Bratislava smeruje k vyhláseniu klimatickej núdze

  • Klimatickú núdzu už vyhlásila Veľká Británia či Írsko
  • V okolitých krajinách k nemu došlo v Prahe aj v rakúskej obci
  • Aj vedenie nášho hlavného mesta považuje tento krok za nevyhnutný
Pixabay.com
Pixabay.com
  • Klimatickú núdzu už vyhlásila Veľká Británia či Írsko
  • V okolitých krajinách k nemu došlo v Prahe aj v rakúskej obci
  • Aj vedenie nášho hlavného mesta považuje tento krok za nevyhnutný

Globálne otepľovanie je reálnou celosvetovou hrozbou, pred ktorou už nemôžeme zatvárať oči. Podľa údajov NASA došlo ku globálnemu otepleniu o 0,6 stupňa celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím. Otepľovanie sa pritom najviac zhoršilo za posledných 35 rokov. Obsah oxidu uhličitého v atmosfére nebol nikdy vyšší, v roku 1950 sa nachádzalo v atmosfére približne 300 miliónov čiastočiek oxidu uhličitého, od roku 1950 stúpol ich počet na takmer 420 miliónov. A tak sa v poslednej dobe rozhodli niektoré mestá a krajiny vyhlásiť stav klimatickej núdze.

Slovensko si hrozby uvedomuje

Klimatické zmeny samozrejme neobchádzajú ani Slovensko. Pre našu krajinu je to tiež vážny problém a tieto hrozby si uvedomuje aj naše hlavné mesto. Hovorca mesta Bratislavy Peter Bubla pre Startitup potvrdil, že sa vedenie mesta naplno zaoberá otázkou klimatickej núdze. Úradníci ale nechcú, aby išlo iba o symbolické gesto.

„Skúmame možnosti implementácie konkrétnych opatrení zameraných na adaptačné aj mitigačné ciele. Dôležitý v tejto téme je aj postoj slovenskej vlády, pretože konkrétne opatrenia si budú vyžadovať aj oporu v legislatíve. Nechceme prísť len s prázdnym gestom deklarovaného vyhlásenia stavu klimatickej núdze bez konkrétnych a efektívnych opatrení. Určite však k tomuto kroku smerujeme a považujeme ho za nevyhnutný,“ objasnil.

Nasledujeme veľké štáty

Prvá krajina na svete, ktorá vyhlásila stav klimatickej núdze bola Veľká Británia. K vyhláseniu došlo 1. mája, vďaka návrhu strany Labouristov. Ich krok ocenila aj známa švédska aktivistka Greta Thunberg, ktorá sa pre CNN vyjadrila, že takto poslala vláda do sveta jasnú správu o tom, že sa nachádzame v kríze. Zároveň vyzvala aj ďalšie štáty, aby sa pridali k Veľkej Británii. Vyhlásenie stavu klimatickej núdze ukazuje, že sa daná krajina či mesto o klímu zaujíma a bude robiť všetko pre zmenu k lepšiemu.

zdroj: Wikimedia (Colin)

Iba o pár dní neskôr sa pridalo aj nemecké mesto Konstanz. Podľa portálu Climate Emergency Declaration sa 80-tisícové mesto zaviazalo k tomu, že dodá viac zelenej energie do svojich budov a vytvorí udržateľný plán dopravy. Zástupcovia mesta tak chceli zdôrazniť naliehavosť problému, akým klimatické zmeny sú.

K stavu klimatickej núdze sa 10. mája pridalo aj Írsko a stalo sa tak druhou krajinou na svete, ktorá sa odhodlala k takémuto kroku. Dodatok k správe parlamentu, v ktorom je vyhlásený ,,stav klimatickej núdze„, poslancov vyzýva, aby preskúmali možnosti, akými môže vláda zlepšiť svoju reakciu na stratu biodiverzity. Ako uviedol enviroportal, líder írskej Strany zelených Eamon Ryan, ktorý dodatok inicioval, označil toto rozhodnutie parlamentu za ,,historické“.

Stav klimatickej núdze vyhlásili už aj u našich susedov

Stav klimatickej núdze vyhlásila aj mestská časť českej metropoly Praha 7, a to 22. mája. Praha 7 sa tak zaviazala napĺňať opatrenia, ktoré pomôžu zlepšiť situáciu nielen na území metropoly, ale môžu inšpirovať ďalšie mestské časti, mestá a obce k spoločnej zmene správania a konania vo vzťahu k životnému prostrediu.

Nedávno sa pridala aj prvá rakúska obec Michaelerberg-Pruggern v spolkovej krajine Štajersko, médiá o tom informovala agentúra APA. Iniciátorom bol miestny hoteliér a bojovník za ochranu klímy Ernst Schrempf. Ako uviedlo SME, Huber ubezpečil, že pre jeho obec s 1150 obyvateľmi nie je vyhlásenie stavu núdze iba symbolickým gestom a majú v nej o klímu „veľké starosti“.

zdroj: Wikimedia (Colin)

Zdroj: NASA, CNN, Climate Emergency Declaration, Enviroportal, Praha 7, SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá