Andrej Kiska ml.: „Každý startup by mal mať globálne ambície“

  • Andrej Kiska ml. má k startupom vždy čo povedať. Aj napriek svojmu pomerne mladému veku má za sebou skúsenosti, ktorými dokáže pomôcť nejednému startupu a odhaliť tak jeho potenciál. Viac sa dočítate v samotnom rozhovore s Andrejom.
image_1429449057.jpeg
  • Andrej Kiska ml. má k startupom vždy čo povedať. Aj napriek svojmu pomerne mladému veku má za sebou skúsenosti, ktorými dokáže pomôcť nejednému startupu a odhaliť tak jeho potenciál. Viac sa dočítate v samotnom rozhovore s Andrejom.

Andrej, vieme, že momentálne pôsobíš v Prahe, ako sa ti tam darí?

Výborne, ďakujem za opýtanie.

 

Nášho prezidenta predpokladám, že dôverne poznáš. :) Boli tvoje začiatky ovplyvnené aj aktivitami tvojho otca na podporu startupov a inovatívnych firiem?

Áno, už som ho pár krát stretol:). Oboch nás spája chuť podnikať, vymýšľať niečo nové a to nás motivuje angažovať sa aj v podpore podnikateľského prostredia. Ja, z pozície venture kapitalistu sa zaujímam hlavne o technologické startupy, ale otec sa snaží zlepšiť podnikateľské prostredie pre všetky firmy, či už inovujú viac alebo menej.

 

Ste často v kontakte? Radí sa občas aj s tebou na tému startupy?

Samozrejme, v kontakte sme každý týždeň a skoro vždy sa bavíme aj na tému startupov.

 

Ako hodnotíš uplynulý rok 2014 z pohľadu vývoja vecí na slovenskej a českej startupovej scéne?

Obe scény mali veľmi dynamický rok. Na Slovensku sa naplno rozbehli štátne a EÚ fondy, takže sme videli väčšie množstvo hlavne seed investícií. V Čechách sa okrem tých menších investícií podarilo zrealizovať aj pár veľkých peciek, udalosťou roka je pre mňa jednoznačne $26 miliónov investícia do Socialbakers. Ďalších $26 miliónov naraisoval aj Good Data.

 

Dá sa povedať, že sa veci začali hýbať tempom, ktoré sme všetci očakávali alebo ešte stále máme obrovské rezervy?

Rezervy sú podľa mňa stále veľmi veľké a náš startupový ekosystém je stále iba na začiatku. Napríklad, Socialbakers naraisoval viac peňazí ako všetky slovenské startupy dohromady, o Good Date ani nehovorím. Uvidíme, či sa na Slovensku podarí vytvoriť z toho veľkého množstva seed investícií nejaký väčší úspech. Ja som optimistom, pretože vidíme čoraz viac zaujímavých startupov aj zo Slovenska. Keď sa na to pozriem cez optiku nasledujúcich 10-tich rokov, tak si myslím, že aj napriek tomu, že sme len na začiatku, ale napredujeme tým správnym smerom a pravdupovediac aj rýchlym tempom.

 

 

Mám pocit, že sa na Slovensku a v Čechách raisujú stále len drobné sumy v porovnaní so zahraničím? Je hlavným dôvodom vyzretosť samotných startupov?

Podľa mňa je medzi Českom a Slovenskom dosť veľký rozdiel, takže by som tieto dva trhy zatiaľ nehádzal do toho istého vreca. AVG je na New York Stock Exchange s valuáciou vyše miliardy dolárov, Good Data naraisoval vyše 100 miliónov dolárov, Socialbakers ďalších 35 miliónov a jedna z našich českých firiem sa blíži k 10-tke. Slovensko je v tomto porovnaní o poznanie menšie, a máš pravdu, súvisí to aj nevyzretosťou nášho ekosystému.

 

O strednej Európe je známe, že je tu viac peňazí ako kvalitných startupov, tento fakt zrejme nenapomáha ani Credo Ventures. Ako to celé vnímaš?

Pozerám sa na to z perspektívy nasledujúcich 5-tich až 10-tich rokov. Credo funguje v strednej Európe 5 rokov, keď sme začínali, tak slovo startup moc ľudí nepoznalo. V porovnaní s dneškom bola vtedy naša komunita za opicami a aj napriek tomu sa nám podarilo nájsť v strednej Európe skvelé startupy, ako napríklad Cognitive Security (ktoré si kúpilo Cisco) alebo Apiary. Ak sa nám v takýchto podmienkach darí nachádzať veľké globálne úspechy, tak sa už veľmi teším na to, čo tu bude za 5 až 10 rokov.

 

Slovenské venture kapitál fondy sa naplno rozbehli len v posledných mesiacoch/rokoch, myslíš, že začínajú dosahovať kvalít tých zahraničných?

Myslím, že na akékoľvek hodnotenie je zatiaľ určite priskoro. Musíme si počkať, ako sa bude zainvestovaným startupom dariť a zároveň byť trpezliví – neúspešné investície sa ukážu vždy skôr, ako tie úspešné.

 

Ako podľa teba ovplyvnili európske peniaze (napr. z programu Jeremie), vývoj na slovenskej startupovej scéne? Pomohlo to, či viac uškodilo?

Určite získalo svoje investície omnoho viac startupov, ako keby tu tie peniaze neboli. Má to svoje lepšie aj horšie stránky. Celkovo si však myslím, že sa naši startupisti naučia viac, keď im dá niekto investíciu, ako keď by žiadnu nedostali. Aj keď nie vždy vytvoria nejaký globálny úspech, tak získajú veľmi cenné skúsenosti, ktoré môžu zúročiť vo svojich ďalších startupoch. To posúva celú našu komunitu ďalej, aj za cenu potenciálne nižšej návratnosti takýchto investícií. A presne na toto sú podľa mňa európske alebo štátne peniaze veľmi vhodné.

 

 

Do ktorých startupov Credo Ventures v poslednej dobe investoval?

Myslím, že poslednou oznámenou investíciou je TVbeat. Odvtedy sme urobili ďalšie tri investície a ďalšie dve sú v procese prípravy transakčnej dokumentácie, len sme sa zatiaľ ešte nedostali k ich zverejneniu. Ale teším sa z toho, že niektoré z týchto investícii sú aj slovenské. Viac bohužiaľ prezradiť nemôžem:).

 

 

Tvorí vaše portfólio viac slovenských či českých startupov?

Českých.

 

Má Credo ambície väčšie ako je len CEE?

Každý náš startup by mal mať globálne ambície a tomu korešpondujúci produkt, neinvestujeme do firiem, ktoré sa pozerajú len na nejaký región, napr. na strednú Európu. Čo sa týka geografického zamerania našich investícii, tak pre nás nedáva zmysel investovať mimo CEE. Snažíme sa byť nablízku našim startupom, aby sme im vedeli pomôcť, keď treba. Je veľmi ťažké byť v aktívnom spojení so startupmi, ktoré napr. sedia na inom kontinente.

 

Ktoré slovenské startupy sú podľa teba na veľmi dobrej ceste za úspechom?

Je ich viacero v ranných (seed/Series A) fázach, ale príliš veľa pokročilých nevidím. Dúfam, že sa darí dobre väčším slovenským technologickým firmám ako Sygic alebo Pixel Federation.

 

Kedy podľa teba príde exit prvého 100 miliónového startupu? (myslím tým startup mladší ako 5 rokov so sídlom na Slovensku:) )

Myslím, že do tých 5 až 10 rokov sa tu určite objaví niečo.

 

 

Ako hodnotíš život v Prahe oproti tomu na Slovensku? Neplánuješ sa časom vrátiť?

V Prahe sa mi veľmi páči. Niekde som dokonca čítal, že tu žije viac Slovákov ako v Košiciach, takže to na to Slovensko moc ďaleko nemám:).

 

A teraz otázočka, Startitup.sk čítaš?

Poctivo:).

 

Na záver, čo by si odkázal Slovákom?

Ako Donald Trump hovorí, „if you are going to be thinking anything, you might as well think big“.

 

 

fotografie: iCollege 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK