Až 90 % Slovákov by šlo voliť. K urnám ich láka predstava Matovičových 500 eur za odmenu

  • Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre reláciu Analýzy Na hrane
  • Bez odmeny by išlo k voľbám 67,5 percenta voličov
Matovič a jeho 500 eurová odmena
Ilustračná snímka, TASR/Jaroslav Novák, Canva
  • Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre reláciu Analýzy Na hrane
  • Bez odmeny by išlo k voľbám 67,5 percenta voličov

Nápad Igora Matoviča (OĽANO) by mohol zásadne ovplyvniť nadchádzajúce predčasné parlamentné voľby. Najnovší prieskum ukázal, že k voľbám sa chystá už aj tak rekordný počet ľudí, no predstava 500-eurovej odmeny za odovzdaný hlas by prilákala k urne takmer každého Slováka.

Za 500-eurovú odmenu by išlo voliť takmer 90 percent ľudí

Za predpokladu, že za účasť vo voľbách dostanú voliči 500-eurovú odmenu, voliť by išlo 89,2 percenta oslovených voličov. Bez odmeny by išlo k voľbám 67,5 percenta voličov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre reláciu Analýzy Na hrane televízie Joj. Agentúra realizovala výskum od 7. do 13. marca na vzorke 1 000 respondentov, píše SITA.

Podľa prieskumu by 65,8 percenta opýtaných volilo stranu, ktorú plánovalo, a to aj napriek možnej 500-eurovej odmene. Stranu, ktorá im bude v tej chvíli sympatická, by kvôli odmene volilo 20,1 percenta účastníkov prieskumu.

Matovič
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Voliť nepôjde 8,1 percenta respondentov, aj keby za účasť vo voľbách dostali odmenu, pričom 3,1 percenta by volilo stranu, ktorá danú odmenu vybavila. Z prieskumu taktiež vyplynulo, že 0,2 percenta ľudí by za odmenu hodilo do volebnej urny len prázdnu obálku.

„Odmena by presvedčila hlavne voličov, ktorí zvyknú odpovedať, že nevedia, koho by v súčasnosti volili, pričom 84 percent z nich by išlo za odmenu voliť, z respondentov odpovedajúcich pri klasických preferenciách, že nepôjdu voliť, by odmena motivovala 40,3 percenta,“ uviedla agentúra.

O odmene za účasť vo voľbách sa má v utorok diskutovať do prerokovania

O návrhu na odmenu 500 eur za účasť v septembrových parlamentných voľbách sa bude v utorok rokovať až do skončenia diskusie, čiže v prípade potreby aj po 19.00 h.

Poslanci sa na tom dohodli na návrh predsedu NR SR Borisa Kollára (Sme rodina). V pléne k návrhu vystúpil zatiaľ len líder OĽANO Igor Matovič ako navrhovateľ. S vystúpením začal dopoludnia, po obedňajšej prestávke rečnil tri hodiny. Do rozpravy sú písomne prihlásení ešte traja rečníci. Následne sa môžu do diskusie hlásiť poslanci aj ústne, informuje TASR.

Matovič v rozprave viackrát zopakoval, že na Slovensku existuje hrozba, že demokracia zanikne. Upozorňoval na hrozbu vlády mafie a extrémistov, ktorí môžu získať po voľbách ústavnú väčšinu.

Preto treba dosiahnuť čo najvyššiu účasť vo voľbách. Vyhlásil, že je ochotný stiahnuť návrh a mohol by ho podať aj Smer-SD či ľudia z ĽSNS a on by ho podporil. Tvrdí, že treba zabojovať aj o nevoličov. Myslí si, že v septembri hrozia voľby, ku ktorým príde historicky najmenej voličov.

Líder OĽANO v diskusii spomínal kauzy z čias vlád Smeru-SD, hovoril o väzbách na oligarchov. Kritizoval aj médiá za to, že sú zaujaté. Opakovane tiež spomínal KDH za to, že odmietlo spoluprácu s Kresťanskou úniou. Kritizoval aj Progresívne Slovensko či niektorých členov novej strany Demokrati za postoj k možnej spolupráci s mimoparlamentným Hlasom-SD.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá