Austrálčania chcú vybudovať podmorský hotel, zisk z neho venujú na záchranu koralov

  • Austrálčania chcú zachrániť Veľkú koralovú bariéru
  • Okrem toho by sa však bariéra mohla stať aj občanom Austrálie
Unsplash/Wikimedia (Underwater Earth / XL Catlin Seaview Survey / Aaron Spence)
  • Austrálčania chcú zachrániť Veľkú koralovú bariéru
  • Okrem toho by sa však bariéra mohla stať aj občanom Austrálie

Aj napriek obrovskej prírodnej a ekonomickej hodnote Veľkej koralovej bariéry, táto oblasť pomaly zomiera. To všetko kvôli neutíchajúcej ťažbe uhlia, emisiám, fosílnym palivám a nedostatočnej aktivite ekológov a ochrancov prírody a aj keď je bariéra pre Austráliu veľkým producentom zisku, vyzerá to tak, že financie na jej záchranu nestačia. Ako informoval portál LadBible, protinožci sa rozhodli povoliť výstavbu podmorského hotela a jeho zisk má byť venovaný na záchranu Veľkej koralovej bariéry.

Veľká koralová bariéra je jednou z najväčších prírodných zaujímavostí na svete. Jej jedinečný ekosystém, krásne pláže v blízkosti a čistá morská hladina, lákajú turistov zo všetkých kútov sveta.

No austrálsky podmorský skvost nemá len estetickú funkciu, chráni pobrežia pred veľkými prívalovými vlnami, reguluje množstvo oxidu uhličitého v oceánoch a udržiava ich čisté. Okrem toho je veľkým prínosom pre austrálsku ekonomiku, obyvateľom sprostredkúva viac ako 64-tisíc pracovných miest a ročne generuje zisk v hodnote 6,4 miliárd dolárov. Jej celková hodnota je vypočítaná na 56 miliárd dolárov. Veľká koralová bariéra bola zapísaná do zoznamu UNESCO v roku 1981.

zdroj: Veľká koralová bariéra (Wikimedia, Toby Hudson)

Nový hotel má vyrásť blízko ostrova Lady Musgrave. Pôjde o 36 metrový pontón s tromi poschodiami. Posledné podlažie bude siahať 3 metre pod hladinu a ubytuje dokopy 24 zákazníkov, ktorým zaistí výhľad na podmorský svet veľkými oknami rozmiestnenými po celej izbe.

Vrchný pontón bude slúžiť ako základňa pre šnorchlovanie, potápanie a plavby loďou. Pod vodou budú umiestnené aj UV svetlá, ktoré umožnia návštevníkom pozorovať podmorský svet v noci.

Austrálska vláda chce do projektu investovať 1 milión dolárov a s jeho dokončením sa počíta už apríla 2020. Investori vyčíslili možné zisky hotelu na 1,8 milióna dolárov ročne. Za all inclusive pobyt na jednu noc v tomto hoteli zaplatíš 550 dolárov.

Hoci zisky z ubytovania budú putovať na záchranu koralových útesov, idea znie trochu kontraproduktívne. Viac turistov bude vytvárať aj viac odpadu a mínať viac energií. Už možno o čosi lepší nápad jej urobiť z Veľkých koralových útesov austrálskeho občana. Áno, aj takáto snaha existuje a usiluje o záchranu prírodného bohatstva.

zdroj: Coral Reef Australia Coral Great Barrier Reef Heart

„Napriek obrovskému významu Veľkej korálovej bariéry jej stále odopierame jedno základné právo každého austrálskeho občana, právo žit,“ vyjadrili sa autori petície za záchranu koralových útesov. Petícia nesie názov Urobme z Veľkej koralovej bariéry austrálskeho občana a udržme ju na žive.

Pokiaľ by sa táto snaha ochrancov prírody vydarila, bariéra by získala rovnaké práva ako občan Austrálie. Medzi ne patrí najvyšší možný štandard starostlivosti o fyzické zdravie, zákaz mučenia, neľudského zachádzania či nehumánneho trestu, právo na vlastné prostriedky na živobytie a právo na život.

Podľa autorov petície, Veľká koralová bariéra spĺňa všetky predpoklady na to, aby mohla skutočne získať občianstvo. Je stálym obyvateľom krajiny, v Austrálii sa určite bude nachádzať, ak dôjde k rozhodnutiu vlády o jej občianstve, v krajine strávila veľa času a určite ju dobre pozná a v Austrálii, dúfajme, zostane ešte dlho.

Zdroj: LadBible, Change.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá