Arménski separatisti v Náhornom Karabachu urobili rázny krok. Vyhlásili, že zložia zbrane

  • Arménski separatisti vyhlásili, že zložia zbrane
  • Etnicko-arménske sily súhlasili s ruskými podmienkami
Nepokoje, Arménsko Azerbajdžan Karabach nepokoje protest
Arménsko Azerbajdžan , TASR/AP/Vahram Baghdasaryan
  • Arménski separatisti vyhlásili, že zložia zbrane
  • Etnicko-arménske sily súhlasili s ruskými podmienkami

V stredu (20. 9.) Arménski separatisti v oblasti Náhorný Karabach v Azerbajdžane oznámili, že zložia svoje zbrane a dohodnuté prímerie s azerbajdžanskou vládou začne o 11:00 SELČ.

Medzi kľúčové požiadavky, ktoré boli prijaté karabašskými silami je úplné odzbrojenie. S ruskými podmienkami prímeria v stredu súhlasili etnicko-arménske sily.

„Za sprostredkovania velenia ruskej mierovej misie, ktorá sa nachádza v Náhornom Karabachu, bola dosiahnutá dohoda o úplnom zastavení vojenských operácií od 20. septembra 2023 od 13.00 h (9.00 h SEČ),“ uviedla tlačová služba prezidenta Náhorného Karabachu podľa agentúry 24News, ako informuje Al Jazeera.

Zástupcovia Karabachu uviedli, že od chvíle, keď azerbajdžanská armáda spustila takzvané protiteroristické operácie, prišlo o život aspoň 27 ľudí a ďalších 200 utrpelo zranenia. 

Podľa informácií by sa ešte dnes mali stretnúť predstavitelia Karabachu s arménskymi zástupcami v azerbajdžanskom meste Jevlach.

V enkláve na juhu Kazachstanu, ktorá je medzinárodne uznaná ako súčasť Azerbajdžanu, žije približne 120 000 etnických Arménov, pripomína portál BBC.

Zdroje: TASR, Al Jazeera, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá