Autonómna domácnosť na Slovensku?

  • Už na minuloročnom podujatí Startup Awards 2016 sa spíkri z rôznych kútov sveta zameriavali predovšetkým na autonómne riešenia, ktoré sa dotknú každej oblasti nášho života. Veľmi diskutovanou témou bola aj implementácia technologických zariadení do domácností.
domcover
pinterest.com/Dávid Igaz
  • Už na minuloročnom podujatí Startup Awards 2016 sa spíkri z rôznych kútov sveta zameriavali predovšetkým na autonómne riešenia, ktoré sa dotknú každej oblasti nášho života. Veľmi diskutovanou témou bola aj implementácia technologických zariadení do domácností.

Spomínal sa  fakt, že v blízkej budúcnosti budú jednotlivé zariadenia v našich bytoch automaticky kooperovať bez toho, aby museli byť prepojené káblami. O pár mesiacov neskôr vidíme prvé impulzy aj na slovenskom trhu.

Len pred pár rokmi sme ani nesnívali o ultrabookoch a tešili sme sa aj z 20-kilových stolných počítačov, na ktoré nám mama bez váhania položila čipkovanú dečku. Dnes však môže tvoja domácnosť vyzerať ako z futuristického filmu, a to za mesačný poplatok vo výške jednej dobrej večere.

foto:David Igaz

Možno si už postrehol inovatívny krok Telekomu do vôd inteligentných domácností. Ich program Magenta SmartHome ponúka širokej verejnosti, a teda aj ľudom bez vášne k technológiám, možnosť zjednodušiť si každodennú realitu.

Vďaka ich SmartHome zariadeniam začne tvoj byt žiť vlastným životom. V ich bohatom porfóliu si každý nájde pre seba to pravé. Princíp spočíva v tom, že so SmartHome zariadeniami ti odpadne hneď niekoľko starostí. Nemusíš viac myslieť na to, či si zatvoril všetky okná,  či manželka vytiahla zo zásuvky žehličku. Taktiež budeš ihneď vedieť, ak niekto vstúpi do tvojho bytu bez tvojho vedomia.

foto:pixabay.com

 

SmartHome od Telekomu ti ponúka možnosť mať pod kontrolou celú svoju domácnosť len pomocou jednej prehľadnej aplikácie. Nefunguje to však tak, že musíš celý deň pobehovať so svojím smartfónom a nastavovať jednotlivé funkcie a režimy. Všetko bude fungovať samostatne podľa tebou vopred zvolených režimov. Celá domácnosť sa tak prispôsobí podľa potrieb a nálady užívateľa.

 

Čo všetko ti vie SmartHome ponúknuť?

foto:David Igaz

K dispozícii budeš mať hneď niekoľko scenárov. Ide napríklad o :

 

Prehľad varovaní a odporúčaní

foto:David Igaz

 

Ten zahŕňa  možnosť detskej ochrany, keď dostaneš notifikáciu, že sa otvorila skrinka alebo dvere, ktoré nechceš deťom sprístupniť. Pod kontrolou budeš mať automaticky aj vlhkosť a teplotu v miestnosti a v prípade úniku jedovatého plynu, to budeš vďaka notifikácii vedieť ako prvý. Mnohých poteší aj možnosť okamžitého upozornenia, keď ti domov príde pošta.

 

Riadenie Hudby a Televízie

foto:David Igaz

 

Chodíš domov pravidelne o  17:00? So SmartHome si jenoducho nastavíš, že po príchode z práce sa automaticky zapne tvoja obľúbená pesnička a svetlá začnú plynule meniť farbu.

 

Úspora energie

S touto inováciou môže tvoj byt jednoducho nabrať na efektivite. Ak napríklad práve nevyužívaš niektoré z elektronických zariadení alebo svetiel, automaticky sa vypnú a celkovú spotrebu energie uvidíš v jednoduchom prehľade v aplikácii.

foto:David Igaz

 

SmartHome už teda zďaleka nie je len o zapínaní a vypínaní svetiel pomocou telefónu. Ide o celkovú automatizáciu procesov, tým najefektívnejším spôsobom. Nechaj žiť svoju domácnosť vlastným životom a zbav sa zbytočných starostí.

foto:David Igaz

 

Bližšie informácie k zriadeniu inteligentnej domácnosti nájdeš tu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech