Antivaxeri a konšpiračné hnutia nútia ľudí opustiť JIS, ohrozujú ich životy. Pribudlo viac ako 1000 prípadov

  • Za včerajší deň pribudlo 1039 nových prípadov koronavírusu
  • Konšpiračné hnutia doslova ohrozujú zdravie ľudí
covid
Unsplash/Vladimir Fedotov
  • Za včerajší deň pribudlo 1039 nových prípadov koronavírusu
  • Konšpiračné hnutia doslova ohrozujú zdravie ľudí

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1039 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov, informuje NCZI. Včera bolo ukončených 10 449 RT-PCR vyšetrení. Ďalších 263 ľudí malo pozitívny antigénový test.

V nemocniciach je hospitalizovaných 500 pacientov, za uplynulý deň pribudli štyria. Pribudli 2 úmrtia na koronavírus. Na JIS máme hospitalizovaných 55 ľudí, na pľúcnej ventilácii 46.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 721 027. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Prvou dávkou sa dalo zaočkovať 3 622 ľudí, pribudlo 4 602 plne zaočkovaných.

Konšpiračné hnutia doslova ohrozujú životy

Podľa NBC News konšpiračné antivakcinačné hnutia na Facebooku najnovšie vyzývajú, aby sa ľudia nenechali hospitalizovať a aby svojich milovaných zobrali preč z JIS. Tvrdia napríklad, že lekári a zdravotníci nedávajú neočkovaným ľuďom tie „skutočné“ lieky, ktoré vraj pomáhajú na liečbu koronavírusu. Niektoré príspevky dokonca tvrdia, že lekári pacientov úmyselne zabíjajú.

Tieto správy sú vrcholom nedôvery ľudí voči lekárom, za ktorou stoja práve tvorcovia a šíritelia konšpiračných teórií. Lekári navyše informujú, že oni sami vo svojej práci vnímajú tento trend nedôvery. Oddelenia sa im zaplnili pacientmi s delta variantom.

Voči lekárom narastá aj počet útokov. V meste Branson v Missouri muselo zdravotnícke stredisko zaviesť núdzové tlačítka pre prípad útoku.

Konšpiračné teórie síce sprevádzali pandémiu už od začiatku, s príchodom vakcíny sa to však zhoršilo. Mnohí ľudia hľadajú „alternatívne“ spôsoby liečby, niektoré sú potenciálne nebezpečné. Iní sa úplne odvracajú od nemocníc.

zdroj: SITA/AP, Gustavo Garello

Prostredníctvom skupín na Facebooku aj šifrovanej aplikácie Telegram napríklad kolovali pokyny, ako vziať príbuzných z nemocnice, pričom mali tvrdiť, že ich odvezú do hospicovej starostlivosti. Niektoré pokusy boli zaznamenané ako úspešné.

Myslíš si, že očkovanie by malo byť podmienkou prijatia do zamestnania?

Podľa konšpirátorov je oveľa bezpečnejšia liečba doma, napríklad ivermektínom, o tomto lieku sme písali článok. Štúdie pritom ukázali, že liek proti parazitom na koronavírus nezaberá. Skupiny odporúčajú aj iné nebezpečné „liečebné metódy“, napríklad kloktanie jódom či či vdychovanie peroxidu vodíka.

Dôsledky pritom vidieť už teraz. Denne v nemocniciach zomierajú ľudia, ktorí namiesto vaktov uverili konšpiráciám.

Zdroje: NBC News, korona.gov.sk, Startitup.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech