Bar mladého Slováka sa dostal do rebríčka najlepších barov sveta

  • Marián Beke je slovenský talent, ktorého môžeme bezpochyby považovať za jedného z najväčších barových inovátorov poslednej dekády. V Londýne si otvoril unikátny bar The Gibson, ktorý sa dnes radí medzi svetovú špičku.
beke
facebook.com/marian.beke
  • Marián Beke je slovenský talent, ktorého môžeme bezpochyby považovať za jedného z najväčších barových inovátorov poslednej dekády. V Londýne si otvoril unikátny bar The Gibson, ktorý sa dnes radí medzi svetovú špičku.

Marián Beke sa presťahoval do Londýna pred 15-timi rokmi. Jeho vášňou bolo miešanie nápojov, no na Slovensku v tom čase bol takmer nulový priestor na zlepšovanie sa v mixológii, aj preto jeho kroky viedli za hranice. Mladý Žilinčan začínal klasicky, ako pomocný barman v nočných kluboch v Londýne.

Jeho prvotným cieľom bolo zlepšiť si angličtinu natoľko, aby sa z neho stal plnohodnotný barman, ktorý vie zapôsobiť na zákazníka nielen drinkom, ale aj príbehmi okolo neho. Tie by logicky len ťažko v centre Londýna ľuďom vyrozprával ľubozvučnou slovenčinou. Popri práci preto navštevoval kurzy angličtiny, vďaka ktorým sa časom kariérne posunul o level vyššie.

Prvé veľké úspechy dosiahol v bare Nightjar, ktorý sa aj vďaka nemu dostal medzi top londýnske bary a dokonca sa stal 2. najlepším barom na svete. Tento podnik je aj dnes známy pre svoj oldshoolový štýl, extravagantne zdobené nápoje a vysoký level barového zážitku.

Marián tu vo svojich koktejloch experimentoval s chuťami, ingredienciami a vôňami. Naučil sa však aj to, ako viesť vychytený bar, ktorý valcuje konkurenciu. Po piatich rokoch nastala jeho chvíľa, kedy bol pripravený aj na otvorenie vlastného podniku.

V Londýne pod jeho vedením vznikol jedinečný bar The Gibson, ktorý sa za krátky čas preslávil po celom svete. Niet sa čomu diviť, v bare The Gibson sa spája elegancia anglického vintage baru, prémiový alkohol a famózne prírodné ingrediencie.


Už pár rokov sa tento bar pravidelne umiestňuje v rebríčkoch top barov a s ním aj Marián, ktorý sa radí medzi barmanskú elitu.

Nie je tomu inak ani tento rok. V hodnotení najlepších 50 barov sveta za rok 2017 sa bar The Gibson umiestnil na 21. mieste. Predbehol tak aj vychytené bary v New York City, Hong Kongu či v Tel Avive.

Škola drinkov


Šikovný Slovák si však svoje barmanské zručnosti nenecháva len pre seba. Svoje  skúsenosti teraz odovzdáva ďalej tým, že pomáha posúvať barmanstvo v European Bartender School. Do jeho baru sa tiež chodia školiť barmani z celého sveta vrátane Slovenska.

Zoznam najlepších 50 barov sveta za rok 2017 si môžeš pozrieť TU.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech