Architekti navrhli stavbu, ktorá zaujme na prvý pohľad vďaka množstvu kvetináčov plných zelene

  • Holandský ateliér MVRDV sa venuje roky stavbe zelený budov
  • Prednedávnom predstavil novú, čímsi odlišnú od tých ostatných
  • Holandský ateliér MVRDV sa venuje roky stavbe zelený budov
  • Prednedávnom predstavil novú, čímsi odlišnú od tých ostatných

Zelené stavby momentálne predstavujú celosvetovo obrovský trend. Architekti chcú budovať čo najviac udržateľné budovy, ktoré majú zeleň nielen vnútri, ale aj zvonka. Medzi nich patria aj architekti z holandského ateliéra MVRDV, ktorí sa takýmto stavbám venujú.

Prednedávnom predstavili nový projekt v meste Roosendaal na juhu Holandska s názvom Green Villa. Ide o trojpodlažnú, plne zalesnenú budovu, ktorou zvláštnosťou je, že rastliny sú zasadené v kvetináčoch.

zdroj: MVRDV

Green Villa chce ísť príkladom a pomocou rastlín a stromov vyrovnať emisie CO2, ochladiť mesto a podporovať rozmanitosť rastlín. Keďže monokultúrne pestovanie rovnakých plodín ničí prirodzené prostredie včiel, architekti sa rozhodli zasadiť hneď niekoľko rastlín.

Dominujú jazmín, borovice a brezy. Prístup architektornického štúdia hovorí, že udržateľnosť neznamená len technickú výzvu pre ich samých, mala by priniesť pozitívnu zmenu životného štýlu, pretože aj mestské časti sa považujú za súčasť prírodnej krajiny.

zdroj: MVRDV

Špeciálnou časťou budovy je dendrologická záhrada a stromová knižnica, v ktorej bude každý strom a rastlina vybavená vlastnou menovkou a informáciami.

Viac čítaj TU>>Vallo vysadí v Bratislave do 3 rokov tisíce stromov. Zeleň by mala dostať každá ulica v meste

O ich celoročné automatické zavlažovanie sa postará komplexný zavlažovací systém na báze zozbieranej dažďovej vody.

zdroj: MVRDV

Zalesňovanie miest je v súčastnosti maximálne dôležité

„Potrebujeme radikálne zalesňovanie a pôvodný model mestských oáz pokoja z 90. rokov už je dnes príliš limitujúci,“ informuje jeden z partnerov architektonického štúdia MVRDV Winy Maas.

Zmeny k lepšiemu by sa mali dostaviť aj pri rekonštrukciách mestských budov, kde sú presadzované podobné inovatívne prístupy.

Mali by prispieť k znižovaniu uhlíkovej stopy a majú mestu pomôcť prispôsobiť sa zmenám klímy. Ide pritom o veľmi aktuálnu tému, nakoľko len nedávno sme ťa informovali, že po Praha už aj Bratislava smeruje k vyhláseniu klimatickej núdze.

Zdroj: MVRDV, Czechcrunch

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK