Apartmán pri mori ťa môže stáť menej ako byt v Petržalke. Momentálne sú v ponuke top investičné nehnuteľnosti

  • V Európe aj počas pandémie rastie záujem ľudí o kúpu nehnuteľností v prímorských oblastiach
  • Aj keď by sa mohlo zdať, že ide o záležitosť len pre milionárov, nie je tomu vždy tak
  • Napríklad za apartmán v slnečnom Chorvátsku zaplatíš menej ako za bežný „dvojizbák“ v slovenskom meste
chorvatsko
Unsplash/Fallon Travels/Jonathan Smith
  • V Európe aj počas pandémie rastie záujem ľudí o kúpu nehnuteľností v prímorských oblastiach
  • Aj keď by sa mohlo zdať, že ide o záležitosť len pre milionárov, nie je tomu vždy tak
  • Napríklad za apartmán v slnečnom Chorvátsku zaplatíš menej ako za bežný „dvojizbák“ v slovenskom meste

Rok 2020 bol mimoriadne hektický. Čo nás presne čaká v nasledujúcich mesiacoch či rokoch si trúfne predpovedať len málokto. Experti na reality sa však zhodujú, že v platnosti stále zostávajú základné poučky. Sú nimi diverzifikácia, vyhnutie sa investíciám v oblastiach, ktorým nerozumieme či počítanie s dlhodobejším rizikom pri investovaní.

Medzi jedny z najatraktívnejších investícií sa aj napriek pandémii, či práve vďaka nej, radia investície do rezidenčných nehnuteľností. Pre mnohých môže byť práve toto cesta, ako zhodnotiť svoj majetok. Sú o tom presvedčení aj odborníci zo spoločnosti Reloxx, ktorá je najväčším predajcom zahraničných realít v regióne strednej a východnej Európy.

zdroj: Blue Oyster Resort

Mnohých pritom môže prekvapiť skutočnosť, že na to, aby si si kúpil byt pri pobreží, nemusíš mať na účte milióny eur. S neustálym rastom cien nehnuteľností na Slovensku sa ukazuje, že lacnejšie ako byt napríklad v Petržalke, ťa vyjde prímorský apartmán v Chorvátsku. 

K najobľúbenejším lokalitám patrí Dalmácia, Zadar, Bibinje, Split, Trogir, Makarská riviéra, ostrovy Brač, Hvar alebo Korčula alebo polostrov Istria na severnom pobreží Chorvátska. Celoeurópskemu záujmu sa teší predovšetkým Dubrovník, ktorý má ambície stať sa podobne exkluzívnou destináciou ako letoviská na Francúzskej riviére.

chorvatsko
zdroj: Unsplash/Inera Isovic

Ceny apartmánov v Chorvátsku začínajú na sume približne 109-tisíc eur za apartmán o veľkosti 43 m² na Ostrove Pašman. No pre tých najnáročnejších je v ponuke aj luxusná vila s infinity bazénom za 4 milióny eur na Hvare.

Priemerné predajné ceny 2-izbových bytov sa v Bratislave momentálne hýbu od 161-tisíc eur do 237-tisíc eur. V tejto cenovej hladine sa však nachádzajú aj nové apartmány na Zadarskej riviére. V rezorte bude 10 moderných apartmánov vo vzdialenosti 150 metrov od pláže. Apartmány na prízemí majú záhrady a privátne terasy s prípojkami na vlastné jacuzzi či bazén. Nové apartmány sa tu dajú kúpiť od 130-tisíc eur. 

zdroj: Rellox

Ide o atraktívnu oblasť s piesočnými plážami a azúrovým morom. V blízkosti sa nachádza ostrov Vir a mesto Zadar je vzdialené 19 km, na dosah sú tiež národné parky Paklenica, súostrovie Kornati, Krka či sladkovodné Vranské jazero. Raritou je tiež liečivé peloidné bahno, ktoré má pozitívne účinky najmä pre osoby s atopickým ekzémom.

Chcel by si vlastniť nehnuteľnosť v zahraničí?

Podobnú ponuku má aj 5* apartmánový rezor na Istrii, ktorý je od pláže vzdialený 200 metrov a nachádza sa tu wellness, strešný infinity bazén, záhradné bazény, ale aj fitness centrum a luxusné reštaurácie s výhľadom na more. Veľkosti týchto apartmánov začínajú od 32 m² a ich cena štartuje na sume 130-tisíc eur.

Moderný rezidenčný komplex s kvalitnými apartmánmi a luxusnými podkrovnými bytmi vzniká aj na ostrove Vir. Umiestnené sú priamo na pláži v 1. línii pri mori s výhľadom na Jadran. Momentálne je vo výstavbe celkom 30 moderných apartmánov s privátnymi záhradami a možnosťou inštalácie bazénov. Ostrov Vir je s pevninou prepojený mostom, vďaka čomu je doprava sem bezproblémová. Ceny začínajú od 235-tisíc eur, pričom ten najmenši má výmeru približne 86 m².

Za zmienku tiež stojí, že vlastná nehnuteľnosť v zahraničí môže človeku poslúžiť aj ako vstupenka pre časovo neobmedzenú dovolenku, najmä v ére home officov. Niektoré krajiny totiž umožňujú majiteľom nehnuteľností v čase pandémie jednoduchší vstup do krajiny než obyčajným turistom.

Mnohí ľudia to aj využívajú, čo sa ukazuje aj na dátach naprieč Európou. Podľa Spot Blue International Property, jednej z popredných britských medzinárodných realitných agentúr, sa počet ľudí hľadajúcich nehnuteľnosti v slnečnom Španielsku či Turecku v rokoch 2020 a 2021 v porovnaní s predcovidovým obdobím z roku 2019 zdvojnásobil.

Pandémie však ovplyvnila aj ceny nehnuteľností, ktoré vo väčšine krajín rástli. Podľa Eurostatu sa medziročne zvýšil index cien nehnuteľností v Rakúsku, v Španielsku aj v Chorvátsku.

Nárast indexu je vidieť v Rakúsku o 8,9 %, v Španielsku o 1,8 % a v Chorvátsku o 6,9 %. Ide pritom o porovnanie tretieho štvrťroku 2020 a rovnakého obdobia 2019. Ceny nehnuteľností v Chorvátsku sa však aj napriek zdražovaniu stále hýbu pre mnohých na prijateľnej úrovni. 

Zdroje: Rellox, Eurostat, Nehnutelnosti.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech