Andrej Pančík – Príbeh Slováka, ktorý predal firmu za 100 miliónov dolárov

  • Má 27 rokov a zarobil viac, než väčšina z nás dohromady. Tvorí jeden veľký biznis za druhým, vo veľkom investuje a vyhral hru menom život. Andrej Pančík.
1519068_923874587733320_5043231758384538227_o
  • Má 27 rokov a zarobil viac, než väčšina z nás dohromady. Tvorí jeden veľký biznis za druhým, vo veľkom investuje a vyhral hru menom život. Andrej Pančík.

Zrejme si zachytil informáciu, že Andrej Pančík pár týždňov dozadu predal spoločnosť Represent za sto miliónov dolárov. Patrí medzi najbohatších mladých ľudí na Slovensku a v priebehu noci sa stal inšpiráciou pre tisíce mladých Slovákov, ktorí o ňom možno doteraz netušili.

Andrej Pančík vyštudoval Masarykovu univerzitu v Brne (bakalár), neskôr pokračoval v Nottinghame a doktorát si spravil na Oxforde. Prešiel si cez niekoľko pozícií, vrátane troch mesiacov v svetoznámom CERN-e vo Švajčiarsku. Jeho veľký príbeh však začal v roku 2011, keď založil charitatívny fundraisongový portál Prizeo.

Prizeo je webová platforma, prostredníctvom ktorej majú fanúšikovia možnosť stretnúť sa so svojimi “celebritnými” idolmi. Prizeo má však charitatívny účel, čo dáva projektu úplne iný rozmer. Zmyslom teda nie je len možnosť stretnutia fanúšikov s rôznymi známymi osobnosťami, ale hlavne prispieť na dobročinné účely.

Prizeo-Founders-Leo-Seigal-Andrej-Pancik-Bryan-Baum

foto: prizeo

 

Každá celebrita venuje do svojej kampane niečo hodnotné pre svojich fanúšikov – (VIP koncertné lístky, súkromná párty, natočenie video klipu alebo photoshoot s fešnou modelkou). Fanúšikovia sa potom môžu zapojiť do losovania o túto cenu, stačí aby prispeli sumou 5 Euro alebo viacej. Zo všetkých donorov bude po ukončení kampane vybratý výherca, ktorý dostane sľúbenú odmenu.

Do kampaní sa zapojili tie najžiarivejšie celebrity, vrátane speváka Justina Biebera, Enrique Iglesiasa, Miley Cyrus, Zaca Efrona či plavca Michaela Phelpsa. V kampani Justina Biebra vyzbierali tvorcovia na dobročinné účely viac ako milión dolárov. Do startupu investovali tí najväčší investori peniazmi v celkovej sume okolo $2,5 milióna dolárov, vrátane ďalších celebrít – napr. Kobe Bryant, Ashton Kutcher či James Franco. Na dobročinné účely vyzbieral tím približne $7,5 milióna dolárov.

 

V júni 2015 prišiel zlom. Todd Wagner z podobne zameraného startupu Chideo akvizoval Prizeo a Andrej tak získal viac priestoru na venovanie sa svojmu druhému projektu, ktorý založil začiatkom roka 2014 – Represent.

Služba Represent umožňuje vytvárať kampane na predaj tovaru s vlastným designom a zarobiť tak na charitatívne účely ako aj pre osobný zisk. Celý proces od výroby po odoslanie tovaru prebieha automaticky a nemáte tak starosť o objednávky, výrobu či zákaznícku podporu. Laicky povedané, nahráš si nejaké to logo, nejaký ten text a Represent ti vytvorí celú kolekciu oblečenia.

Pre svoje kampane využili Represent opäť tie najznámejšie mená zo sveta celebrít. Konkrétne sa jedná napríklad o herca Stephena Amella zo seriálu Arrow, ktorý vo svojej kampani predal viac než 45 000 kusov tovaru a všetok zisk z kampane venoval hnutiu “Fuck Cancer”. Kampaň spustil aj autor George R. R. Martin, známy autor kníh Hra o tróny.

Represent-940x614

foto: represent

 

Až prišla začiatkom februára 2016 prekvapujúca správa – spoločnosť CustomInk kúpila Represent za odhadovanú sumu $100 miliónov dolárov.

Čo bude ďalej? Andrej je veľmi ambiciózny človek, ktorý má toho určite prichystané v zálohe veľa. A čoho sa dotkol, v tom zatiaľ uspel. Teda aspoň zdanlivo. Všetci vieme, že cesta k úspechu je dláždená zlyhaniami. Tak sme zvedaví, čo Andrej prichystá ďalej. V stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom mu prezradil, že chce pomáhať podnikateľom na Slovensku.

Ak niekto môže posunúť mladých ľudí a celkovo našu krajinu dopredu, tak sú to práve ľudia ako Andrej Pančík.

Zdroj titulnej fotografie: FB/ Andrej Kiska

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK