Na Slovensku je enormný záujem o nehnuteľnosti aj hypotéky. O jeden konkrétny typ bytu sa idú ľudia potrhať

  • Záujem Slovákov o nové bývanie neutlmila ani pandémia či lockdown
  • Najväčší dopyt je v našej krajine po dvojizbových bytoch, ktorých ceny stále rastú
  • Pozreli sme sa koľko eur musíš zaplatiť za bývanie v Bratislave, Košiciach, ale aj vo Viedni
bratislava, kosice
TASR/Milan Kapusta/Dano Veselský
  • Záujem Slovákov o nové bývanie neutlmila ani pandémia či lockdown
  • Najväčší dopyt je v našej krajine po dvojizbových bytoch, ktorých ceny stále rastú
  • Pozreli sme sa koľko eur musíš zaplatiť za bývanie v Bratislave, Košiciach, ale aj vo Viedni

Prvý štvrťrok 2021 ukázal, že záujem Slovákov o nové bývanie ešte zďaleka nie je uspokojený. Jasným hitom sa stali „dvojizbáky“. Dopyt po 2-izbových bytoch opäť vytlačil ich ceny do nečakaných výšok. Priemerné predajné ceny takýchto bytov sa v Bratislave hýbu v rozmedzí od 161-tisíc eur do 237-tisíc eur. Len pre predstavu, za 3-izbový byt dáš v Bratislave v priemere od 178-tisíc eur až po 307-tisíc eur. 

„Byty s väčšou metrážou predstavujú stabilné bývanie pre väčšie rodiny a nie je o ne taký vysoký záujem, ako o štartovacie bývanie pre mladé páry, či investičné menšie byty,“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

Najväčšie zdražovanie zaznamenali Košice. Menšie byty v metropole východu zdraželi od konca roka v priemere až o 10,5 % a medziročne o 19 %. Najväčšie extrémy však vidno v centre Košíc. Za 2-izbový byt tam dnes zaplatíš priemerne 128-tisíc eur, čo je o 14,3 % viac ako pred štvrťrokom a o 25,5 % viac ako pred rokom. 

zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Situácia na realitnom trhu v Košiciach svedčí o akútnom nedostatku bytov vo všetkých segmentoch. Cena trojizbových bytov sa v centre Košíc za prvý kvartál zvýšila tiež o 20,6 %, a mierne tam vzrástli aj nájmy, napriek tomu, že na celom Slovensku už niekoľko mesiacov klesajú. Ceny 3-izbových bytov sa v metropole východu pohybujú od 129-tisíc po 163-tisíc eur.

Ak by sme sa však pozreli na ceny bytov v neďalekom Rakúsku, mnohí by zrejme zostali prekvapení. 

Plánuješ v najbližšom období kúpu nehnuteľnosti?

Ceny „trojizbákov“ sa hýbu okolo sumy 180-tisíc eur v prípade holobytu a 192-tisíc eur v prípade štádia na kľúč. Takéto ceny sú v dedinke Gänserndorf, ktorá je od Bratislavy vzdialená hodinu cesty autom. Ak by sme však zašli do centra Viedne, a to rovno na svetoznámu  Mariahilferstrasse, tu sa ceny 3-izbových bytov bežne pohybujú okolo 500-tisíc eur, za dvojizbové novostavby zase zaplatíš kolo 300-tisíc eur. Samozrejme, natrafíš aj na kúsky pre tých najnáročnejších, tento 4-izbový byt v centre Viedne sa predáva za takmer 3 milióny eur.

zdroj: Condeco

Na pokles cien nie je dôvod

Ceny bytov podľa expertov nemajú dôvod klesnúť – rast stavebných nákladov a nízky počet voľných novostavieb budú ceny ešte zvyšovať: „Dopyt po novostavbách podporujú aktuálne aj hypotéky s úrokmi na historických minimách pod 1 %,“ dopĺňa Michal Pauer, obchodný riaditeľ spoločnosti CRESCO REAL ESTATE.

Uverejnil používateľ CRESCO REAL ESTATE Pondelok 15. júna 2020

Podľa hypotekárneho špecialistu Lukáša Balnu je enormný záujem o nehnuteľnosti aj hypotéky nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe:  „V posledných rokoch sme v celej Európe zaznamenali rast životnej úrovne obyvateľov, z ktorej čerpajú aj počas koronakrízy. A investícia do nehnuteľností je atraktívna aj teraz – v uplynulom desaťročí sa ukázala totiž ako jedna z najvýnosnejších foriem investície, čo sa nezmení ani po pandémii.“ 

Ľudia chcú novostavby

V poslednom období sa podľa odborníkov vďaka odolnosti voči výkyvom na trhu prvýkrát stáva rezidenčný sektor atraktívnejším ako ten komerčný. Záujem o novostavby je stále veľmi silný.

„V tomto roku plánujeme spustiť predaj takmer tisíc bytov v našom najväčšom projekte Slnečnice. Vlani sa povoľovacie procesy spomalili aj pre pandémiu koronavírusu. Počas prvej vlny sme pocítili výpadky pracovníkov pre karantény. Veríme, že v tomto roku sa situácia aj vďaka vakcinácii zlepší,“ hovorí Ján Krnáč, výkonný riaditeľ CRESCO REAL ESTATE.

Aj keď ponuka bytov v novostavbách nie je na historických minimách z roku 2019, koncom roka 2020 sa opäť znížila vďaka zvýšenému záujmu o bývanie. Ukázala to aktuálna analýza spoločnosti BENCONT.

zdroj: CRESCO REAL ESTATE

V Bratislave sa v poslednom kvartáli minulého roka predalo až 787 bytov v novostavbách. Podľa Bencontu je aktuálne na trhu voľných 2 523 bytov v novostavbách. Najväčší dopyt je po dvojizbových bytoch, v poslednom vlaňajšom kvartáli tvorili až 47 % predaného podielu. 

„Môžem potvrdiť, že posledný štvrťrok vlaňajška bol u nás najsilnejší v roku. Záujem o nové bývanie neutlmil ani lockdown či sviatky. V štvrtom kvartáli sme predali tretinu z celoročného predaja,“ prezrádza Michal Pauer, obchodný riaditeľ spoločnosti CRESCO REAL ESTATE. 

Byty a domy sa v čase pandémie stali aj akýmisi bezpečnými prístavmi, nakoľko doma trávime oveľa viac času. Pre mnohých Slovákov sa byt či dom stal miestom na vykonávanie práce, pre deti miestom vzdelávania.

„Pod vplyvom COVID-19 prišlo k spomaleniu alebo aj pozastaveniu výstavby nových nehnuteľností. To má dopad práve na slabšiu ponuku, ktorá v porovnaní s dopytom ťahá za kratší koniec. Investície do nehnuteľností sa vo všeobecnosti považujú za dobrú a bezpečnú investičnú príležitosť. Pochopiteľne, nemôžeme nespomenúť ani faktory, ktoré vplývajú na pohyb ceny smerom nadol. Ide o nárast miery nezamestnanosti, pokles alebo strata príjmov,“ dodáva Eva Sadovská, analytička WOOD & Company, podľa ktorej to momentálne vyzerá tak, že pro-rastové faktory jasne vyhrávajú nad tými, ktoré ceny bytov a domov znižujú.

Zdroje: Nehnuteľnosti.sk, CRESCO REAL ESTATE

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech