V Austrálií začala výstavba ekologicky udržateľného mestečka „Tesla Town“

  • V Melbourne čoskoro vyrastie energeticky sebestačná rodinná štvrť s technológiami od Elona Muska.
tt
  • V Melbourne čoskoro vyrastie energeticky sebestačná rodinná štvrť s technológiami od Elona Muska.

V Austrálií predstavili vývojári plány týkajúce sa vybudovania prvého Tesla mestečka v malej obchodnej štvrti Melbourne. Každý jeden dom, ktorý sa tu bude nachádzať má disponovať solárnou strechou a vstavanou domácou batériou PowerWall pochádzajúcou z dielne Elona Muska.

„PowerWalls v kombinácií so solárnymi panelmi budú predstavovať pre obyvateľov benefit hneď v niekoľkých oblastiach. Budú mať výrazne menšie účty za energiu a ešte k tomu vedomie, že väčšina ich spotrebovanej energie pochádza z čistých a obnoviteľných zdrojov,“ vyjadril sa stavebný inžinier Danni Addison

t1

Tento projekt bol dokonca ocenený, ako najviac ekologicky udržateľný stavebný koncept v celej Austrálií, a to hneď z niekoľkých dôvodov. V novovzniknutej „zelenej“ štvrti bude spotreba vody znížená o 43 % a vývoz odpadkov na skládky má byť znížený o 80 %. Veľkým plusom sú samozrejme solárne panely, ktoré budú schopné generovať toľko elektriny, že obyvatelia budov si svoje elektromobily nabijú zadarmo.

t2
Oficiálny názov svetového unikátu Tesla Town je YarraBend, je to podľa rieky Yarra, ktorá preteká okolím tejto štvrte. Stavebná plocha o veľkosti 16,46 hektárov bude pokrytá 2 500 novými bytmi a rodinnými domami. Prvých 60 domov sa už podarilo predať, pričom ich cena sa pohybovala od 1 480 000 dolárov (1 357 300eur) do 2 100 000 dolárov (1 925 898eur). Futuristické mestečko YarraBend bude patriť k takzvanému Smartwired spoločenstvu s vysokorýchlostným pripojením na internet, k dispozícií bude aj bezplatná technická podpora, ktorá obyvateľom pomôže s elektroinštaláciou v budovách, ale aj nastavením bežnej domácej elektroniky.

t5

Eko projekt pochádza z dielne skupiny Glenvill, ktorá projekt navrhla a stará sa aj o jeho realizáciu. Domy budú vytvárať a ukladať slnečnú energiu, pričom komunita bude mať dobíjacie stanice pre elektrovozidlá a energeticky úsporné osvetlenie a spotrebiče. Každá budova je navrhnutá tak, aby bol čo možno najviac minimalizovaný dopad na životné prostredie. Samozrejmosťou majú byť aj športové areály, galérie s umením a tržnice so zeleninou a domácimi potravinami.  Nasťahovanie prvých rodín do tohto mesta budúcnosti je očakávané už koncom roka 2017.

t4

zdroj:inhabitat.com zdroj obrázkov:inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech