NOVÝ VÝSKUM: Ak sa nespamätáme, za pár rokov zomrú miliardy ľudí a spoločnosť sa rozpadne

  • Austrálski výskumníci varujú pred globálnymi klimatickými zmenami
  • Znečisťujeme planétu rekordným tempom. Ak neprestaneme, do roku 2050 ju nenávratne poškodíme
  • Zomrú miliardy ľudí a naša spoločnosť sa rozpadne
GLobálne klimatické zmeny a ich dopad na spoločnosť
Ak sa nespamätáme, svet tak ako ho poznáme čoskoro zanikne, Pixabay/Geralt
  • Austrálski výskumníci varujú pred globálnymi klimatickými zmenami
  • Znečisťujeme planétu rekordným tempom. Ak neprestaneme, do roku 2050 ju nenávratne poškodíme
  • Zomrú miliardy ľudí a naša spoločnosť sa rozpadne

Austrálski klimatickí vedci nedávno publikovali nový výskum, ktorý naznačuje, že ak budeme týmto tempom pokračovať v znečisťovaní Zeme a vypúšťaní skleníkových plynov, čoskoro nenávratne poškodíme našu planétu. Ľudská civilizácia následkom klimatických zmien a prudkých výkyvov počasia začne kolabovať už o tridsať rokov.

POTVRDENÉ: V práci má od teba šéf právo pýtať negatívny test na koronavírus

Pri súčasnej miere znečisťovania Zeme a produkovania skleníkových plynov analýza predpovedá predčasné vyhynutie inteligentného života na tejto planéte alebo výrazné a trvalé spomalenie jeho žiadúceho vývoja. Inými slovami, sme na ceste ku koncu ľudskej civilizácie a modernej spoločnosti tak, ako ju poznáme.

Dostaneme sa do bodu, z ktorého niet návratu?

Do roku 2050 môžeme dosiahnuť trvalé poškodenie ekosystému Zeme, čo spôsobí zmeny, ktoré nebude možné zvrátiť. Vyhliadky na budúcnosť sú biedne a svet je stále viac neobývateľný, čo povedie k rozpadu medzinárodného zákona a anarchii.

Výskum vyzýva, aby celá ľudská spoločnosť začala riešiť tento problém a postavila ho na vrch svojich priorít predtým, než bude neskoro. Podľa vedcov je potrebná mobilizácia porovnateľná s druhou svetovou vojnou a Marshallov plán, ktorý umožní prechod k čistým zdrojom energie.

Koniec ľudstva, alebo obrovská príležitosť?

Výsledkom by mal byť systém, ktorý do ovzdušia nevypúšťa oxid uhličitý. Používanie fosílnych palív musí jednoducho prestať. Vystriedať by ho mali obnoviteľné zdroje energie a hlavne atómové elektrárne.

Cieľom je znížiť globálne otepľovanie na prijateľnú hodnotu – zvýšenie priemernej teploty na Zemi o 1,5 stupňa Celzia do roku 2100. V súčasnosti to skôr vyzerá na tri stupne Celzia a to je konzervatívny odhad. Pripomíname, že ide o priemernú hodnotu, lokálne výkyvy budú podstatne drastickejšie.

Si ochotný obmedziť sa, aby tvoje deti a vnúčatá mohli mať normálny život?

Aj rast teploty o 2 stupne bude katastrofálny. Spôsobí smrť minimálne jednej miliardy ľudí, varujú austrálski vedci. Pri troch stupňoch to bude ešte oveľa horšie, výkyvy väčšie a zmeny naozaj nezvratné. To spôsobí rýchly kolaps kľúčových ekosystémov, ktoré nás držia nažive.

Poľnohospodárstvo v tropických a subtropických oblastiach prakticky nebude možné a kvôli vlnám hladu vyhasnú miliardy ľudských životov.

Z tejto desivej predikcie však vzniká obrovská príležitosť. Môžeme navždy zmeniť smer, akým sa ľudstvo uberá. Politici doteraz odmietali konať, pretože dáta, ktoré dostávali, boli nepresné a podceňovali negatívny dopad klimatických zmien na ekosystém. Nové štúdie dokazujú, že zmeny sú podstatne horšie a nachádzame sa skutočne v stave núdze. 

Svedčí o tom aj desivá situácia v severnom ľadovom oceáne.

Žalostná situácia na Severnom póle

Ostatne, to dokazujú aj najnovšie dáta zo severného pólu. Severný ľadový oceán stále nezamrzol a chýba ľadová pokrievka desaťkrát väčšia ako celé Nemecko. Ľadu je v tomto roku až absurdne málo, čo spôsobí kolaps mechanizmu, ktorý doteraz čistil atmosféru od obrovského množstva oxidu uhličitého.

Jedna zmena vyvoláva druhú a nastáva reťazová reakcia. To je to, čoho sme sa najviac obávali. Je čas vyhlásiť núdzový stav a začať skutočne riešiť tento problém, pretože nám prerastá cez hlavu. Viac o žalostnej situácii na Severnom póle a ako urýchli globálne otepľovanie si môžeš v našom nedávnom článku:

Severný ľadový oceán po prvý raz nezamrzol. Bude to mať vplyv na celú planétu, čaká nás horúce peklo

Zdroje: docs.wixstatic.com, futurism.com, vice.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK