AstraZeneca zažíva v Európe vlnu odmietania. Čoraz viac ľudí sa ňou nechce dať zaočkovať, toto je pravý dôvod prečo

 • V Európe sa spustila vlna odmietania vakcíny od spoločnosti AstraZeneca
 • Dôvodom sú vedľajšie účinky, ktoré boli zaznamenané
 • AstraZeneca tvrdí, že ide o bežné vedľajšie účinky, ktoré boli hlásené aj u iných výrobcov
 • Odborníci sa postavili za vakcínu a tvrdia, že teraz nie je čas byť prieberčivý
astrazeneca vakcína
TASR/AP Photo/Frank Augstein
 • V Európe sa spustila vlna odmietania vakcíny od spoločnosti AstraZeneca
 • Dôvodom sú vedľajšie účinky, ktoré boli zaznamenané
 • AstraZeneca tvrdí, že ide o bežné vedľajšie účinky, ktoré boli hlásené aj u iných výrobcov
 • Odborníci sa postavili za vakcínu a tvrdia, že teraz nie je čas byť prieberčivý

V Európe sa spustila vlna odmietania vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, ktorá bola vyvinutá v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Dôvodom sú vedľajšie účinky, medzi ktoré patrí vysoká teplota alebo bolesť hlavy. Nežiadúce účinky sú normálnou reakciou na to, že telo vytvára imunitnú odpoveď. Zvyčajne trvajú len jeden deň.

Ostatné vakcíny schválené v Európe, a to spoločnosti Pfizer/BioNTech a Moderna tiež zaznamenali podobné dočasné vedľajšie účinky, vrátane horúčky a únavy.

Pribúda špekulantov, ktorí chcú zarobiť na pandémii. Podvodníci už predávajú falošné vakcíny aj respirátory

Vedľajšie účinky skolili učiteľov aj zdravotníkov 

Agentúra Reuters informuje, že s dodaním nových dávok AstraZeneca vydali zdravotnícke úrady vo Francúzsku pokyny na rozloženie dávok, dva regióny vo Švédsku očkovanie pozastavili a v Nemecku i Taliansku ju niektorí pracovníci vo zdravotníctve odmietajú. Dôvodom sú práve vedľajšie účinky, ktoré ochromili zdravotníkov.

Rovnaké vedľajšie účinky zažilo aj Slovensko pri očkovaní učiteľov. Nový Čas informoval, že mnohí učitelia hlásili nežiaduce účinky. Niektoré školy dokonca nemohli otvoriť, pretože ich učitelia bojovali na posteli s teplotami. Novému Času sa podarilo získať dáta od profesora Pavola Jarčušku, ktoré ukazujú najčastejšie hlásené nežiaduce reakcie podľa klinickej analýzy:

 • citlivosť v mieste podania injekcie (63,7 %)
 • bolesť v mieste podania injekcie (54,2 %)
 • bolesť hlavy (52,6 %)
 • únava (53,1 %)
 • svalová bolesť (44,0 %)
 • malátnosť (44,2 %)
 • zvýšená teplota (33,6 %)
 • horúčka nad 38 °C (7,9 %)
 • triaška (31,9 %)

Neochotu zaočkovať sa touto vakcínou hlási Slovensko i Česko 

Neochotu zaočkovať niektorých učiteľov potvrdil aj minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý tvrdil, že spomínaní učitelia by sa dali namiesto toho zaočkovať ruským Sputnikom V.

Česko tiež hlási prípady, keď sa ľudia objednaní na očkovanie odmietnu zaočkovať vakcínou od spoločnosti AstraZeneca, keď sa dozvedia, že sa im má aplikovať práve táto látka. „Áno, takéto prípady zaznamenávame,“ potvrdil pre Seznam Zprávy stredočeský koordinátor očkovania Martin Polák.

Česko navyše čelilo obvineniam, že nedokázalo nájsť distribútora pre túto látku a dávky vakcíny tak ležali skladom niekoľko dní namiesto očkovania. Vo štvrtok Ministerstvo zdravotníctva ČR obvinenia odmietlo vo svojom príspevku na Twitteri, keď uviedlo, že všetky dávky už boli rozvezené po Čechách.

 

AstraZeneca: Vedľajšie účinky vakcíny sú také, aké sme očakávali

Britsko-švédska farmaceutická spoločnosť AstraZeneca vo štvrtok uviedla, že nevie o žiadnych závažných alebo neočakávaných vedľajších účinkoch svojej očkovacej látky proti koronavírusu, a zdôraznila svoje prísne normy kvality. Zároveň dodala, že vakcína sa používa vo vyše 50 krajinách.

„V súčasnosti sú hlásené reakcie také, aké sme na základe dôkazov zhromaždených z nášho programu klinických testov očakávali,“ uviedol pre DPA hovorca firmy AstraZeneca.

Väčšina príznakov trvá jeden deň po očkovaní a ich výskyt je po druhej dávke vakcíny oveľa menej pravdepodobný, doplnil hovorca. „Nie sú žiadne potvrdené vážne, škodlivé udalosti súvisiace s očkovaním vakcínou proti covidu od AstraZenecy,“ povedal hovorca a dodal, že spoločnosť situáciu pozorne monitoruje.

očkovanie oxfordská vakcína
zdroj: TASR/University of Oxford via AP

Vakcína jej bezpečná a efektívna, upokojujú Nemci 

Za vakcínu sa postavili aj nemecké vedecké autority. V minister zdravotníctva Jens Spahn uviedol, že vakcína je bezpečná a efektívna. „Okamžite by som sa tým zaočkoval,“ uviedol Spahn, informuje Reuters. Hovorca krajského ministerstva zdôraznil, že táto vakcína nie je „druhotriedna“.

V Bavorsku podobne krajinský minister zdravotníctva Klaus Holetschek prehlásil, že „AstraZeneca je dobrá a bezpečná vakcína“. V rozhovore pre miestnu rozhlasovú stanicu Bayern-2-Radiowelt Holetschek vyjadril nesúhlas s výzvami, aby si ľudia mohli medzi vakcínami vybrať. Tvrdí, že Nemecko ich nemá dostatok na to, aby si mohlo dovoliť byť prieberčivé. Rovnako zareagovalo aj ministerstvo zdravotníctva Saska. „Táto očkovacia látka je vynikajúcim spôsobom prevencie závažného priebehu COVID,“ uviedlo ministerstvo Saska.

Zdroje: Reuters, Nový Čas, TASR, Seznam Zprávy, iDNES.CZ

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK