Automobilka Škoda vyplatila svojim zamestnancom tučné bonusy a zdvihla platy, a to aj napriek kríze

  • Česká automobilka Škoda Auto sa rozhodla ísť proti prúdu
  • Svojim zamestnancom vyplatila bonus v hodnote 80 000 českých korún a zdvihla platy o 6 percent
škoda
TASR/AP/Petr David Josek
  • Česká automobilka Škoda Auto sa rozhodla ísť proti prúdu
  • Svojim zamestnancom vyplatila bonus v hodnote 80 000 českých korún a zdvihla platy o 6 percent

Počas pandémie koronavírusu prešla väčšina českých aj svetových firiem k masívnemu škrtaniu výdavkov a šetreniu. Niektoré firmy boli dokonca nútené znížiť svojim zamestnancom plat a niektorých dokonca prepustiť. Nie každá spoločnosť sa však takto zachovala.

Automobilka Škoda Auto ide proti prúdu a v apríli tak ľudia k svojej klasickej výplate dostali aj tučný bonus vo forme 80 000 českých korún, čo je približne 2 900 eur. Informoval o tom český Forbes. 

Za bonus môžu zamestnanci vďačiť odborom

Najmä tie a dohoda, ktorú s automobilkou majú, môže za vyplatenie tejto vysokej variabilnej zložky. Potvrdila to aj hovorkyňa samotnej automobilky Kamila Biddle. 

Variabilná časť podnikového bonusu dosiahla výšku 80 000 korún. Vyplatená bola podľa dohody s odbormi KOVO ako súčasť mzdy za apríl 2020 podľa nárokov jednotlivých zamestnancov,“ uviedla pre Forbes hovorkyňa. 

Okrem vyplatenia bonusu bol zamestnancom Škodovky celoplošne zvýšený plat o skoro 6 percent. Automobilka si tieto rozhodnutia mohla dovoliť aj napriek tomu, že výroba bola kvôli ochoreniu COVID-19 zastavená na mesiac a pol a predaj jej modelov klesol minulý mesiac medziročne približne o polovicu. 

Automobilka Škoda Auto vyplatila svojim zamestnancom tučný bonus
zdroj: Ilustračný obrázok / unsplash.com

Tučný bonus k výplate je u automobiliek bežná vec

Nie však počas takto náročného obdobia. Minulý rok nemecká automobilka Volkswagen vyplatila svojim radovým zamestnancom, aj tým, ktorí pracujú vo výrobe, bonus vo výške 4 750 eur. Bolo to po tom, ako vykázala zisk v roku 2018. 

Ešte vyššou sumou odmenila svojich zamestnancov výrobca luxusných automobilov Porsche, ktorý patrí pod koncern Volkswagen. Zamestnancom Porsche pristál na svoj účet bonus vo výške 9700 eur. 

Na Slovensku sa vypláca najčastejšie bonus vo výške 500 eur

Vyplynulo to z prieskumu spoločnosti Datank, ktorý si dala vypracovať ČSOB banka a bol realizovaný na vzorke 617 firiem. V jeho výsledkoch sa uvádza, že až 24 percent firiem vypláca svojim zamestnancom bonus v priemernej výške 500 eur. 

Najčastejším dôvodom nevyplácania odmien je podľa prieskumu zlá finančná situácia. Platilo to až u 32 percent dotazovaných firiem. To, že tento rok kvôli pandémii koronakrízy odmeny a bonusy pre zamestnancov nebude vyplácať väčšina firiem, potvrdila aj šéfka portálu profesia.sk Ivana Molnárová v rozhovore pre Denník E. 

Zdroje: Forbes, autonoviny.sk, Dennik E

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech