Babiš poslal jasný odkaz Trumpovi: Zaveďte povinné rúška, ako my

  • Český prezident vyslal do Bieleho domu jasný odkaz. Na obraz Česka a Slovenska
BeFunky-collage (4)
TASR
  • Český prezident vyslal do Bieleho domu jasný odkaz. Na obraz Česka a Slovenska

Český premiér Andrej Babiš odporučil americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, aby v rámci úsilia spomaliť šírenie nového koronavírusu nariadil povinné nosenie rúšok na tvár. Informuje o tom agentúra SITA.

Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter mu napísal, aby v Spojených štátoch skúsili „bojovať s vírusom českým spôsobom“. Ako ďalej uviedol, nosenie „jednoduchých textilných rúšok znižuje riziko šírenia vírusu o 80%“.

V Českej republike, rovnako ako na Slovensku, je nosenie ochranných rúšok na všetkých verejných miestach povinné. V krajine potvrdili 2 743 prípadov ochorenia COVID-19. Zahynulo tam naň 16 osôb.

V Spojených štátoch je prípadov aj úmrtí mnohonásobne viac. Nákazu novým koronavírusom zatiaľ v USA potvrdili u vyše 125-tisíc ľudí. Viac ako 2 100 ľudí tam zomrelo.

New York v karanténe nebude

Americký prezident Donald Trump zvažuje pre pandémiu nového koronavírusu „krátkodobú, dvojtýždňovú“ karanténu pre štát New York a tiež „možno New Jersey a určité časti Connecticutu“.

Vyjadril sa tak v Bielom dome s tým, že to možno nebudú musieť urobiť, ale existuje možnosť, že v priebehu dňa nariadi karanténu. Podľa jeho slov by to bola „vynútiteľná karanténa“, ktorá obmedzuje cestovanie, pretože Newyorčania cestujú na Floridu a „to nechceme“, cituje prezidenta televízia CNN.

Ako Trump tiež povedal, najradšej by to neurobil, ale možno to bude potrebné. Guvernér New Yorku Andrew Cuomo však na informácie o karanténe reagoval s tým, že prezident s ním o ničom takom nehovoril. „Nie, nemal som také rozhovory. Ani neviem, čo to znamená,“ povedal počas tlačovej konferencie.

V štáte New York potvrdili ochorenie COVID-19 u 52 318 ľudí, uviedol v sobotu Cuomo. Prinajmenšom 728 tam zomrelo. V súčasnosti je v štáte hospitalizovaných 7 328 pacientov, najmenej 1 755 leží na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK