Arizona, Kuba, Maldivy či Izrael. Vakcinačná turistika sa stáva hitom medzi bohatými ľuďmi so známosťami

  • Už na začiatku roka sa objavili správy o vakcinačnom turizme elít
  • Postupne sa stáva vakcinačný turizmus čoraz rozšírenejší a už nejde len o zbohatlíkov v Dubaji
  • Odborníci varujú, že takýto typ turizmu je neetický a prehlbuje sociálnu nerovnosť
  • V týchto krajinách a štátoch ľudia cestujú za očkovaním, alebo ho krajiny plánujú zaviesť
Vakcína Turizmus
TASR/AP/Unsplash, Mary Altaffer, Mohamed Nashah
  • Už na začiatku roka sa objavili správy o vakcinačnom turizme elít
  • Postupne sa stáva vakcinačný turizmus čoraz rozšírenejší a už nejde len o zbohatlíkov v Dubaji
  • Odborníci varujú, že takýto typ turizmu je neetický a prehlbuje sociálnu nerovnosť
  • V týchto krajinách a štátoch ľudia cestujú za očkovaním, alebo ho krajiny plánujú zaviesť

Už na začiatku roka sa objavili správy o vakcinačnom turizme elít. Postupne sa stáva vakcinačný turizmus čoraz rozšírenejším a už nejde len o zbohatlíkov v Dubaji. Odborníci varujú, že takýto typ turizmu je neetický a prehlbuje sociálnu nerovnosť. Okrem toho sa môže spájať s rizikom očkovania neregistrovanou vakcínou a aj nezískaním a neakceptovaním vakcinačných pasov na národnej úrovni.

Brusel ukázal Zelený pas: Cez hranice prejdú aj ľudia očkovaní čínskou a ruskou vakcínou, má to však háčik

Na Floridu cestovali aj Európania

Top destináciou vakcinačného turizmu v Spojených štátoch spočiatku bola Florida. Podľa NBC News republikánsky guvernér Floridy Ron DeSantis vydal pred Vianocami nariadenie, ktoré umožňovalo osobám vo veku 65 rokov a viac očkovanie. Podmienkou nebolo, že by museli v štáte žiť alebo mať trvalý pobyt. Okamžite Floridu zachvátil vakcinačný turizmus.

zdroj: Unsplash/Denys Kostyuchenko

Do slnečného štátu prúdili tisícky ľudí, ktorí sa chceli dať zaočkovať. Vakcinační turisti prúdili z iných štátov USA, ale aj zo zahraničia. Objavili sa správy o Kanaďanoch, ktorí sadnú do lietadla, zaočkujú sa a odletia naspäť do Kanady. Na Floridu cestovali aj iné národnosti ako Európania, bohatí Mexičania, Indii alebo obyvatelia Južnej Ameriky. V štáte sa mali nechať zaočkovať napríklad televízny hosť z Mexika alebo riaditelia spoločností z Argentíny.

 „Je to zadarmo a nie je potrebné byť rezidentom, stačí mať iba 65 rokov a nepodstúpiť za posledných 14 dní žiadne ďalšie očkovanie,“ cituje NBC News článok denníku Clarín z Buenos Aires, ktorý opisoval očkovanie.

Nariadenie môžu bohatí obchádzať 

Vakcinačný turizmus ale rozčuľoval domácich obyvateľov, ktorí sa nevedeli dostať ku svojím vakcínam a čakali pred vakcinačnými strediskami dlhé hodiny. Preto doktor Scott Rivkees medicínsky predstaviteľ štátu podpísal nariadenie, ktoré vakcinačný turizmus obmedzilo. Vakcínu teraz oficiálne dostanú len rezidenti alebo ľudia s prechodným pobytom.

Napriek nariadeniu existujú pochybnosti či je to dodržiavané. Ministerstvo zdravotníctva na Floride vyšetruje obvinenia z kšeftovania z vakcínami. Drahé stredisko zdravotnej starostlivostí pre staršie osoby MorseLife Health System vo West Palm Beach očkovalo členov Country klubu Palm Beach a bohatých investorov z New Yorku na úkor svojich klientov a zamestnancov. Samotný guvernér štátu čelí obvineniam, že ku vakcíne sa dostali pochybné skupiny, ako jeho politickí podporovatelia, uvádza CBS This Morning.

Podľa NBC News nemusí ísť o ojedinelé praktiky v USA. Dr. Gabriel Rodriguez Weber, lekár v Mexico City, pre agentúru KPRC 2 Investigates (patriacu pod NBC) v Houstone uviedol, že „bezpochyby to robia mnohí“. „Všetci, ktorí majú ekonomické prostriedky alebo majú kontakt,“ uviedol a dodal, že pozná desať Mexičanov, o ktorých vedel, že odleteli do Houstonu, San Diega, Miami a New Yorku, aby dostali vakcíny.

V Arizone zaočkujú všetkých 

Ďalším cieľom vakcinačného turizmu je Arizona. Rolling Stone uvádza, že Arizonské úrady sľúbili vakcínu dostupnú všetkým rezidentom, ľudom s prechodným pobytom ale aj návštevníkov. „Naším konečným cieľom je dať zaočkovať čo najviac ľudí v Arizone,“ uviedla Holly Poynter, hovorkyňa arizonského ministerstva zdravotníctva pre Rolling Stone. „Miesto trvalého pobytu nezohľadňuje to, či niekto môže byť očkovaný v Arizone, ale niektoré očkovacie objednávacie weby môžu mať špecifické identifikačné požiadavky na očkovanie.“

Podľa Axios republikánsky guvernér štátu Arizona Doug Ducey začiatkom tohto roka požiadal o viac dodávok vakcín pre jeho štát.

Axios upozorňuje, že vakcinačný turizmus sa deje aj na úrovni USA v mnohých štátoch. Riadenie vakcinácie nie je federálne, každý štát si určuje podmienky pre očkovanie. Niektoré štáty tak očkujú podľa veku, ďalšie uprednostnia aj chorých a pracovníkov prvej línie. Preto mnohí Američania cestujú do najbližších štátov, kde podmienky pre vakcináciu spĺňajú alebo má daný štát dostatok voľných miest na očkovanie. V niektorých štátoch zaočkujú aj obyvateľov USA bez trvalého pobytu v danom štáte v iných je trvalý pobyt nekompromisná podmienka.

Kuba testuje vlastnú vakcínu

Kubánska vakcína proti koronavírusu Soberana 02 vstúpila začiatkom marca do tretej fázy klinických testov. Kubánci ju plánujú otestovať na 150-tisícoch dobrovoľníkoch. Prihlásiť sa môžu aj turisti, ktorí sa budú v krajine nachádzať.

Soberana, ktorá zo španielčiny prekladá ako panovník, je rekombinačnou proteínovou vakcínou a nevyžaduje si extrémne chladné podmienky. V predchádzajúcich dvoch fázach vykázala sľubné výsledky. Podľa CNBC ak sa ukáže ako naozaj účinná, bude sa ponúkať turistom. Kuba chce do konca roka vyrobiť 100 miliónov dávok a medzi prvými krajinami chce dosiahnuť potrebné zaočkovanie pre svoje 11,2 miliónové obyvateľstvo. Ostatné dávky, ktoré by dokázala vyrobiť, chce ponúknuť na predaj.

zdroj: TASR/AP, Ramon Espinosa. Lekár ukazuje prázdnu ampulku s experimentálnou vakcínou Soberana 02 proti ochoreniu Covid-19 počas novinárskej

Krajina disponuje vyspelým farmaceutickým priemyslom. Od 80.-tých rokov minulého storočia si vyrába vlastné vakcíny sama. Niektoré krajiny už prejavili o vakcínu záujem, napríklad Vietnam, Irán, Venezuela a Africká únia.

Očkovať by mohli aj turistov

Dr. Vicente Verez, z kubánskeho inštitútu Finlay, ktorý dohliada na vývoj vakcíny naznačil, že vakcína by mohla byť k dispozícii pre turistov neskôr v tomto roku.

Zatiaľ nie sú známe žiadne konkrétne plány na očkovanie turistov. Analytici však tvrdia, že je možné, že turisti, ktorí precestujú na Kubu, by mohli dostať svoju prvú dávku v krajine a druhú dávku by si mohli vziať so sebou domov.

zdroj: TASR/AP, Ramon Espinosa. Lekár ukazuje prázdnu ampulku s experimentálnou vakcínou Soberana 02 proti ochoreniu Covid-19 počas novinárskej

„Do leta budú ľudia zúfalí túžbou ísť na dovolenky a myslím si, že Kuba sa nominuje ako ideálna destinácia. Ľudia už hovoria o slnku, mori, piesku a Soberane 02. Takže by ma neprekvapilo, keby ľudia nakoniec išli na Kubu hľadať vakcínu, a som si istá, že Kubánci ju ponúknu,“ uviedla Helen Yaffe, odborníčka na Kubu a lektorka ekonomických a sociálnych dejín na univerzite v škótskom Glasgowe pre CNBC.

zdroj: Unsplash/Daniel Seßler

V Dubaji zatiaľ masový očkovací turizmus nefunguje 

Už začiatkom roka svet obleteli správy, že bohaté elity sa chodia očkovať do Spojených arabských emirátov (SEA), konkrétne do Dubaja. Teraz Deutsche Welle (DW) vo svojom článku tvrdí, že o masový vakcinačný turizmus, aspoň zatiaľ, nejde. Pokiaľ človek nemá konexie, veľa peňazí alebo sa nepresťahoval do Dubaja, vakcínu nedostane.

zdroj: Unsplash/Fredrik Öhlander

zdroj: Unsplash/Wael Hneini

„Je to iba mediálny ošiaľ,“ odpovedala jedna nemecká cestovná kancelária, na otázku DW ohľadom vakcinácie. „V Dubaji neexistuje očkovacia turistika – aspoň zatiaľ.“ Zaočkovaní môžu byť len obyvatelia Emirátov. Dubaj je najväčší zo siedmich emirátov, ktoré tvoria Spojené Arabské emiráty. Do polovice marca zaočkovali približne 60% zo svojej 10 miliónovej populácie. Emiráty patria k najrýchlejšie očkujúcim krajinám sveta.

Po zaočkovaní celého svojho obyvateľstva by sa mohla aj situácia s očkovaním zmeniť a SEA by mohli oficiálne ponúkať vakcíny ku dovolenkám.

Ak nie sú konexie k vakcíne, sa dá dostať ešte dvoma spôsobmi 

Napriek tomu, že v SEA sa dali zaočkovať vplyvní a bohatí ľudia, ako členovia španielskej kráľovskej rodiny alebo šéf najväčšieho kanadského dôchodkového fondu Mark Machin, ktorý kvôli tomu rezignoval, vakcíny sú len pre vyvolených s konexiami na miestnu kráľovskú rodinu.

Záujemcovia sa môžu ku vakcínam dostať len dvoma spôsobmi, a to u spoločnosti Knightsbridge Circle a presťahovaním sa do Dubaja. Knightsbridge Circle je schopný vybaviť prístup k čínskej vakcíne Sinopharm pre cudzincov v Dubaji za cenu 10 000 libier (asi 11 640 eur alebo 13 874 dolárov), odmietol však uviesť ďalšie podrobnosti.

zdroj: TASR/AP, Ng Han Guan

Pobytové vízum v Dubaji ponúka vakcináciu aj vakcináciu celej rodiny uchádzača, ktorému bude vízum schválené. Podmienkou je zárobok viac ako 5 000 dolárov mesačne (okolo 4 200 eur) a poplatok za prihlášku 287 USD (asi 240 EUR).

Do Izraela jazdia mladí 

Roy Gal, majiteľ spoločnosti Memories Forever Travel Group, pre Fox 35 News uviedol, že očkovať sa chcú aj mladí ľudia. Tí sa chodia očkovať do Izraela. Podmienkou je ale izraelsky pas a povinná desaťdňová karanténa. Na jej konci navštívia očkovacie centrá.

Pfizer vakcína
zdroj: TASR/DPA/Sven Hoppe

Gal povedal, že turisti „počkajú do poslednej hodiny a ak majú veľa vakcín, ktoré ľuďom neposkytli, a nechcú, aby vyšli nazmar, takže idú doslova von a kričia, „Vakcíny, pre koho, ktokoľvek to chce!“ a oni len vojdú a dajú sa zaočkovať.“ Galovi klienti platia za letenky, a ešte približne 2 000 dolárov (približne 1678,81 eur) mesačne za prenájom domu. Turisti tam strávia približne dva mesiace aj s karanténou aj rozostupom dvoch dávok.

Maldivy aj Rusko 

O vakcinačnej turistike uvažujú aj Maldivy a Rusko. Portál Tatler uviedol, že dr. Abdulla Mausoom, maldivský minister cestovného ruchu, potvrdil, že pracuje na iniciatíve 3V, ktorá znamená „návšteva, očkovanie a dovolenka“. Cieľom iniciatívy je ponúknuť cestujúcim dve dávky vakcín COVID-19 s niekoľkotýždňovým odstupom, čo by malo pozitívny vplyv na cestovný ruch. Problémom ale môže byť nedostatok vakcín. Zatiaľ sa očkujú len miestni obyvatelia a pracovníci cestovného ruchu.

zdroj: Unsplash/Ishan @seefromthesky

Podľa portálu bne IntelliNews mala Lufthansa rokovať s Ruskom o špeciálnych letoch na letisko do Moskvy, kde by sa Európania nechali očkovať ruskou vakcínou Sputnik V. „Nemci a Švajčiari volajú po vakcíne Sputnik kvôli pomalému zavádzaniu a neobľúbenosti AstraZeneca,“ uviedol zdroj IntelliNews.

Náklady na vakcinačný balíček, ktorý by zahŕňal dva spiatočné lety do Moskvy, by podľa zdroja IntelliNews predstavoval asi 1 000 EUR. Jednou z najväčších prekážok je potrebné vybaviť tranzitné víza, aby turisti mohli zostať v krajine dve hodiny po očkovaní.

zdroj: Unsplash/Paul G

Vakcinačný turizmus má ale aj svoje riziká. Európanom nemusí byť uznaná vakcína, ak by sa zaočkovali neregistrovanými vakcínami v Európskej únii. Ako sú kubánska, ruská a čínska vakcína. Taktiež je otázne, či by sa očkovanie dalo vpísať do európskeho „zeleného digitálneho pasu“, ktorý má umožniť voľnosť pohybu po krajinách Európskej únie. 

Prehĺbenie nerovnosti 

Vakcinačný turizmus nastoľuje etické a právne otázky a mohol by zhoršiť rasovo sociálno-ekonomické a nerovnosti pandémie. Pre mnohých je veľmi eticky problematické, že peniaze vedia zaplatiť prístup ku vakcíne, ktorá môže zachrániť životy tých, ktorí sú najviac ohrození. 

„Zapadá to do toho, čo už veľa ľudí vie: Že ľudia s privilégiami a kontaktmi si nájdu cestu cez systém,“ uviedol pre GlobalNews bioetik Kerry Bowman. Podľa neho tiež vakcínový cestovný ruch narúša dôveru v systém zdravotnej starostlivosti, ktorý by mal v ideálnom prípade zaobchádzať so všetkými rovnako.

„Ľudia, ktorí môžu cestovať a vyznať sa v systéme, sú často ľudia, ktorí majú sociálno-ekonomické výhody,“ uviedol Eric Mathison zakladateľ a generálny riaditeľ zdravotníckej poradenskej spoločnosti Canmore Ethics pre the Points Guy. „Výsledkom vakcinačnej turistiky je ďalšie prehlbovanie nerovností v oblasti zdravia, v ktorých sú znevýhodnení ľudia – najmä jednotlivci s nízkym príjmom a farební ľudia.“

Obyčajní ľudia aj oligarchovia 

Nie všetci vakcinační turisti sú bohatí oligarchovia. Toto platí hlavne v Spojených štátoch, kde sa za hranice svojho štátu často vyberú aj ohrozené skupiny obyvateľstva pre nejednotný očkovací systém v USA a nedostupnosť vakcín ich štátoch. 

Samozrejme, veľkú časť vakcinačných turistov tvoria bohatí oligarchovia a najímajú si na to agentúry. „Máme klientov s veľmi vysokými príjmami, ktorí majú prístup k vakcíne v inej krajine alebo štáte špeciálnymi prostriedkami, jednáme s nimi v tajnosti,“ vysvetľuje riaditeľ súkromnej leteckej spoločnosti Justin Crabbe Rolling Stone. „Mysli na miliardárov, ruských oligarchov, kráľovských poplatkov, ropných peňazí atď. Tieto typy cestujúcich sú zvyknutí dostávať to, čo chcú, kedykoľvek a kde to chcú.“

Zdroje: NBC News, Rolling Stone, Axios, CNBC, TASR, DW, FOX 35 News, Tatler, bne IntelliNews, ABC 2, GlobalNews, the Points Guy 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK