Asi nás čaká ďalší lockdown, tvrdí infektológ Sabaka. Pribudlo 59 nakazených a 6 úmrtí

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 59
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 6071
pandemia, koronavírus, matovic, heger
TASR/Martin Baumann
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 59
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 6071

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 957 742 za predchádzajúci deň pribudlo 4 812 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 362 811 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 21 255 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 59 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 46 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 6 071 RT-PCR vyšetrení a 37 584 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (13), nasleduje Trenčiansky kraj (10), Nitriansky (-), Banskobystrický (6), Trnavský (6), Žilinský (6), Bratislavský (5) a Košický (5). Je medzi nimi 24 mužov a 35 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 186 864 a žien 204 521.

zdroj: cakaren.vercel.app

V nemocniciach je hospitalizovaných 232 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 155 ľudí. Na JIS je 17 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 13 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 6 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 502 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 450.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 926 911 pričom takto bolo pozitívne testovaných 391 385 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 36 766 017, z čoho bolo pozitívne testovaných 386 575 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 706 074. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Delta variant a možný lockdown

Infektológ Peter Sabaka konštatuje, že s nástupom delta variantu sa objavili pochybnosti o účinnosti vakcín. Pripomína preto dôkazy z Public Health England a Public Health Scotland publikované v Lancete.

Zo štúdií vyplýva, že ochrana pred symptomatickou nákazou po druhej dávke: Pfizer je na úrovni 88%, v prípade vakcíny AstraZeneca je to 70 %. Ochrana pred akoukoľvek aj bezpríznakovou infekciou je v prípade vakcíny Pfizer na úrovni 80 % a u AstraZenecy 60 %.

Myslíš si, že bol koronavírus vyvinutý v laboratóriu?

„Keďže vakcíny fungujú proti bezrpíznakovej infekcii, účinne zabraňujú prenosu, okrem toho znižujú vírusovú nálož, čím zase zabraňujú prenosu,“ tvrdí Sabaka.

Navyše štúdie preukázali, že ochrana pred hospitalizáciou je pri zaočkovaní vakcínou Pfizer 96 % a pri AstraZenece 92 %.

„Vyplýva z toho to, že očkovanie je stále tá najúčinnejšia ochrana pred epidémiou delta variantom.“ Prečo teda Británia zažíva tretiu vlnu? Dôvodom je podľa skúseného infektológa málo zaočkovaných a hlavne málo zaočkovaných dvoma dávkami, keďže očkovanie jednou dávkou chráni len asi na 30 %.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

A prečo v Británii občas zomrie na COVID-19 aj niekto očkovaný? Sabaka to vysvetľuje tak, že očkovaní sú skoro všetci rizikoví pacienti a medzi nimi sa nájdu aj takí s mimoriadne slabou imunitou.

„Napríklad po transplantácii alebo užívajúci imunosupresíva a tam očkovanie nemusí fungovať.“

Upozorňuje, že to neznamená, že očkovanie nefunguje. Tvrdí, že delta variant na Slovensko jednoznačne príde, pretože je infekčnejší a má selekčnú výhodu. Pripomína, že sa sem dostal aj menej infekčný alfa variant a to v čase lockdownu.

„Budeme na tom lepšie ako Británia, keď k nám príde delta? No to závisí najme od nás, ale s naším záujmom o očkovanie to vidím dosť pesimisticky. Čaká nás pre to ďalší lockdown? Asi áno. Ale bolo by skvelé ak by sme sa tomu vyhli práve očkovaním,“ dodáva.

Zdroje: NCZI, MZSR, Facebook/Peter Sabaka

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK