Aplikácia Travel Pass bude dostupná zadarmo a pre každého. Vďaka nej sa môže vrátiť cestovanie do normálu

  • Podľa rezortu dopravy cieľom pripravovanej aplikácie Travel Pass je poskytnúť garanciu bezpečnej leteckej dopravy tak štátom, ako aj pasažierom
  • Dáta budú uložené len v mobilnom telefóne cestujúceho, letecké spoločnosti ani nikto iný k nim nebudú mať prístup
Unsplash/Amanda Bartel Unsplash/Laimannung
  • Podľa rezortu dopravy cieľom pripravovanej aplikácie Travel Pass je poskytnúť garanciu bezpečnej leteckej dopravy tak štátom, ako aj pasažierom
  • Dáta budú uložené len v mobilnom telefóne cestujúceho, letecké spoločnosti ani nikto iný k nim nebudú mať prístup

Medzinárodná asociácia pre leteckú dopravu IATA navrhuje vývoj univerzálnej aplikácie, kde bude mať každý cestujúci informácie o svojom očkovaní aj o aktuálnej situácii v iných krajinách.

Ako ďalej informovalo prostredníctvom sociálnych sietí slovenské ministerstvo dopravy, cieľom pripravovanej aplikácie Travel Pass je poskytnúť garanciu bezpečnej leteckej dopravy tak štátom, ako aj samotným pasažierom.

Podľa rezortu dopravy dáta budú uložené len v mobilnom telefóne cestujúceho, letecké spoločnosti ani nikto iný k nim nebudú mať prístup.

zdroj: Unsplash/Phil Mosley

Pripravovaný systém bude schopný v reálnom čase aktualizovať meniace sa podmienky v rôznych krajinách. Ako pripomína ministerstvo dopravy, za vhodné riešenie to považujú aj účastníci webinára, ktorý IATA nedávno zorganizovala.

Letecké spoločnosti sa pritom vyjadrili, že sú ochotné prispieť na náklady spojené s vývojom a prevádzkou takejto aplikácie. Aplikácia bude zadarmo dostupná pre všetkých používateľov smartfónov.

Brusel zvažuje očkovacie pasy

Očkovacie pasy už avizovali viaceré krajiny, dokonca aj Brusel. „Vždy je možné vytvoriť kombináciu osvedčenia (o očkovaní) a negatívneho testu na COVID,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Európska únia tiež posudzuje návrhy na vydávanie dokladov o vakcinácii, aby sa zrýchlilo cestovanie počas dovolenkového obdobia.

Európska komisia však zatiaľ hovorí, že takéto doklady by sa využívali iba na zdravotnícke účely, napríklad na monitorovanie škodlivých vplyvov vakcín.

zdroj: Unsplash/Chuttersnap

Brusel však zatiaľ neavizoval plán na vytvorenie jednotného očkovacieho pasu pre členské krajiny Európskej únie. Každá krajina si tak bude pravdepodobne vytvárať očkovací pas sama.

Očkovacie pasy vyvíjajú spoločnosti a nadácie

Očkovací pas plánujú aj Švédsko a Veľká Británia, ktorá ho považuje za priepustku k normálnemu životu.

Na očkovacom pase pracujú aj jednotlivé spoločnosti alebo nadácie. Jedným z takýchto projektov je napríklad CommonPass, ktorý založilo Svetové ekonomické fórum a švajčiarska nezisková nadácia The Commons Project.

Medzinárodná asociácia pre leteckú dopravu (IATA) tiež uviedla, že vyvíja digitálnu platformu, ktorá umožní cestujúcim preukázať, že boli zaočkovaní „overiteľným, bezpečným spôsobom chrániacim súkromie“.

zdroj: Unsplash/Glenn Carstens
Zdroje: Startitup, SITA, mzv.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech