Tomáš Stoklasa: Z hľadiska náročnosti nie je golf drahším športom ako lyžovanie

  • Tomáš Stoklasa je prezidentom Slovenskej golfovej asociácie
  • SKGA je národným športovým zväzom a zároveň najvyššou autoritou pre golf na Slovensku
  • Na Slovensku máme celkom 29 golfových ihrísk
golf coll2
facebook.com
  • Tomáš Stoklasa je prezidentom Slovenskej golfovej asociácie
  • SKGA je národným športovým zväzom a zároveň najvyššou autoritou pre golf na Slovensku
  • Na Slovensku máme celkom 29 golfových ihrísk

Je každý golfový klub zastrešený SKGA?

Každý golfový klub na Slovensku je členom Slovenskej golfovej asociácie.

Koľko máme na Slovensku golfových klubov?

Máme ich zatiaľ 32. Našimi členmi sú aj golfové asociácie, napr. Asociácia seniorských golfistov.

Vieme hráčov golfu zaradiť aj do skupiny biznismenov?

Nedá sa to charakterizovať profesne. Golf je otvorený všetkým hráčom. Ale určite to nie je biznisová záležitosť, aj keď je to, bohužiaľ, médiami takto prezentované.

Golf je špecifický v tom, že hra vo formáte 18tich jamiek trvá približne 4 až 5 hodín a ste rozdelení do tzv. flightov – do štvorčlenných skupín, takže máte možnosť počas hry spoznať na ihrisku nových ľudí, s ktorými strávite niekoľko hodín času. Je nepísaným pravidlom, že golfisti si pri hre tykajú, otvárajú sa vám pomerne široké možnosti spoznať nových, zaujímavých ľudí. Možno práve z tohto pohľadu je golf zaujímavý pre biznismenov.

Členom SKGA sú golfové kluby alebo aj hráči samostatne?

Každý hráč je členom golfovej asociácie prostredníctvom golfového klubu, v ktorom je členom. Byť členom golfového klubu má ekonomické výhody. Za ročný členský poplatok môžete v danom golfovom klube väčšinou hrať neobmedzený čas. Je to ekonomicky výhodnejšie ako si platiť za jednotlivé hry.

Čo sa týka poplatkov, väčšinou sa platia ročné poplatky alebo máme aj mesačné vstupy, resp. sezónne?

Väčšinou sú poplatky za individuálnu hru a potom ročné členské poplatky, ktoré zahŕňajú hru počas roka na danom ihrisku. Súčasťou niektorých ročných členských poplatkov sú aj významné recipročné zľavy na iných ihriskách.

Výšku poplatkov za členské určuje priamo golfový klub, áno?

Áno. Je to v kompetencii každého golfového klubu. A je to jeho vlastná ekonomická záležitosť ako si tieto poplatky nastaviť.

Je horná hranica poplatkov limitovaná SKGA?

Nie. Môžete mať rádovo niekoľko tisícové ročné poplatky, ale u prevažnej väčšiny klubov je to rádovo niekoľko sto eur ročne.

Koľko čiastka predstavuje konkrétne?

V priemere to býva približne 600 eur ročne. Podstatným spôsobom sú zvýhodnení juniori do 18 rokov, kde sa členské ročné poplatky pohybujú na úrovni 100 – 150 eur.

A poplatky za deti?

V istých vekových kategóriách to býva úplne zadarmo. Závisí to od politiky daného klubu. Potom to väčšinou stúpa k 18tim rokom. Začať golfom pre deti nie je ekonomicky nedostupné.

V tejto hre majú ľudia často predsudky, že je to tzv. hra pre bohatých. Čo teda ako začínajúci golfový hráč potrebujem? 

My s týmto imidžom „snobskej hry“ bojujeme trpezlivo už niekoľko rokov. Nie je to len problém Slovenska. Komunikujem aj s okolitými krajinami, oni bojujú s rovnakým problémom. Často to súvisí s tým, že mediálne je golf prezentovaný v súvislosti s celebritami alebo biznismenmi.

Tak ako to je v prípade áut, môžete ho mať za 15 000 eur, 50 000 eur aj za 200 000 eur, a takto je to aj v golfe. Existujú golfové kluby, ktoré majú vysoké členské poplatky a áno, existujú aj golfové kluby, ktoré vás vyjdu rádovo značné peniaze. Tak ako v iných športoch, aj výbava praktický nemá horný cenový limit. Ale nie je problém si zaobstarať kompletnú golfovú výbavu za 500 eur. Ak by som to mal finančne porovnať z hľadiska náročnosti, určite golf nie je drahším športom ako napríklad lyžovanie.

Naviac, ak začínate s golfom, nie je nevyhnutné, aby ste si kúpili vlastnú golfovú výbavu. Prevažná väčšina klubov vám na začiatok alebo na úvodný kurz golfu vie golfovú výbavu požičať. Následne sa rozhodnete, či vás to baví, či chcete s golfom pokračovať a potom si už môžete podľa vašich možností kúpiť základnú výbavu v cenách, ktoré som spomínal.

Koľko stojí úvodný kurz?

V golfe je obvyklé, že ten, kto začína s golfom si dohodne kurz s profesionálnym trénerom, je to tzv. kurz zelenej karty. Stojí približne 250 až 300 eur, kde vás skúsený golfový tréner naučí pravidlá golfu a základy hry. Nie je to však nevyhnutnou podmienkou pre to ako hrať golf. Ak máte nejakého priateľa, známeho alebo poznáte niekoho, kto hrá golf a vezme vás párkrát so sebou alebo sa to naučíte sama alebo vás to naučí on, tak nie je povinnosťou absolvovať nejaký kurz pre to, aby ste ho začali hrať.

Koľko golfových ihrísk máme v okolí Bratislavy?

Celkovo 29, z toho sú 4 na východnom Slovensku, 4 na strednom Slovensku a všetky ostatné sú na západnom Slovensku. Bratislava ťaží možno aj z ekonomických dôvodov, z výhod, že tu má v okolí množstvo dostupných ihrísk. Priamo v Bratislave sa nenachádza žiadne ihrisko. Avšak v dosahu 30 až 40 km je viacero ihrísk. Patria sem napríklad Hrubá Borša, Bernolákovo, Lozorno alebo Malacky.

Ktorý golfový klub má najdrahšie vstupné?

Z hľadiska členských poplatkov je to v okolí Bratislavy – Penati Golf klub pri Senici – Šajdíkové Humence. Nachádzajú sa tu dve 18 jamkové ihriská. Sú vo veľmi vysokom štandarde, získali viaceré ocenenia a boli zaradené medzi top 100 najlepších ihrísk v Európe. Je to veľmi prestížne ocenenie pre tento rezort.

Ako sa ihriská vzájomne od seba odlišujú?

V zásade máme dva typy ihrísk a to sú 9 jamkové a 18 jamkové ihriská. 9 jamkových ihrísk máme celkovo na Slovensku v počte 17. 18 jamkových je 12. Máme aj rezorty, ktoré sú viac ako 18 jamkové, ktoré sú kombináciou 18 jamkových a 9 jamkových ihrísk. Tohto typu máme na Slovensku 3 rezorty.

Ponúkajú sa ešte aj iné služby v rámci golfu?

Väčšina golfových klubov ponúka služby reštaurácie alebo zázemia, kde si môžete pred hrou alebo po hre s priateľmi alebo golfistami posedieť, najesť sa. Býva to štandardom.

Máme na Slovensku nejakých hokejistov alebo iných športovcov, ktorí finančne prispievajú na rozvoj golfu na Slovensku?

Nemám takú vedomosť. Mám informácie o tom, že niektorí známi športovci sa podieľajú na organizácii charitatívnych turnajov. Prostredníctvom týchto turnajov sa každoročne podaria vyzbierať nejaké prostriedky na dobročinné ciele, za čo im samozrejme patrí vďaka. Čiže aj touto formou golf pomáha.

A koľko je takých charitatívnych akcií za rok v priemere?

Približne 5.

V akej sezóne sa hrá golf?

Záleží to od klimatických podmienok. V našich podmienkach je golfová sezóna od začiatku apríla do konca októbra, je to teda 7 mesiacov v roku. Ak to počasie umožní, zvykne sa hrať aj mimo tohto obdobia, ale záleží to od možností.

Je každý turnaj organizovaný vami ako SKGA?

SKGA má tzv. hendikepovú autoritu. Je správcom hendikepového systému. Kluby sú tie, ktoré organizujú turnaje počas golfovej sezóny. Samozrejme, niektoré turnaje ako SKGA tour a Majstrovstvá Slovenska v rôznych kategóriách organizuje priamo SKGA.

Máme na Slovensku známeho úspešného golfistu?

V minulosti to bola Zuzka Kamasová, ktorej sa ako profesionálnej golfistke podarilo vyhrať aj Ladies European Tour, čo je prestížny turnaj. Žiaľ, od tých čias takto známeho golfistu nemáme. Verím však, že sa to v blízkej dobe zmení.

Ak by sme porovnali susediace krajiny s nami, čo sa týka počtu registrovaných golfistov, kde v rebríčku sa nachádzame my?

Je to veľmi zaujímavé, pretože na Slovensku máme 7 600 registrovaných golfistov. Súčasný počet ihrísk je tomu primeraný, aj keď je na Slovensku rozložený nerovnomerne. To znamená, je menšia dostupnosť golfových ihrísk na strednom a východnom Slovensku v porovnaní so západným Slovenskom.

Pre porovnanie v Čechách je 56 000 registrovaných golfistov a 100 ihrísk. Ale napríklad v Maďarsku je len 1 500 registrovaných hráčov a v Poľsku 4 300. Je veľmi relatívne s kým sa porovnávame. V každom prípade tu vidím potenciál pre nárast počtu golfistov. Ak sa nám podarí viac golf prezentovať na verejnosti, aby ľudia mali možnosť si to sami skúsiť a zistiť, že by ich to mohlo baviť.

Predpokladám, že aj vy hráte golf. 

Hrám ho už 15 rokov. Avšak na mojej úrovni to vidieť nie je, nakoľko mi neostáva na neho toľko času, koľko by som chcel. No napriek tomu ma golf baví, je to pre mňa relax.

Keď začínam s golfom, s akým hendikepom štartujem?

Golfisti začínajú s hendikepom 54. Postupne si ho zlepšujú – čím nižšie číslo, tým vyššia výkonnosť golfu.

Je golf vekovo obmedzenou hrou?

Nie. Teraz preháňam, ale golf môžete hrať od narodenia, resp. od kedy udržíte golfovú palicu. Ale obvykle sa začína od školského veku.

Využívate aj nejaké marketingové nástroje?

Riešime marketing s externou agentúrou, posilnili sme našu komunikáciu na FB fanpage. Naším komunikačným kanálom je náš webový portál hrajgolf.sk. To by mal byť vstupný komunikačný kanál pre negolfistov, ktorí sa dozvedia základné informácie – kde a ako začať.

To, čo sa nám žiaľ nedarí, ako by sme si predstavovali, je dostať golf do mainstreamových médií, ktoré majú široký záber na Slovensku a ukázať ho vo svetle, v akom by sme chceli. Pretože väčšinou je golf prezentovaný v duchu, ktorý nám nijakým spôsobom nepomáha.

Je prezentovaný v lifestyle-ových reláciách, kde sú reportáže z prestížnych turnajov za účasti celebrít a skôr v ľuďoch vytvárajú dojem, že je to finančne náročný šport. Nie je to však pravdou. Budem rád, ak sa ľudia prídu presvedčiť sami, takmer všetky golfové ihriská počas roka organizujú dni otvorených dverí pre verejnosť.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech