Andrej Pančík: Slovák, ktorý sa vykašľal na Oxford, aby mohol pracovať na svojom startupe

  • Nie každý si môže povedať, že nedokončiť štúdium na Oxforde bolo to najlepšie, čo mohol urobiť.
collage
  • Nie každý si môže povedať, že nedokončiť štúdium na Oxforde bolo to najlepšie, čo mohol urobiť.

Andrej Pančík je rodák z Banskej Bystrice. Už ako dieťa sa zúčastňoval rôznych súťaží v robotike a počítačovej vede. Po štúdiu na Masarykovej univerzite a University of Nottingham sa dostal na prestížnu University of Oxford.

Už iba tento odstavec by sám o sebe mohol byť celkom peknou success story. No Andrej na Oxforde stretol Bryana Bauma a Lea Seigala, s ktorými vytvoril fundraisingovú platformu Prizeo. Zrazu sa teda pred ním objavili dve možnosti. Pokračovať so štúdiom a nechať Prizeo na úrovni vedľajšieho projektu alebo sa naplno vrhnúť do sľubného ale riskantného startupu.

„Štúdium na Oxforde mi poskytovalo intelektuálnu stimuláciu, po ktorej som vždy túžil. Bolo tiež mojou bezpečnejšou možnosťou,“ hovorí Pančík.

1-mfwhpo0ro8diwronxj5o6g

Cieľom Prizeo bolo pomôcť charitám naplno využiť celebrity. Známa osobnosť ponúkne napríklad exkluzívne osobné stretnutie za istú sumu. Ľudia potom môžu získať šancu vyhrať túto cenu za darovanie istej sumy. Výťažok z tejto „lotérie“ ide vybranej charite.

„Chceli sme pomáhať charitám zbierať peniaze pomocou efektívneho využitia celebrít. No žiadna podobná spoločnosť neexistovala a neboli sme si istí, či také niečo vôbec môže fungovať. Nemal som žiadne úspory, ktoré by ma zachránili po prípadnom zlyhaní projektu. Nemal som žiadnu školu, do ktorej by som sa mohol vrátiť. Vedel som, že ak by som do toho išiel naplno, musel by som vsadiť všetko.“

Nakoniec naozaj stavil všetko a vyzerá to tak, že to bolo správne rozhodnutie. V roku 2013 sa startup zúčastnil prestížneho akcelerátora Y Combinator. V roku 2015 ho zakladatelia úspešne predali. Dnes sa spolu zameriavajú na nový projekt – Represent.

9-represent-stores

Represent umožňuje ľuďom vytvoriť si predmety s vlastným dizajnom bez akýchkoľvek počiatočných nákladov alebo rizika. Jednoducho povedané ide o crowdfundingovú platformu pre tričká, hrnčeky a podobné predmety s vlastným dizajnom.

Vrátane Andreja na projekte pracujú takmer všetci zo šestice ľudí, ktorá stála na začiatkoch Prizeo. Ako sám tvrdí, tím Represent je zložený z tých najlepších z najlepších.

„Vždy som bol toho názoru, že naša firma by mala byť v tomto ohľade výnimočná. Zamestnávame tých najlepších ľudí, akých sme schopní nájsť aby sme vytvorili ten najlepší možný tím, bodka. Je to veľmi vzácne a som za to veľmi vďačný. Je to asi môj najväčší zdroj motivácie.“

1-wlawqojij_m7jbgn5eqfsq

Dnes má Represent kancelárie v Prahe a v Los Angeles a môže sa pýšiť klientami od Willa Ferella až po Deň Zeme. Ak by si mal záujem pre Represent pracovať, pozri si aktuálne ponuky TU.

zdroj titulnej fotografie: medium.com/@representcom / imperialinnovations.co.uk, zdroj fotografií: medium.com/@representcom

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech