Aukcie, dostihy alebo golf: Draho vyzerajúce koníčky, ktoré ti môžu pomôcť v biznise

  • Zberateľstvo, rýchle kone aj golfové palice sú pomyselnými symbolmi bonitných
  • Sú to však aktivity, ktoré ti môžu v podnikaní významne pomôcť
  • Stačí pozorovať, nasávať a neskôr zúročiť
idjvon
Unsplash
  • Zberateľstvo, rýchle kone aj golfové palice sú pomyselnými symbolmi bonitných
  • Sú to však aktivity, ktoré ti môžu v podnikaní významne pomôcť
  • Stačí pozorovať, nasávať a neskôr zúročiť

Aukčné siene

Určite si vieš vybaviť scénu z amerického filmu, v ktorom sa v aukčnej sieni dražia tie najznámejšie umelecké diela našej histórie, kde sa klopká kladivkom a bezhlavo vykrikujú vysoké sumy v priestore, kde by sa napätie dalo krájať. Nuž, nie je to nereálna predstava ani u nás na Slovensku, no podstatnú časť drámy si treba odmyslieť.

Na Slovensku je drobných portálov s oznamami o dražbách plná hrsť. Teraz však na portáli podobne Ebayu nemyslíme. Tie najväčšie aukčné siene si však na svoju prevádzku vedia pekne zarobiť. Napríklad Aukčné Centrum za minulý rok vykázalo tržby vo výške 2,3 milióna eur, Aukčná Spoločnosť obrátila viac ako 420-tisíc eur a jedna z najstarších aukčných spoločností u nás, SOGA, ukončila rok 2017 s podobným výsledkom.

Prečo sa o aukcie zaujímať?

Jedným z dôvodov, prečo je dobré, aby si z času na čas nejakú online aukciu či aukciu naživo sledoval, je cibrenie sa v umení pozorovať. Hoci je za tým, ako a kedy prihodiť, celá filozofia, už aj obyčajná prítomnosť na takejto akcii ti môže pomôcť spoznať správanie biznismenov. Dozvieš sa, o čo má vrstva bonitných záujem, do čoho sa investovať oplatí a čo naopak nie je až tak žiadané. Najznámejšia aukčná sieň Sothebys dokonca v New Yorku ponúka niekoľkotýždňové kurzy na to, ako sa naučiť správne pracovať so zberateľskými komoditami a dvojica seniorov Barbara a Morton Mandel o tom, ako zostať neoblomní a získať svoje vysnívané dielo vie tiež dosť (viď. video).

Kam na najbližší event?

Stačí, ak lajkneš všetky potrebné funpage a dozvieš sa o aukcii vždy včas. Napríklad spomínaná SOGA aukčná sieň si investorov do umenia a starožitností získala vďaka svojim pravidelným štvrťročným aukciám, a aj včera večer jedna z nich (venovaná významným dielam slovenským i zahraničným) prebehla. Zabudnúť však nesmieš ani na predaukčné výstavy, ktoré sú dokonca podľa zákona povinné.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SOGA ART AUCTION HOUSE (@soga_art_auction_house),

Dostihy

Konské športy boli odjakživa akosi prirodzene prepojené s vyššou vrstvou či monarchiou a nazývajú ich tiež kráľovským športom. Rýchlostné preteky koní pravidelne s napätím sledujú paničky v klobúkoch aj páni v športových sakách. Je to však mimoriadne atraktívny šport aj pre „obyčajného smrteľníka“. Okrem toho, že ním významne žijú Britské ostrovy (biznis tu má hodnotu približne 7 miliárd libier), významné európske závodiská však fanúšikovia vyhľadávajú aj v susednom Česku, Maďarsku, Poľsku a Francúzsku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SŠDSaJ (@dostihovaskola),

Prečo sa o dostihy zaujímať?

Už len preto, aby si si na chvíľku od skutočného sveta oddýchol a pokochal sa krásou majestátnych zvierat. Okrem toho sa s dostihmi spája aj špecifický dresscode, ktorý láka. Ak chceš vyskúšať šťastie, nemusíš mať pri sebe desiatky tisíc eur, ale stačí to vyskúšať s pár drobnými, len pre trošku dramatickosti. Aj tu sa však môžeš nadýchať luxusu a odkukať, ako v tomto biznise pôsobia najväčšie ryby. Kupujú kone, platia trénerov a jazdcov, stávkujú. Začať s podobným biznisom určite nie je jednoduché, no ak jeho popularita ani po storočiach neklesla, má niečo do seba.

Kam na najbližší event?

Podľa informácií webovej stránky Závodisko.sk sa už oficiálna dostihová sezóna s koncom októbra skončila, avšak pripraviť sa môžeš na najbližšiu sezónu. Tradične sa za najvýznamnejší sviatok tohto športu u nás považuje Slovenské derby v druhej polovici júla a viacero dôležitých eventov sa koná aj uprostred septembra. Športoviská, kde sa týmto športom môžeš nechať uniesť nájdeš napríklad v Petržalke, Topoľčiankach, ale závodiská sú aj v Senici alebo Šuranoch a X-BIONIC® SPHERE v Šamoríne.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Robert Świątek (@robertswiatekcom),

Golf

Ak si myslíš, že aj golf je len zábavkou bohatých, to si určite nečítal náš rozhovor s pre­zi­den­tom Slo­ven­skej gol­fo­vej aso­ciá­cie Tomášom Stoklasom. Z hľadiska finančnej náročnosti ho totižto zaradil napríklad až za lyžovanie (celý rozhovor si môžeš prečítať TU). A vedel si vôbec, že na to, aké je naše Slovensko malé, tu máme viac ako tri desiatky golfových klubov?

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Kamasova (@zuzana_kamasova),

Prečo sa o golf zaujímať?

Je to predsa šport a hoci si mnohí myslia, že je to len prechádzanie sa po dokonalom trávničku a z času na čas nepremyslený odpal, mal by navštíviť niektorí z významných pretekov, aby zažil to napätie pri každom kroku. Vyžaduje si to množstvo trpezlivosti a vycibrenú techniku. Keďže ročné poplatky klubom sa v priemere vyšplhajú na 600 eur, nie je to až tak veľa, aby ťa to odradilo od možného naviazania významných vzťahov priamo na „greene“, ktoré ti môžu pomôcť v budúcom podnikaní. O golfe sa ako o športe biznismenov nehovorí len tak, hoci s nálepkou „snobskej hry“ naša asociácia bojuje už niekoľko rokov.

Kam na najbližší event?

Všetky potrebné informácie nájdeš na oficiálnom webe Slovenskej golfovej asociácie TU. Neveril by si, koľko turnajov sa na našich ihriskách ročne odohrá. Len najbližší víkend sa ich bude po Slovensku konať sedem.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ski Golf Tale (@skigolftaleslovakia),

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech