Apple chce nahnať zamestnancov späť do kancelárií, tí sa búria. Iní technologickí giganti premýšľajú inak

  • Spoločnosť Apple sa chystá vrátiť svojich zamestnancov naspäť do kancelárii
  • Od septembra by tak mali v kancelárii tráviť minimálne 3 dni v týždni
  • Takéto rozhodnutie sa však zamestnancom nepáči, chcú home-office na stálo
home office práca z domu robota call covid-19 koronavírus kancelárie
Pexels/Edward Jenner
  • Spoločnosť Apple sa chystá vrátiť svojich zamestnancov naspäť do kancelárii
  • Od septembra by tak mali v kancelárii tráviť minimálne 3 dni v týždni
  • Takéto rozhodnutie sa však zamestnancom nepáči, chcú home-office na stálo

Výkonný riaditeľ Apple Tim Cook poslal svojim zamestnancom e-mail, kde im oznámil plánované zmeny a koniec dlhodobého home-office, uvádza portál The Verge.  Cook oznámil, že od väčšiny zamestnancov bude požadované, aby prišli do kancelárie v pondelok, utorok a štvrtok, s možnosťou pracovať na diaľku v stredu a piatok. Tímy, ktoré musia pracovať osobne, sa budú musieť vrátiť do kancelárie na štyri alebo plných päť dní v týždni.

Zamestnanci však dostanú možnosť pracovať na diaľku až dva týždne v roku, aby mohli byt bližšie k rodine a blízkym, mať zmenu prostredia či pracovať aj počas cestovania. Prácu z domu však budú musieť mať zamestnanci schválenú od manažérov.

Viacerým zamestnancom sa však takýto prístup nepáči, informuje agentúra Bloomberg. Odvoláva sa na kritický list, ktorý uverejnili na The Verge. V ňom zamestnanci požadujú flexibilný prístup, ktorý by im umožnil pracovať na diaľku. List mali nespokojní zamestnanci adresovať vedeniu v piatok.

Google, Facebook či Microsoft myslia inak

V porovnaní s ostatnými technologickými gigantami, spoločnosť Apple ešte stále nie je veľmi otvorená dlhodobému home-officu.

V máji napríklad spoločnosť Google oznámila, že 20 % jej pracovnej sily bude môcť natrvalo pracovať z domu, píše portál CNBC.  Mark Zuckerberg zase uviedol, že práca na diaľku je budúcnosť, a zamestnancom Facebooku povedal, že všetci môžu pracovať z domu navždy, pokiaľ dostanú súhlas svojho manažéra.

Vyhovuje ti práca z domu?

Podobne postupuje aj konkurent Applu, spoločnosť Microsoft. Ich zamestnanci mohli už pred pandémiu využívať home-office 50 % pracovného času. Od konca minulého roka aj oni však dostali ,,večný home-office“.

 Zamestnanci si sami môžu určiť, či chcú pracovať mimo kancelárií v Seattli. Toto rozhodnutie však bude permanentné a prakticky o svoj stôl prídu. Naďalej však môžu využívať voľné stoly, ktoré má Microsoft k dispozícii aj dnes. Povolenie sa však týka len zamestnancov, ktorých prítomnosť nie je nevyhnutná.

Portál The Verge ale upozornil, že práca z akéhokoľvek miesta na svete nebude pre zamestnancov Microsoftu taká jednoduchá. Ak sa zamestnanec rozhodne pracovať inde, bude tomu zodpovedať aj jeho mzda. Tú má Microsoft v každom regióne sveta inú. Ak by sa napríklad zamestnanec chcel premiestniť zo Seattlu na Slovensko, nedostane americký, ale slovenský plat zodpovedajúci jeho pozícii.

Zdroje: Bloomberg, The Verges, CNBC, Starititup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK