Barbora a Ján premenili zabudnutú továreň na výnimočný hotel. Rýchlo si ho obľúbilo mnoho Slovákov (FOTO)

  • Barbora Hora, Jan Hora a Jan Veisser, to je skupina architektov zo štúdia ORA, ktoré zrealizovalo výnimočný projekt
  • Budovu z roku 1919 premenili na nepoznanie
BoysPlayNice
  • Barbora Hora, Jan Hora a Jan Veisser, to je skupina architektov zo štúdia ORA, ktoré zrealizovalo výnimočný projekt
  • Budovu z roku 1919 premenili na nepoznanie

Najlepšie opravená pamiatka Juhomoravského kraja a víťaz kategórie penzióny katalógu Amazing Places. Aj takýmito oceneniami sa môže pochváliť projekt s názvom Kocanda, ktorý vznikol vďaka premene areálu bývalej továrne na keramiku.

Pôvodne barokový objekt bol postavený ako zájazdový hostinec na trase Praha – Viedeň. V druhej polovici 19. storočia bol areál doplnený a transformovaný na slávnu keramickú továreň.

Výroba tu fungovala ešte nejaký čas po Nežnej revolúcii, čoskoro ju však postihol osud mnohých iných priemyselných prevádzok – výroba bola ukončená, areál menil majiteľa a dlhodobo chátral.

Súčasní majitelia, ktorí z tejto lokality pochádzajú, areál prestavujú pre zážitkovú turistiku. Areál bude disponovať niekoľkými sálami, veľkou ubytovacou kapacitou a kuchyňou.

Budovu z roku 1919 zrekonštruovali na moderný hotel plný prekvapení

Kocanda je názov, ktorý sa na označenie miesta odjakživa používal. Mal by pochádzať z nemeckého „Gott sei Dank“, po slovensky „Vďakabohu“. Dá sa teda povedať, že kruh sa uzatvára a objekt Kocandy získava späť svoj pôvodný účel.

Areál sa nachádza na kopci neďaleko Znojma. Miesto poskytuje ďaleké výhľady do okolia, a tým aj samo z okolia vyčnieva. Objekt Kocandy dominuje celému areálu, je v jeho strede striedavo vykukuje a mizne, ako sa návštevník približuje.

Citlivá rekonštrukcia

Kocanda v priebehu vekov prešla mnohými úpravami a transformáciami. Cieľom projektu bolo objekt očistiť od výrazne rušivých zásahov a vytvoriť harmonický celok – obnoviť kompaktnosť pôvodnej hmoty, obnoviť pôvodné otvory a doplniť repliky pôvodných okien, ale zároveň sa vyhnúť efektu prílišnej novosti. Omietky sa preto opravovali iba lokálne, čo viedlo k následnej divokej fľakatosti fasády.

Sparťanský interiér

Interiér je zámerne sparťanský, nechýba mu ale prívetivosť. Ponechané sú autentické materiály a detaily ako chýbajúce dvere, ktoré sú dopĺňané len z demolácií.

Podlahy sú sčasti pôvodné masívne drevené kazety, čiastočne nové z čadičových a cementových dlaždíc. Miestami sú odhalené pôvodné maľby.

zdroj: BoysPlayNice

Pri zariaďovaní autori maximálne využili starý nábytok – stoly, skrine, stoličky, ale aj stolíky pod umývadlá alebo staré liatinové vane. Tie sami pozháňali z rôznych kútov republiky, alebo nakúpili v obľúbenom antikvariáte.

Prevádzka objektu je primárne sezónna, vykurovanie zaisťujú zrkadlové infrapanely. Človek si tu však stále uvedomuje, že je v skutočne starom dome.

ora-kocanda-kravsko-boysplaynice-11
zdroj: BoysPlayNice

V areáli sa nachádzajú tony pôvodných sadrových foriem slúžiacich na výrobu keramiky. Veľká časť z nich už nie je použiteľná, alebo sa tu nachádzajú v takom množstve, že sa už nikdy nevyužijú.

„Formy sme rozvesili po objekte v rôznych kompozíciách. Z nájdených objektov, ktoré sú samy osebe iba výrobným prostriedkom, vytvárame objekty o svojej vlastnej estetickej kvalite. Formy pripomínajú históriu areálu, a zároveň dávajú návštevníkom nahliadnuť, ako keramika vzniká,“ objasňujú autori.

zdroj: BoysPlayNice

Záhrada je rozdelená do niekoľkých sekcií. Pred priečelím Kocandy sa rozlieha reprezentatívna parková úprava so záhonmi hortenzií. Nad záhradou sa týčia tri niekoľkostoročné ihličnaté stromy. Pri úpravách sa dbalo, aby kvalitné vyrastené dreviny alebo ich fragmenty boli zachované.

Záhradné úpravy zodpovedajú charakteru jednotlivých miest v areáli. Pri najmladšej továrenskej budove, kde je lokalizovaná reštaurácia, sa nachádza malý záhon doplnený starými odrodami ovocných stromov.

zdroj: BoysPlayNice

Pri staršej továrenskej časti sa potom počíta s neformálnejšou divokejšou úpravou. V rohu záhrady sa rozlieha malé jazierko, ktoré sa plní dažďovou vodou zo strechy.

Ubytovať sa sem chodí aj nie málo Slovákov. Jedna noc tu pre dve osoby vychádza na 140 eur.

Zdroje: o-r-a.cz, linka.news, Kocanda Kravsko

Najnovšie videá

Trendové videá