Antigénový test si na Slovensku konečne môžeš urobiť aj doma, tu je návod

  • Ak by si rád absolvoval testovanie antigénovým testom, no nechce sa ti nikam chodiť, asi ťa poteší novinka z dielne slovenského startupu, ktorý tvorí tím skúsených vedcov
  • Nu3Gen spustil na svojom e-shope predaj týchto testov aj s návodom, ako si ich urobiť v domácom prostredí
nu3gen
Reprofoto: YouTube/Nu3gen
  • Ak by si rád absolvoval testovanie antigénovým testom, no nechce sa ti nikam chodiť, asi ťa poteší novinka z dielne slovenského startupu, ktorý tvorí tím skúsených vedcov
  • Nu3Gen spustil na svojom e-shope predaj týchto testov aj s návodom, ako si ich urobiť v domácom prostredí

Miliónom Slovákov už antigénové testy na nový koronavírus nie sú žiadnou neznámou. Mnohým sa testovanie natoľko „zapáčilo“ že o svojich samospráv doslova vyžadovali zriadenie odberných miest, kde sa bude môcť ktokoľvek dať otestovať a zistiť tak „na čom je“

Takéto odberné miesta sú dnes realitou hneď v niekoľkých okresoch. Pre ľudí, ktorí takúto možnosť vo svojom meste nemajú, alebo sa im jednoducho nechce vychádzať z domu, je tu novinka. Slovenská spoločnosť Nu3Gen, ktorá začínala ako malý vedecký startup zaradila do svojej ponuky možnosť kúpiť si antigénový test cez e-shop.

Vďaka nemu sa môžeš otestovať aj v domácom prostredí. Jeho cena začína na 20 eurách za jeden test, v prípade nákupu päť a viac kusov. Ak nakúpiš do päť kusov, za jeden zaplatíš 35 eur. Ako si test urobiť aj v domácom prostredí, zistíš v nasledujúcom videu:

Identifikovanie vírusu

Koronavírusové ochorenie, ktoré všetci poznáme pod názvom COVID-19 spôsobuje vírus SARS-CoV-2, ktorého prítomnosť sa dá identifikovať viacerými spôsobmi. Najbežnejší spôsob je kvantitatívna polymerázová reťazová reakcia, čiže qPCR, pomocou ktorej sa zacieli špecifický úsek vírusu izolovaný zo slín, alebo hlienu. Tento spôsob detekcie je citlivý, avšak jeho prevedenie trvá niekoľko hodín a nedá sa vykonať v domácom prostredí. 

Potom sú tu takzvané rýchle testy. Ide napríklad o protilátkové testy ktoré môžu ľudia realizovať aj v domácom prostredí. Prevažne sú zamerané na identifikáciu protilátok IgG a IgM, ktoré sa tvoria v priebehu nákazy vírusom SARS-CoV-2. Tu však vzniká problém v tom, že niektorým ľudom sa nemusia v priebehu nákazy protilátky vôbec tvoriť, nakoľko ich imunitná odpoveď je sprostredkovaná bunkami, ktoré protilátky netvoria. Pri negatívnom výsledku protilátkového testu pretrváva riziko, že vírus máš a šíriš, ale netvoria sa ti protilátky.

Chcel by si doma absolvovať antigénový test?

Potom sú tu už spomínané antigénové testy. Tento typ testov je zameraný na identifikáciu antigénov vírusu – bielkovinovú štrukútru tvoriacu obal vírusu. Na rozdiel od protilátkových identifikujú aj jedincov, ktorým sa protilátky netvoria. Test je možné vykonať v domácom prostredí a výsledok je možné odčítať za 20 minút. Test dokáže pracovať so slinami, alebo hlienom, v ktorom identifikuje prítomnosť vírusu SARS-CoV-2.

Podľa rezortu zdravotníctva majú tieto testy vysoký detekčný limit najmä u ľudí s klinickými príznakmi. „Takíto ľudia majú najvyššiu vírusovú nálož a teda sú najinfekčnejší. Osoby s nižšou vírusovou náložou znamenajú menšie riziko pre svoje okolie,“ objasňuje rezort.

Slováci vyvinuli zbraň do chrípkovej sezóny. Test, ktorý dokáže odlíšiť chrípku od COVID-19

V prípade negatívneho testu to môže pre teba znamenať hneď niekoľko vecí: v súčasnosti nie si nakazený vírusom, vírus nie je prítomný v mieste, odkiaľ bol odobraný ster alebo je ho príliš málo. Ochorenie môže byť taktiež v príliš ranom štádiu, prípadne už prebehlo a test si absolvoval neskoro. 

Úspešný vedecký startup 

Radoslav Židek je mladý Slovák, ktorý je okrem populačnej genetiky odborníkom aj v nutrigenomike (vedný odbor študujúci vzťah medzi výživou a genetikou). Na Slovensku stojí za firmou Nu3Gen, ktorá sa špecializuje na sprostredkovanie a interpretáciu genetických dát.

Spoločnosť Nu3Gen sa okrem iného snaží zlepšiť poznatky širšej verejnosti o ich vlastnom tele. To sa im darí vďaka realizácii DNA testov, ktoré odhalia kľúčové informácie o tvojom tele.Ide o informácie, ku ktorým by sa človek iným spôsobom nemal ako dostať.

V tvojom DNA je pritom ukrytých viac dôležitých informácií, ako by si si vôbec vedel predstaviť. Výsledky ti odhalia dokonca aj to, ako športovať, stravovať sa, či starať sa o pleť tým najefektívnejším spôsobom.

Cena testov sa pre niekoho môže zdať privysoká, začína na sume 199 eurách a končína na 899 eurách. V tejto súvislosti je dôležité si uvedomiť, že človek dostáva do rúk obrovské množstvo informácií, ktoré bude mať na celý život a môže z nich kedykoľvek čerpať.

Zdroje: Nu3Gen, MZSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá