AstraZeneca môže dostať stopku v celej Európskej únii. Výrobca nasľuboval milióny dávok, dodal len štvrtinu z toho

  • AstraZeneca sľúbila dodať do EÚ 120 miliónov dávok vakcín, dodala len 30 miliónov
  • EÚ uvažuje, že zmluvu s dodávateľom vakcín nepredĺži
AstraZeneca
TASR/AP, TASR/AP/Danny Lawson
  • AstraZeneca sľúbila dodať do EÚ 120 miliónov dávok vakcín, dodala len 30 miliónov
  • EÚ uvažuje, že zmluvu s dodávateľom vakcín nepredĺži

Európska komisia nemusí predĺžiť zmluvu s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca o nákupe vakcín proti covidu, a to pre opakované oneskorovanie dohodnutých dodávok. Zmluva aktuálne platí do konca júna. Uviedol to v nedeľu eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton, ktorého citovala agentúra AFP.

Mojou prioritou ako manažéra pre vakcíny je to, aby firmy, s ktorými uzatvárame zmluvy, realizovali dodávky načas,“ uviedol Breton pre televíznu stanicu BFMTV. Zdôraznil, že exekutíva EÚ zaujíma k problematike vakcín pragmatický prístup.

Akú vakcínu by si si vybral/a, ak by si mal/a výber?

Európska komisia objednala 120 miliónov dávok vakcín od AstraZenecy pre prvý štvrťrok a 180 miliónov pre druhý štvrťrok roku 2021. Avšak v prvom štvrťroku firma dodala iba 30 miliónov dávok, čo spôsobilo problémy všetkým členským krajinám EÚ. Na druhý štvrťrok avizovala dodanie iba 70 miliónov dávok.

Breton preto naznačil, že zmluva s AstraZenecou, ktorej platnosť sa končí 30. júna, nemusí byť opätovne predĺžená.

Nič nie je ešte definitívne, budeme pokračovať v rokovaniach,“ dodal eurokomisár.

Podčiarkol, že prípadné nepredĺženie zmluvy nebude nijako súvisieť s medicínskymi aspektmi vakcíny od AstraZenecy, pretože jej prínosy podľa európskych expertov prevyšujú možné vedľajšie účinky.

Francúzska ministerka priemyslu Agnes Pannierová-Runacherová už v piatok označila za pravdepodobné, že EÚ nepredĺži dohodu s AstraZenecou na rok 2022. Zároveň Dánsko, ako prvá európska krajina, oznámilo, že už túto očkovaciu látku nebude používať vzhľadom na jej veľmi zriedkavé závažné vedľajšie účinky.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech