ANKETA: Čoraz viac Slovákov “kašle“ na prezúvanie gúm. Jedná sa o pozoruhodný trend, ktorý sme tu už raz mali

  • Stále menej ľudí prezúva pneumatiky na svojom aute a môžu za to mierne zimy
  • Popularita univerzálnych pneumatík rastie, no majú svoje muchy
vymena pneumatik
Vymienaš pneumatiky?, autofans.joj.sk
  • Stále menej ľudí prezúva pneumatiky na svojom aute a môžu za to mierne zimy
  • Popularita univerzálnych pneumatík rastie, no majú svoje muchy

Prezúvaš auto na zimné pneumatiky? Podľa štatistík spoločnosti ETRma to robí stále menej Slovákov. Je naozaj zaujímavé, ako rýchlo sa situácia mení. Časy, keď ľudia na začiatku zimy  stáli v rade pred autoservismi sú už nenávratne preč. Trend vymieňania gúm pomaly mizne a čiastočne za to môže aj globálne otepľovanie. 

Možno ťa prekvapí, že ešte v deväťdesiatych rokoch neprezúval takmer nikto. Gumy boli vtedy prispôsobené na celoročnú jazdu. Ľudia nemali peniaze nazvyš a z dôb komunizmu na prezúvanie neboli zvyknutí. Po prelome tisícročia sa však na trhu začali objavovať moderné pneumatiky viac prispôsobené na rýchlosť a znižovanie trenia o vozovku. ľudia si začali zvykať na prehadzovanie gúm dvakrát ročne a v roku 2010 to už robil takmer každý. Ani to však nevydržalo večne.

Prezúvanie pneumatík na popularite a môžu za to mierne zimy

Zimy už nie sú to čo bývali. Sneh sa aj v Poprade objaví iba na pár týždňov, či dokonca dní a cez deň teploty väčšinou stúpajú do plusových hodnôt. Letné teda väčšinou stačia a do problémov sa skôr dostávajú ľudia, ktoríý prezúvajú. Zimné pneumatiky totiž pri vyšších teplotách mäknú, čo rozhodne nie je žiadúce.

NOVÝ VÝSKUM: Ak sa nespamätáme, za pár rokov zomrú miliardy ľudí a spoločnosť sa rozpadne

Asociácia európskych výrobcov pneumatík a kaučuku ERTma už roky informuje, že záujem o zimné gumy opadáva a v roku 2020 tento trend vrcholí.  „Vidíme, ako miernejšie zimy zasahujú dopyt po zimných pneumatikách. Sedem miernych zím za sebou znamená, že záujem klesá a ľudia prestávajú kupovať  zimné pneu,“ referuje Robert Vervaart za Bridgestone. „V niektorých krajinách dokonca cez zimu teploty klesajú pod nulu iba výnimočne. Je to pre nás niečo nové.“

Univerzálne pneumatiky šetria peniaze, majú však svoje muchy

Podľa ERTma naopak dlhodobo stúpa záujem o univerzálne pneumatiky, ktoré sú vhodné do zimy, ale žiaduce charakteristiky si udržia aj v lete. Predaj 13-14-palcových gúm v Európe medziročne stúpol o 13%, v prípade 15 a 16 palcových rozmerov to bolo 33% a pri pneumatikách s priemerom 17 palcov dokonca neskutočných 66%. Paradoxom je, že ešte nedávno sa univerzálne gumy označovali za nezmysel, ktorý funguje zle v lete, aj v zime. Kto vie? Možno to bola propaganda ziskuchtivých výrobcov.

Tí v poslednej dobe zmiernili svoju rétoriku, no naďalej varujú. „Letné a zimné pneu boli vždy lepšie vybavené pre špecifické klimatické podmienky. Celoročné pneumatiky sú kompromis, ktorý funguje o niečo horšie v zime a o niečo horšie v lete. Môžu byť perfektné pre druhé auto v rodine alebo pre ľudí, ktorí jazdia iba málo. Pre aktívneho vodiča však stále platí, že by mal prezúvať,“ konštatuje Continental.

A čo ty? Prezúvaš ešte, alebo si súčasťou rastúceho trendu vodičov, ktorí sa uspokojili s univerzálnymi pneumatikami? Alebo nebodaj jazdíš na iba na letných?

Prezúvaš pneumatiky na svojom aute?

Zdroje: ertma.org, autoforum.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech