V lete by sa cestovanie mohlo uvoľniť. Potrebovať však budeš jeden z týchto 2 dokladov

  • Cestovanie v dnešných dňoch je veľmi náročné, pretože sme obmedzení pandémiou
  • Svoje letné plány však rušiť nemusíš, na vstup do inej krajiny budeš pravdepodobne potrebovať jeden z dvoch dokladov
  • Krajiny južnej Európy chcú týmto krokom podporiť cestovný ruch, ktorého sa pandémia viditeľne dotkla
cestovanie
Unsplash/Spencer Davis Unsplash/Jeshoots Com
  • Cestovanie v dnešných dňoch je veľmi náročné, pretože sme obmedzení pandémiou
  • Svoje letné plány však rušiť nemusíš, na vstup do inej krajiny budeš pravdepodobne potrebovať jeden z dvoch dokladov
  • Krajiny južnej Európy chcú týmto krokom podporiť cestovný ruch, ktorého sa pandémia viditeľne dotkla

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen tvrdí, že cestovanie po krajinách Európskej únie bude možné len v prípade, že budeš mať buď očkovací pas alebo negatívny test. Uviedla to po rokovaní s portugalským premiérom Antóniom Costom. Potvrdila to agentúra AP.

Európske očkovacie osvedčenia vyžadujú najmä krajiny na juhu Európy, ktorých sa pandémia výrazne dotkla. Svetová zdravotnícka organizácia je však momentálne voči osvedčeniam a pasom nedôverčivá.

„Vždy je možné vytvoriť kombináciu osvedčenia (o očkovaní) a negatívneho testu na COVID,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie von der Leyenová. Zároveň si myslí, že je dôležité nájsť rovnováhu medzi pasmi a testami.

zdroj: Unsplash

Priepustky do zahraničia

Je možné, že očkovacie pasy a negatívne testy pomôžu vrátiť cestovný ruch do normálu. O prijatí návrhu spoločného európskeho očkovania budú najvyšší predstavitelia členských štátov EÚ rokovať počas budúceho týždňa. 

Návrh na zavedenia osvedčenia vydalo minulý týždeň Grécko. Podľa tohto návrhu by majitelia osvedčení mohli cestovať po celej EÚ bez ďalších obmedzení.

Aj napriek tomu, že téma očkovacích pasov je momentálne aktuálna, európska komisia už takmer dva roky rokuje o zavedení jednotného očkovacieho preukazu v rámci celej únie.

Digitálny očkovací pas by sa tak čoskoro mohol stať nielen priepustkou do zahraničia, ale aj na mnoho iných akcií. Čoskoro by tak mala vzniknúť mobilná aplikácia, v ktorej nájdeš informácie o prekonaní koronavírusu, očkovaní a testovaní. 

Ako sa bude cestovať v roku 2021? Slováci budú dostávať vakcinačný preukaz

Európsky cestovateľský semafor

Počas jesene schválila Európska rada cestovateľský semafor, ktorý je platný pre všetky krajiny únie. Od 15. novembra tento semafor rešpektuje aj Slovenská republika.

V polovici novembra sa na Slovensku zmenil aj režim na hraniciach. Na Slovensko sa môžeš vrátiť z akejkoľvek krajiny EÚ s negatívnym PCR testom.

Momentálne sa na semafore nenachádza ani jedna zelená krajina. Zelená znamená, že po príchode z tejto krajiny nemusíš absolvovať povinnú karanténu.

Väčšina krajín sa nachádza v červenej zóne – po návrate máš na výber 2 možnosti: negatívny PCR test a žiadna karanténa alebo domáca izolácia s následným PCR testom na 5. deň, ktorý ti uhradí štát. 

Zdroje: Pelipecky.sk, MZV.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech