Apple si zaregistroval patent na odomykanie automobilu rozpoznávaním tváre

  • Apple a najvyspelejšie technológie sú už roky synonymické pojmy
  • Projekt autonómne riadeného automobilu od Apple si v poslednom mesiaci prešiel masívnym prepúšťaním
  • Napriek tomu dohady o tajnom projekte takéhoto vozidla neutíchajú, najmä po zverejnení nového patentu
collage
Unsplash/emerce.nl
  • Apple a najvyspelejšie technológie sú už roky synonymické pojmy
  • Projekt autonómne riadeného automobilu od Apple si v poslednom mesiaci prešiel masívnym prepúšťaním
  • Napriek tomu dohady o tajnom projekte takéhoto vozidla neutíchajú, najmä po zverejnení nového patentu

„Novo zverejnený patent ukazuje, že spoločnosť Apple získala práva na systém rozpoznávania tváre, ktorým by bolo vybavené tvoje auto a rozpoznalo ťa pri príchode k nemu. Takýto systém by umožňoval, aby autá automaticky odomykali dvere v momente, keď zaznamenajú registrovaný prístup užívateľa. Úplne skvelou vychytávkou by bolo, ak by si podľa registrovaného užívateľa automobil pamätal nastavenia sedadla, spätných zrkadiel a iných jazdných vlastností.

Aby sme ale uviedli veci na pravú mieru, nie je dôvod žasnúť s otvorenými ústami a očakávať, že sa po našich cestách začnú v najbližšej dobe premávať inteligentné autá so zabudovanými snímačmi tváre. A to z jednoduchého dôvodu. K zverejneniu patentu síce došlo začiatkom tohto týždňa, no spoločnosť Apple ho pôvodne získala ešte začiatkom roka 2017.

Udialo sa tak ešte predtým, než došlo koncom januára 2019 k masívnemu prepúšťaniu zamestnancov pracujúcich na projekte Titan – divízia autonómne riadeného automobilu. Pravdou je, že Apple pracoval na autonómnom vozidle už niekoľko rokov pred tým, než sa uchýlil k hromadnému prepúšťaniu, preto nie je jasné, či je patent na rozpoznávanie tváre pozostatok z projektu Titan alebo je súčasťou aktuálneho projektu vo vnútri výskumných laboratórií, ktorý je však starostlivo utajovaný.

Takýto spôsob odomykania automobilov so sebou nesie aj niekoľko otázok ohľadom toho, kto vlastne získa prístup k tvojmu autu. Keď bol pre iPhony predstavený systém FaceID (odomykanie smartfónu skenovaním tváre), naskytol sa rýchly a jednoduchý spôsob, ako sa orgány činné v trestnom konaní mohli dostať k odomknutiu tvojho iPhonu – jednoducho ti ho dali pred tvár. Tento problém spomíname z dôvodu, že už viackrát sa v minulosti stalo, že Apple odmietol spolupracovať s FBI a odmietol prelomiť heslo, nakoľko sa podľa ich slov jednalo o súkromie užívateľa, ktoré oni nie sú oprávnení porušiť.

Zatiaľ však neexistujú ani najmenšie náznaky toho, kedy alebo či vôbec bude táto technológia reálne použitá v automobiloch. V prípade, že sa toho naozaj dočkáme, budeme čeliť úplne novým výzvam a „konfliktom“ vo vzájomnom vzťahu medzi pohodlím a súkromím.

zdroj: futurism.comfreepatentsonline.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK