Matovič sa obul do vedca, ktorý štátu daroval 200 000 testov. Kvôli poznámkam k plošnému testovaniu

  • Vedec Pavol Čekan upozornil na možnosť, ako spraviť plošné testovanie lepšie a presnejšie
  • Premiér Igor Matovič označil jeho tvrdenia za „bludy“ a útok na konkurenciu v podobe antigénových testov
  • Pavol Čekan pritom daroval štátu testy na koronavírus, ktoré jeho firma vyrába a pomohla vyvíjať
9oktober_Test_Covid19_Matovic_TK_12732774
TASR/Martin Baumann
  • Vedec Pavol Čekan upozornil na možnosť, ako spraviť plošné testovanie lepšie a presnejšie
  • Premiér Igor Matovič označil jeho tvrdenia za „bludy“ a útok na konkurenciu v podobe antigénových testov
  • Pavol Čekan pritom daroval štátu testy na koronavírus, ktoré jeho firma vyrába a pomohla vyvíjať

Biochemik a CEO spoločnosti MultiplexDX Pavol Čekan iba nedávno stál na tlačovkách po boku premiéra Igora Matoviča. Jeho firma darovala Slovensku už 200 000 PCR testov na koronavírus slovenskej výroby. Matovič bol vtedy mimoriadne vďačný.

Dnes to však medzi týmito dvomi pánmi vrie, cez Facebook a médiá si posielajú odkazy. Začal to status Pavla Čekana o tom, ako bristký Liverpool bude plošne testovať. Zároveň vyzdvihol ich metódu a dodal, že sme to mohli urobiť takto aj na Slovensku. Pomohlo by nám to získať oveľa presnejšie dáta a lepšie identifikovať chorých.

Matovič to však vníma ako kritiku plošného testovania a v televízii Joj povedal, že Čekan „je výrobca PCR testov, treba to aj takto brať“ s dovetkom, že „výrobcovia PCR si budú silou-mocou to svoje dieťa hájiť“. Naznačil, že plošné testy sú konkurenciou pre Čekanov biznis.

DOVYSVETLENIE PRE Igor Matovic: Bol som vyzvany panom premierom, aby som sa vyjadril k mojmu FB statusu, ktory oznacil v…

Posted by Pavol Cekan on Sunday, November 8, 2020

Prvý status Pavla Čekana popisoval plošné testovanie, aké sa chystá v najviac postihnutom meste Spojeného kráľovstva, Liverpoole. Chcú tu vyskúšť tri druhy testov, vrátane antigénových, aké sa používajú na plošné testovanie na Slovensku. Ľudí rozdelia do troch skupín a otestujú ich rôznymi testami, aby videli, aké presné a vhodné jednotlivé druhy sú a či naozaj pomáhajú v boji proti pandémii. „Žiaľ, u nás sa toto nestalo a stále mi je to veľmi ľúto,“ napísal Pavol Čekan.

Premiér Igor Matovič označil jeho status za zavádzajúci, lebo vyznieval, že každému obyvateľovi idú spraviť tri testy. Čekan si s Matovičom celú záležitosť najskôr vybavil po telefóne. „Igor Matovič v telefóne tvrdil, že v Liverpoole to idú urobiť presne tak, ako my na Slovensku. Nie je to tak,“ uvádza vo vysvetľujúcom statuse vedec. Poukazuje v ňom najmä na fakt, že zatiaľ čo my sme použili len jeden druh testu, v Anglicku to budú až tri a navyše na vysoko premorenej oblasti. Tak získajú presnejšie dáta. „Pán premiér, je nefér, že takto musím dokazovať, že to ako vedec myslím dobre a že chcem Slovensku nezištne pomôcť,“ dodal biochemik.

Česko označilo Slovensko za rizikovú krajinu. Od zajtra sa tam bez testovania nedostaneš

Premiérova kritika

Týmto mohla byť celá vec uzavretá, ale premiér namiesto toho priložil do pece.

Bohužiaľ, niektorí ľudia opakovane šíria klamstvo, že v Liverpoole, ktorý sa rozhodol tiež celoplošne testovať to robia „super vedecky“, lebo jedného človeka naraz otestujú troma testami. Nie je to pravda,“ napísal Matovič v nedeľu večer, asi hodinu po zverejnení Čekanovho statusu. „Viem, že je ľúbivé šíriť hlúposti, ktorými by sme ľuďom znechutili pocit, že sa podieľali spoločne s miliónmi iných ľudí na skvelej veci. Pripadá mi to však dosť nízke a nehodné ľudí, ktorí to šíria,“ dodal.

Neskôr vystúpil v živom vysielané televízie Joj. Tam na slová Pavla Čekana reagoval, že antigénové testy sú konkurenciou pre PCR testovanie. „On je výrobca PCR testov, treba to aj takto brať,“ povedal premiér.

Osobnosti sa Čekana zastali

Na premiérove slová stihli reagovať viacerí, najmä na Facebooku. Čekana sa zastal napríklad zakladateľ Živice Juraj Hipš (strana Spolu) či Zuzana Petková z nadácie Zastavme korupciu.

Dnešné vyjadrenie premiéra Matoviča, že mu ide o biznis s jeho PCR testami, keď volá po zdravom rozume ohľadom testovania, je neférové. Doteraz z toho, že vyvinul slovenské testy na diagnostiku COVID-19 nič nemal. Akurát ich daroval Slovensku, keď chýbali,“ podotýka Petková.

Pavol Cekan pochádza z Prešova ako ja. A hoci sme mali veľa spoločného – kamarátim sa s jeho sesternicou, chodila som na…

Posted by Zuzana Petková on Sunday, November 8, 2020

Zdroj: TVJOJ

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK