Architektúra budúcnosti: Táto budova môže byť revolučnou v zelených stavbách

  • V Amsterdame má vyrásť budova, ktorá je prvým krokom na ceste k novej architektúre
  • Je multifunkčná a plná zelene
MVRDV
  • V Amsterdame má vyrásť budova, ktorá je prvým krokom na ceste k novej architektúre
  • Je multifunkčná a plná zelene

Amsterdamská architektonická spoločnosť MVRDV dlhodobo napreduje s inovatívnymi návrhmi zelených stavieb. Tie momentálne predstavujú celosvetovo obrovský trend. Architekti chcú budovať čo najviac udržateľné budovy, ktoré majú zeleň nielen vo vnútri, ale aj vonku na fasádach.

Nový návrh holandských architektov ti možno vyrazí dych. Budova totiž naozaj vyzerá ako z budúcnosti. Jej najvyššie poschodia ponúkajú panoramatický výhľad na celý Amsterdam.

Pozostáva z 196 bytov, 7 poschodí kancelárií, trojposchodového podzemného parkoviska s 375 parkovacími miestami a rôznymi maloobchodnými a kultúrnymi zariadeniami. Predstavuje tak akési poschodové mesto, ktoré sa tiahne do výšky.

Zarastené uličky, ktoré sú popri obchodoch, terasách a chodníkoch strešných záhrad, vedú do centrálneho údolia, ktoré sa rozprestiera na 4. a 5. podlaží a obklopuje stred troch veží.

zdroj: MVRDV

Tri veže dosahujú výšky 100 metrov, pričom každá z nich je rozdelená na obytnú, kancelársku a nákupnú časť. Vegetáciu Valley navrhol známy záhradný architekt Piet Oudolf, ktorý výberom rastlín a drevín zabezpečil budove celoročne sa meniace vzhľad.

Dizajn projektu má stvárniť premenu súčastného sveta. To sa odrazí aj na rastlinách, ktoré sa budú počas štyroch ročných období meniť.

zdroj: MVRDV

Odraz biznisových centier

Budova má dve tváre. Jednu, ktorá je otočená do biznisového centra, má zrkadlovú fasádu odrážajúcu monumenty podnikateľského životného štýlu a druhú, zalesnenú, plnú kvetov a stromov.

Druhá strana už hovorí o niečom inom. Fasáda je definovaná povrchom drsného kameňa a nespočeným množstvom terás a otvorených priestorov s veľkými kvetináčmi.

zdroj: MVRDV

Tento kontrast má na budove vzbudzovať princíp dvojitého využitia. Podniková časť a obytná plná zelene a terás.

zdroj: MVRDV

Green Villa

Ak ťa architektúra budovy zaujala, pozri si ďalší návrh, o ktorom sme prednedávnom písali. Nový projekt v meste Roosendaal predstavila taktiež architektonická spoločnosť MVRDV na juhu Holandska s názvom Green Villa. Ide o trojpodlažnú, plne zalesnenú budovu, ktorá je jedinečná tým, že rastliny sú zasadené v kvetináčoch.

Green Villa chce ísť príkladom a pomocou rastlín a stromov vyrovnať emisie CO2, ochladiť mesto a podporovať rozmanitosť rastlín. Keďže monokultúrne pestovanie rovnakých plodín ničí prirodzené prostredie včiel, architekti sa rozhodli zasadiť hneď niekoľko rastlín.

Dominujú jazmín, borovice a brezy. Prístup architektornického štúdia hovorí, že udržateľnosť neznamená len technickú výzvu pre ich samých, mala by priniesť pozitívnu zmenu životného štýlu, pretože aj mestské časti sa považujú za súčasť prírodnej krajiny.

Zdroj: MVRDV

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech