Proteíny „studeného šoku“ spomaľujú starnutie. Aktivovať ich môžeš hneď niekoľkými spôsobmi

  • Terapia chladom aktivuje proteíny studeného šoku
  • Zisti, aké dôležité zdravotné výhody „chladový stres“ ponúka
otužovanie
Ilustračné foto, Canva/Maciej Bledowski, RossHelen
  • Terapia chladom aktivuje proteíny studeného šoku
  • Zisti, aké dôležité zdravotné výhody „chladový stres“ ponúka

Terapia chladom spočíva v krátkodobom ochladení tela studenou vodou alebo vzduchom. Vedci skúmali, ako by to mohlo pomôcť s fyzickým a psychickým zdravím.

O výhodách tejto terapie sa diskutuje už veľmi dlho. Hippokrates napríklad tvrdil, že pomáha proti letargii a Thomas Jefferson si pravidelne chladil nohy studenou vodou pre lepšie zdravie. Aj dnes sa ľudia sprchujú studenou vodou, plávajú v otvorených vodách, používajú ľadové kúpele pri športe a navštevujú kúpele s chladnou minerálnou vodou. Čo na to hovorí veda?

Rôzne typy terapie

Predtým, ako sa pustíme do vedeckých dôkazov, je dobré vedieť, čo všetko terapia chladom obnáša. Ako uvádza portál Healthnews, existuje niekoľko typov, ktoré sa líšia teplotou, spôsobom použitia a cieľovou skupinou ľudí.

Ľadový kúpeľ, alebo studená ponorná vaňa, je metóda, pri ktorej sa do vody pridá ľad a teplota sa udržiava medzi 10 °C a 15 °C. V takejto vode by si mal zostať 10 až 15 minút.

Studená sprcha je jednoduchší a rýchlejší spôsob, ako sa vystaviť chladu. Trvá 5 až 7 minút a teplota vody by mala byť rovnaká ako pri ľadovom kúpeli.

Kryoterapia je intenzívnejšia forma chladovej terapie, kde sa tvoje telo vystaví veľmi nízkym teplotám, od -120 °C do -150 °C, pomocou výparov.

Pri všetkých týchto metódach je dôležité byť opatrný, najmä ak máš srdcové ochorenie alebo iné chronické zdravotné problémy. Chladovú terapiu by si mal vykonávať len krátko a vždy pod dohľadom. Pred začlenením do svojej rutiny je dobré sa poradiť s lekárom.

Aké množstvo stresu je pre telo prospešné?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Healthnews, ScienceDirect, onlinelibrary.wiley.com, NEJM, diabetesjournals.org, Springer Link, NRR, The Physiological Society

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá