Automobilka BMW predstavila škaredé auto, tvrdia ľudia. Následne urazila svojich zákazníkov

  • BMW nedávno predstavilo svoj nový luxusný elektromobil
  • Jeho dizajn však nebol prijatý kladne a automobilka neuniesla kritiku
  • Na svojom Twitteri urazila jadro svojej klientely
  • BMW nedávno predstavilo svoj nový luxusný elektromobil
  • Jeho dizajn však nebol prijatý kladne a automobilka neuniesla kritiku
  • Na svojom Twitteri urazila jadro svojej klientely

Automobilky v snahe zaujať ľudí neustále menia vzhľad svojich áut a z času načas vytvoria aj nový model s kompletne prerobeným dizajnom. Inovatívne kapoty a interiéry dostávajú hlavne elektrické a hybridné automobily. Jeden taký nedávno predstavil nemecký výrobca BMW, ale ľudia ho vysmiali. BMW iX bol kritikmi označený za auto s najviac mätúcim dizajnom.

Nové „béemvéčko“ je podľa výrobcu technologickou vlajkovou loďou a konkurovať má Audi E-Tron, či Mercedesu EQC. Svojou cenou sedí medzi elektromobilmi Model 3 a Model S od Tesly. V BMW chceli prísť s niečím novým a futuristickým. Výsledok vyzerá rozhodne zaujímavo, no nech už sa na to pozeráme z akéhokoľvek uhlu, niečo nám nesedí.

Zaujímavý futuristický interiér

Nebudeme začínať hneď tým najhorším. Pozrime sa najprv na interiér. Ten sa totiž Mníchovskej automobilke rozhodne podaril. Zaujímavá súhra modrej a čiernej, veľká obrazovka a vkusné tlačidlá či futuristický tachometer.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: autoforum.cz

Je evidentné, že dizajnéri si dali záležať a chceli prísť s niečím, čo tu ešte nebolo. Takto nejak by mal vyzerať interiér auta z tretej dekády 21. storočia. Čo na to hovoríš? Hneď by si dupol na plyn, však?

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: autoforum.cz

V BMW s týmto modelom stavili aj na ochranu prírody. V kabíne nájdeš výhradne recyklované plasty a látkové čalúnenie. Žiadna koža z mŕtvych zvierat. Je však otázne, nakoľko to priláka záujemcov. Vzhľadom na vysokú cenu  vozidla (i keď nie v porovnaní s ostatnými elektromobilmi) v tomto cenovom rozmedzí klientela väčšinou očakáva hliník, vzácne drevo alebo uhlíkové kompozity.

Zaujímavé špecifikácie a pokročilé technológie za vysokú cenu

BMW iX má byť najpokročilejší automobil. Vybavený je množstvom technológií a výrobca úplne vyhodil palivovú nádrž, či klasický spaľovací motor. Namiesto toho auto osadil dvojicou elektromotorov s výkonom 122-408 koní a batériou s kapacitou až 100 kWh.

Auto spotrebuje v priemere 21 kWh na 100 km, takže dojazd by sa mal pohybovať tesne pod hranicou 500 km. Pri využi rýchlej nabíjacej stanice s výkonom 200 kWh (niečo ako Tesla supercharger) trvá nabitie z nuly na 100% približne 40 minút. To je dostatok času, aby si vodič mohol odbehnúť na záchod, vypiť kávičku, zjesť jeden či dva chody a pozrieť diel seriálu na Netflixe.

Keď havaruje Tesla: Horiace batérie zasypali okolité domy a podpálili posteľ

Podobne ako ostatné elektromobily, aj iX vyniká obrovským úložným priestorom s objemom 650 litrov. Auto je dostatočne veľké, aby sa doň vošiel tretí rad sedadiel, automobilka však túto možnosť neponúka. Nemyslí si, že je veľký záujem o sedemmiestne elektromobily.

Cena vozidla podľa webu autoforum.cz začína na 75 000 €, ale za vozidlo s plnou výbavou a najväčšou možnou batériou zaplatíš aj dvakrát viac. Tu už výrobca konkuruje Tesle a ich rokmi overeným modelom S a X. Do sériovej výroby by nové BMW malo vstúpiť počas budúceho roka. No, držíme palce. 

A teraz sa poďme pozrieť na kapotu!

Pamätaj, kritici ho označili za najviac mätúci dizajn vozidla BMW, aký kedy existoval. Poďme pekne po poradí. Poobzeraj si toto luxusné vozidlo zo všetkých strán. Tu je zadok. Zatiaľ celkom v pohode, však? Čo hovoríš na tie modré pásy v spodnej časti? Neboj, bude ich viac.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: autoforum.cz

Takto to vyzerá z boku. Klasické BMW s trochu futuristickým dizajnom, však?

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: autoforum.cz

Okej, tak čo potom hovoríš na prednú časť vozidla?

A tu je nový elektromobil z ďalších uhlov:

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: autoforum.cz
Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: autoforum.cz

Tak, čo? Páči sa ti? 

Páči sa ti nový dizajn BMW iX?

Výrobca neuniesol kritiku svojho nového dizajnu

Ak si hlasoval za druhú možnosť, tak vedz, že nie si sám. Fanúšikovia BMW po celom svete sa búria a výrobcovi sa to očividne nepáči. Automobilka nakoniec neuniesla kritiku a rozhodla sa na Twitteri uraziť veľkú časť svojej klientely. Konkrétne generáciu baby boomerov, ktorí sa narodili medzi rokmi 1946-64. Títo ľudia majú momentálne 56-74 rokov a je teda pochopiteľné, že sú trochu konzervatívnejší.

Automobilka na Twitteri použila frázu OK boomer, ktorú si v USA obľúbili mladšie ročníky. V prenesenom význame znamená: „Dobre dedo, si už príliš starý, aby si to pochopil“

Celá kampaň je postavená na otázke, prečo ľudia nemôžu prijať zmenu. Avšak väčšina „hejterov“ sa vyjadrovala len k vizuálnej stránke, a to, že sa im nepáčil dizajn.

V podstate neodmietajú novú vec a problém nevidia v elektromobile. Väčšine vadí, že BMW ako značka má rozpoznateľný dizajn, ktorý sa im roky páči. Navyše ide väčšinou o samotných zákazníkov, alebo aspoň fanúšikov značky, ktorí by vedeli oceniť inováciu, ktorá by ich vizuálne dobre zaujala.

Zdroje: autoforum.cz, autoforum.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech