Antigénovými testami sa môžeš dať otestovať úplne bez čakania. Zaplatíš menej ako za PCR test

  • Prvá súkromná klinika na Slovensku ponúka ľuďom možnosť dať sa otestovať antigénovými testami na COVID-119 bez čakania
  • Zaplatíš necelých 30 eur a výsledok ti príde SMS správou
  • Klinika sľubuje, že celý proces má zákazník vybavený za 5 minút vrátane príchodu a odchodu
testovanie, koronavirus
TASRLukáš Mužla, AP /Matthias Schrader
  • Prvá súkromná klinika na Slovensku ponúka ľuďom možnosť dať sa otestovať antigénovými testami na COVID-119 bez čakania
  • Zaplatíš necelých 30 eur a výsledok ti príde SMS správou
  • Klinika sľubuje, že celý proces má zákazník vybavený za 5 minút vrátane príchodu a odchodu

Antigénové testovanie už pre drvivú väčšinu Slovákov nie je žiadnou neznámou. Ide o rýchly test, ktorý už v priebehu 15 – 20 minút ukáže prítomnosť vírusu v tele pacienta.  Taktiež ide o menej nákladnú alternatívu PCR testu, za ktorý v súkromných klinikách zaplatíš v priemere okolo 50 eur.

Možnosť otestovať sa antigénovými testami máš buď v rámci celoplošného testovania alebo na vybraných miestach v niekoľkých okresoch, kde je toto testovanie dostupné zadarmo a pre každého. 

Biochemik Čekan navrhuje testovací semafor. Plošné testovanie v ňom nehľadaj, antigénové testy však áno

Ak však takéto miesto nemáš poruke alebo sa ti jednoducho nechce čakať v prípadnom zástupe ľudí, je tu nová možnosť. Súkromná klinika v Bratislave – Via Clinic ako prvá na Slovensku ponúka ľuďom možnosť dať sa otestovať aj antigénovo. Pred testovaním nečakáš, pacientov objednávajú na presný čas a výsledok vyšetrenia obdržíš mailom do 1 hodiny od absolvovania testu.  Cena jedného vyšetrenia je 27 eur

„Diagnostická senzitivita (presnosť) používaných testov Nadal® COVID-19 od distribútora Slovcare je 97,56 % a diagnostická špecificita je > 99,9 %. Najspoľahlivejšie sú pri ranných štádiách infekcie, kedy je virálna nálož vo všeobecnosti najvyššie,“ objasňuje klinika.

Ako funguje antigénový test? 

Antigénové testy sú založené na princípe hľadania antigénov, špecifických proteínov vírusu. Zdravotný pracovník odoberie pacientovi vzorku sterom zo slizníc hltanu alebo nosohltanu. Vzorka sa následne vloží do tekutiny na uvoľnenie vírusu. 

zdroj: TASR/AP Photo/Emilio Morenatti, File

Táto vzorka sa nanesie na testovacie sklíčko, na ktorom sú aplikované protilátky vírusu, chemicky upravené farbivom.  Ak samotná vzorka obsahuje antigén vírusu, na sklíčku zostane prilepená a taktiež sa farebne zviditeľní. Čím viac vírusu obsahuje vzorka, tým viditeľnejšia je jej farebná stopa. Výsledok testu je zhruba do 15 – 20 minút.   

Kedy je lepší antigénový test a kedy PCR? 

O PCR teste sa hovorí, že ide o takzvaný zlatý štandard. Zachytí už malé množstvo vírusu v nosohltane a je jednoznačným potvrdením, že pacient je nositeľom vírusu – ak má klinické príznaky, má určite ochorenie COVID – 19. Ochorenie pri kontakte s inými osobami môže šíriť ďalej.

Využil by si možnosť dať sa otestovať v súkromnej klinike?

PCR vyšetrenie je schopné zistiť málo častíc vírusu (má vysokú senzitivitu – citlivosť). V laboratórnych podmienkach dochádza k „rozmnoženiu“ genetického materiálu – tým je daná vysoká špecificita – istota, že je to „ono“ a je možné vírus dobre detegovať.    

PCR test je vhodný na presnú diagnostiku, ale aj skríning, čiže vyhľadávanie. Nevýhodou vyšetrenia je zase náročnosť jeho vykonania, ako aj dĺžka trvania vyšetrenia.   

AKTUÁLNE: Slovensko nakúpi milióny antigénových testov, do Vianoc musia vystačiť na dve celoplošné testovania

„Antigénové testy zisťujú prítomnosť obalu vírusu alebo jeho častí farbivom – T prúžok na teste – označenej protilátky. Preto musí byť prítomné dostatočné množstvo častí tohto obalu (nižšia senzitivita), aby sme T prúžok mohli vidieť,“ hovoria odborníci.

Zároveň tým, že zisťuje prítomnosť obalu, resp. antigény obalu vírusu, nepotvrdzuje sa aj prítomnosť genetického materiálu vírusu (nižšia špecificita), ktorý je zodpovedný za jeho infekčnosť a spôsobuje ochorenie. 

Postup, ako absolvovať testovanie   

Termín testovania si môžeš rezervovať  na presný čas na stránke covid-testovanie.sk, kde zároveň uhradíš platbu za testovanie. Vyšetrenie a odber vzorky prebieha priamo v  mobilnom odberovom mieste kliniky – v stane a realizuje sa formou výteru z hrdla a výteru z nosa. Výter je najlepšie vykonať ráno. Odporúča sa nepoužívať spreje do nosa, nefajčiť, nejesť a nepiť minimálne 1 hodinu pred odberom. 

Na miesto odberu sa dostavíš v termín, ktorý ti bude doručený SMSkou. Určenému pracovníkovi sa preukážeš občianskym preukazom. Pristúpite k odpadkovému košu, vyfúkate si nos a odkašlete, zahodíte vreckovku. Pristúpite k zdravotníkovi, ktorý vám následne odoberie vzorku z nosohltana jemnou tyčinkou. Na výsledok sa nečaká. Bezprostredne po odbere opúšťate areál,“ objasňuje postup testovania tím kliniky. Klinika sľubuje, že celý proces má zákazník vybavený za 5 minút vrátane príchodu a odchodu. 

Zdroj: Via Clinic

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech