ako národ. Možno je to práve tým, že sme menší bratia Čechov a chceme si niečo dokázať ☺ Len je dôležité tu dravosť neprehnať (ľahko sa z nej môže stať tvrdohlavosť) a zároveň tie silné stránky spojiť s komplementárnymi talentami iných: stačí sa pozrieť na to, ako dobre zafungovalo spojenie slovenských a amerických zakladateľov našej portfólio firmy Represent.

Praca

Zdroj: archív A. Kisku

V zahraničí je bežné, že veľké korporátne firmy majú programy pre svojich zamestnancov, ktoré podporujú inovácie a vznikajú z nich spinoffy so skvelými nápadmi. Ako je to u nás?

Nemyslím si, že je až tak bežné, že by veľké korporácie v zahraničí podporovali odchod ich zamestnancov. Skôr mám pocit, že je v kultúre niektorých národov, hlavne anglosaských, že zamestnanci sú ochotní zariskovať a z tých firiem odísť. Na druhej strane je pravda, že mnohé korporácie podporujú externé aj interné inovácie, napr. majú vlastné vc fondy a akcelerátory. Pochopili, že ak inovovať nebudú, tak zahynú.

U nás je stále veľa firiem, ktoré toto existenčné riziko nevnímajú. Niektoré preto, že ich hrejú napr. štátne zákazky alebo regulácie, iné si to proste neuvedomujú. Ale aj u nás sa veci hýbu správnym smerom, viď napr. HB Reavis

Okolo teba sa objavuje množstvo inšpiratívnych ľudí. Ktorého človeka obdivuješ ty?

Určite mojich rodičov, z veľkých mien je pre mňa vzorom Bill Gates.

Máme pred sebou rok 2017. Dávaš si novoročné predsavzatia?

Nedávam. Po tom, koľko som sa toho narozprával o ľudskom štastí ťa asi neprekvapí, keď poviem, že sa snažím žit taký život, aby som si na konci každého dňa mohol povedať, že som šťastný. A na to novoročné predsavzatia nepotrebujem ☺

zdroj titulnej foto: archív A. Kisku

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá