Astronómovia analyzovali asteroid, ktorý má o pár rokov preletieť veľmi blízko Zeme

  • Apophis by mal podľa najnovších meraní minúť Zem 13. apríla 2029
  • Astronómovia analyzovali a opísali jeho vlastnosti
pjimage – 2022-03-25T081208.297
Ilustračný obrázok, Unsplash/Chris Henry Unsplash/Alexander Andrews
  • Apophis by mal podľa najnovších meraní minúť Zem 13. apríla 2029
  • Astronómovia analyzovali a opísali jeho vlastnosti

Astronómovia analyzovali a opísali vlastnosti asteroidu Apophis, ktorý podľa nich o sedem rokov preletí veľmi blízko Zeme, pričom sa z neho môže oddeliť značné množstvo hmoty, informovala česká stanica ČT24.

Vesmírni bádatelia starostlivo sledujú planétku Apophis, odkedy bola objavená v roku 2004. Patrí totiž do kategórie potenciálne nebezpečných asteroidov. Podľa prvých odhadov existovala dvojpercentná pravdepodobnosť, že toto 450-metrové teleso zasiahne Zem. Následne analýzy však túto možnosť úplne vylúčili.

Apophis by mal podľa najnovších meraní minúť Zem 13. apríla 2029 o približne 38 000 kilometrov, čo je desaťkrát bližšie, ako je vzdialenosť Mesiaca od Zeme.

Hlavný autor štúdie zverenej v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society Gabriel Borderes-Motta však upozorňuje, že priama zrážka nie je jediná možná hrozba, ktorú Apophis predstavuje.

Gravitačné pôsobenie medzi Zemou a Apophisom môže zmeniť jeho tvar, rozbiť ho na kusy či uvoľniť z neho menšie objekty, ktoré okolo neho môžu obiehať. Môže dôjsť aj k zmene dráhy jeho letu.

Vedci skúmali vlastnosti asteroidu

„Naša štúdia sa zameriava na posledné dve možnosti: čo sa stane s prípadnými kameňmi na povrchu asteroidu a s obežnou dráhou telesa,“ uviedol Borderes-Motta, ktorý pôsobí na Univerzite v Sao Paule v Brazílii.

Vedecký tím analyzoval najmä fyzikálne vlastnosti asteroidu: jeho tvar a charakteristiky jeho gravitačného poľa. Zároveň však vzal do úvahy aj faktory, ktoré môžu ovplyvniť jeho dráhu a uhol sklonu, ako napríklad tlak slnečného žiarenia.

Zo simulácií vyplynulo, že čím nižšia je hustota častíc v asteroide a čím vyšší je tlak slnečného žiarenia, tým menej častíc zostáva neporušených. Inými slovami: v prípade, že by Apophis mal nízku hustotu, počas priblíženia k Zemi by sa z jeho povrchu uvoľnilo približne 90 percent všetkých voľných kameňov. Prelet asteroidu navyše môže mierne ovplyvniť príliv a odliv na Zemi.

Tím dúfa, že priblíženie asteroidu k Zemi v roku 2029 bude príležitosťou na zdokonalenie 3D modelu používaného na vykonávanie vesmírnych simulácií. To by ľudstvu umožnilo lepšie sa pripraviť na prípad, že by sa do blízkosti Zeme dostali ďalšie a ešte nebezpečnejšie planétky.

Roskosmos si nevie predstaviť spoluprácu s EÚ

Ruská vesmírna agentúra Roskosmos považuje nateraz ďalšiu spoluprácu s Európskou úniou za nemožnú. Dôvodom je jej odmietavý postoj k ruskej operácii na Ukrajine, uviedol vo štvrtok šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

„V tomto momente – potom čo Európska vesmírna agentúra a celé Európska únia zaujala šialený postoj voči (ruskej) špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine a zaviedla sankcie voči Roskozmosu – považujeme ďalšiu spoluprácu za nemožnú,“ povedal v rozhovore pre čínsku televíziu Rogozin, ktorý je známy svojimi tvrdými vyjadreniami.

Použil pritom pojem špeciálna vojenská operácia, ktorým Rusko eufemisticky označuje svoju rozsiahlu vojenskú agresiu voči Ukrajine.

Rogozin konkretizoval, že ruské rakety, ktoré mali vyslať na obežnú dráhu európske družice, namiesto toho využijú ruské spoločnosti alebo štáty, ktoré majú s Moskvou priateľské vzťahy. Bude sa to podľa neho týkať asi desiatich rakiet.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá