Austrálski aktivisti lovia rybárske siete a vyrábajú z nich recyklovateľné okuliare

  • Desiatky tisíc žralokov, korytnačiek či delfínov sa každoročne zachytí do starých plastových rybárskych sietí v okolí Veľkej koralovej bariéry
  • Aktivisti z organizácie WWF tieto siete lovia a premieňajú ich na udržateľné slnečné okuliare
deko
unsplash.com, wikimedia.org-Jebulon
  • Desiatky tisíc žralokov, korytnačiek či delfínov sa každoročne zachytí do starých plastových rybárskych sietí v okolí Veľkej koralovej bariéry
  • Aktivisti z organizácie WWF tieto siete lovia a premieňajú ich na udržateľné slnečné okuliare

Každý rok skončí v Stredozemnom mori 0,57 miliónov ton plastového odpadu. To je akoby sme do tohto mora vyhodili každú minútu 33 800 plastových fliaš. Krajiny na brehu obľúbenej dovolenkovej destinácie nezvládajú manažment plastového odpadu. Konštatuje to správa, ktorú zverejňuje WWF. Správa hovorí aj to, ktoré krajiny nesú najväčšiu zodpovednosť a ktoré lokality sú najviac znečistené.  

zdroj: wikimedia.org- Jebulon

V Stredozemnom mori v tejto chvíli pláva asi 247 miliárd kusov plastov a správa WWF predpokladá, že toto číslo do roku 2050 narastie až štvornásobne. Až polovica plastového odpadu sa do mora dostane z pobrežia, asi 30 percent prinesú rieky z pevniny. A z mora sa odpad vracia späť na pobrežie. Každý jeden deň sa ho na každom kilometri pláže nahromadí päť kilogramov. Samostatnou kategóriou je obrovské množstvo starých rybárskych sietí, ktoré končia v moriach a oceánoch.

Leto je v plnom prúde a aktivisti z WWF Australia spojili dve dobré veci – vylovili staré rybárske siete  s cieľom zrecyklovať ich a znovu použiť pri výrobe slnečných okuliarov s názvom ReefCycle, ktoré si môžeš momentálne aj predobjednať. K dispozícii sú polarizované aj nepolarizované modely, ktorých cena sa pohybuje od 89 dolárov do 139 dolárov. Čím viac ľudí si tieto okuliare predobjedná, tým viac sietí budú môcť aktivisti vyloviť. 

Viac ako 98-tisíc žralokov, korytnačiek, delfínov a ďalších morských živočíchov sa každoročne zachytí do starých plastových rybárskych sietí v okolí Veľkej koralovej bariéry. Niektoré siete majú dĺžku aj 1200 metrov, teda ako 24 olympijských bazénov. Nielen siete, ale i ďalší plastový odpad ohrozuje život v mori. Ak chceš podporiť snahu aktivistov o obmedzenie plastov, pridaj podpis k petícií, už sa blížime k 1 miliónu.

Adidas bojuje proti plastovému odpadu 100% recyklovateľnými teniskami

Povedomie o znečistení oceánov a o dôležitosti obmedziť celosvetovú spotrebu jednorázových plastov šíri aj značka Adidas. Po tom, ako ešte v roku 2016 predstavili obuv vyrobenú z plastového odpadu značka predstavila model bežeckých tenisiek FUTURECRAFT.LOOP.

Výnimočnosť týchto tenisiek spočíva v tom, že sú 100% recyklovateľné, a to od podrážky, cez každý kúsok zvršku, až po šnúrky. Produkt je výsledkom opätovnej spolupráce s organizáciou, ktorá bojuje proti plastom v oceánoch Parley for the Oceans, informuje portál Highsnobiety.com.

zdroj: WWF, highsnobiety.com, WWF report

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá