Slováci vyvinuli zbraň do chrípkovej sezóny. Test, ktorý dokáže odlíšiť chrípku od COVID-19

  • Unikátny test dokáže odlíšiť chrípku od ochorenia COVID-19
  • V chrípkovej sezóne pôjde o kľúčový test
  • Ústav pre kontrolu liečiv test schválil a tak sa môže začať používať
pavol čekan test chrípka koronavírus
TASR/Martin Baumann, MultiplexDX/Pavol Čekan
  • Unikátny test dokáže odlíšiť chrípku od ochorenia COVID-19
  • V chrípkovej sezóne pôjde o kľúčový test
  • Ústav pre kontrolu liečiv test schválil a tak sa môže začať používať

Slovenská firma MultiplexDX vyrobila unikátny test. V chrípkovej sezóne dokáže spoľahlivo rozlíšiť, či pacient trpí chrípkou alebo ochorením COVID-19. Test získal akreditáciu od Štátneho úradu na kontrolu liečiv, môže sa teda začať používať. Na Facebooku to oznámil CEO spoločnosti, biochemik Pavol Čekan.

Obe ochorenia si totiž vyžadujú iný prístup aj preto, že pacienti s COVIDom sú spravidla vysoko infekční a zatiaľ naň, na rozdiel od chrípky, neexistuje široko dostupná vakcína.

COVID-19 & CHRIPKA: Konecne sa nam to podarilo. Dnes sme ziskali IVD certifikat od SUKLu na nas prvy 🇸🇰 diferencialny…

Posted by Pavol Cekan on Wednesday, November 11, 2020

Za vývojom testu stojí tím vedcov zo Slovenska na čele s Pavlom Čekanom a známym virológom Borisom Klempom. Test bol vyvinutý už v septembri, teraz sa však môže bez problémov uviesť do distribúcie. 

Tento test ma 100% špecificitu a detekčný limit 2 kópie virálnej RNA na reakciu. Týmto sa radí medzi najlepšie testy, ktoré dokážu presne rozoznať koronavírus a chrípku v jednom teste. Avšak tých inovácií je v tomto teste viac,“ informuje vedec. Test od slovenskej firmy uvádza, že je 100% presný. Navyše, na rozdiel od mnohých iných testov je stabilný aj pri izbovej teplote a nepotrebuje byť stále v chlade.

Ak teda príde pacient s nešpecifickými príznakmi a nevie, či má chrípku alebo COVID-19, test to spoľahlivo určí. Pacienti s COVIDom sa musia izolovať a platia pre nich iné pravidlá. Ak má pacient chrípku, zdravotníci napríklad nepotrebujú celotelové ochranné obleky, keďže sú proti chrípke očkovaní. Príznaky chrípky a COVIDu sú podobné a takýto test pomôže predovšetkým lekárom.

Obrovský úspech slovenskej firmy. Vyvinuli test, ktorý rozlíši koronu od chrípky

V zahraničí pôjde na dračku

Konečne môžeme ponúknuť tento test akreditovaným diagnostickým laboratóriám. Určite ho ponúkneme každému na Slovensku. Ale asi pôjde viac na dračku v zahraničí,“ píše Čekan.

Biochemik Pavol Čekan a jeho firma MultiplexDX má za sebou množstvo inovácií, do povedomia širokej verejnosti sa však dostal najmä svojim vlastným RT-PCR testom na koronavírus. Keď Slovensku hrozilo, že nebude mať čím testovať, darovala firma MultiplexDX najskôr 100 000 testov štátu cez Nadáciu ESET. Neskôr Slovensko dostalo darom ďalších 100 000 testov.

 „A to ešte mnohí neviete, že ďalších 50-tisíc testov sme darovali nad rámec, čo vie štát, pretože desiatky tisíc testov šli BMC SAV, vo štvrtok šli PCR testy na RÚVZ BB, lebo proste už nemali,“ uviedol Pavol Čekan v komentári pod statusom poslankyne Jany Bittó Cigánikovej.

Matovič sa obul do vedca, ktorý štátu daroval 200 000 testov. Kvôli poznámkam k plošnému testovaniu

Či sa takto Slovensko dostane k ďalším testom od MultiplexDX, je otázne. Pavol Čekan sa totiž na Facebooku vyjadril k plošnému testovaniu na koronavírus, pričom použil britské mesto Liverpool ako príklad, ako urobiť testovanie lepšie. Premiér Igor Matovič nesúhlasil a na sociálnej sieti sa pustil s Čekanom do sporu. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech