Bardejov je nové Námestovo. Na Orave už zasahujú vojaci, nemocnici v Ružomberku chýba vybavenie

  • Žilinský kraj ostáva aj naďalej najzasiahnutejším krajom na Slovensku
  • Liptov a Orava majú problém s kapacitami. Novému pavilónu v Ružomberku chýbajú kyslíkové rozvody 
  • Najviac vojakov pomáha na Orave
  • Počet infikovaných sa dramaticky dvíha aj na východe. Najviac v okrese Bardejov
pacient, nemocnica, koronavírus
TASR/Cecilia Fabiano/LaPresse via AP
  • Žilinský kraj ostáva aj naďalej najzasiahnutejším krajom na Slovensku
  • Liptov a Orava majú problém s kapacitami. Novému pavilónu v Ružomberku chýbajú kyslíkové rozvody 
  • Najviac vojakov pomáha na Orave
  • Počet infikovaných sa dramaticky dvíha aj na východe. Najviac v okrese Bardejov

Situácia na Slovensku sa pomaly ale isto mení na katastrofu. Na Orave už musia hygienikom pomáhať vojaci, obrovské ohnisko sa rozhorelo v Bardejove. Nemocnice už majú takmer plno a aby toho nebolo málo, chýba im kľúčové vybavenie. Napríklad na izbách ružomberskej nemocnice, určených pre pacientov s COVID-om, chýbajú rozvody kyslíka.

Regióny bojujú so stovkami prípadov

Žilinský kraj ostáva aj naďalej najzasiahnutejším krajom na Slovensku. Dnes v ňom pribudlo opäť najviac pozitívnych prípadov z celého Slovenska, a to 523. Celkovo je v Žilinskom kraji infikovaných 4 593 na koronavírus.

S výnimkou Bytče, Kysuckého Nového Mesta a Turčianskych Teplíc je každý okres Žilinského kraja označený na koronavírusovom semafore Slovenska ako červený.

Najhoršia je situácia na Orave, ktorá znovu mala aj najvyšší počet pozitívne testovaných na Slovensku, a to 137 prípadov v okrese Námestovo. Ďalšie dve Oravské okresy mali vysoký počet infikovaných koronavírusom Dolný Kubín 83 a Tvrdošín 75.

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Novému pavilónu v Ružomberku chýbajú kyslíkové rozvody 

Situácia s nemocničnými kapacitami je tiež nevyhovujúca. V Ústrednej vojenskej nemocnici SNP Ružomberok majú podľa medializovaných informácii obsadených 54 lôžok a 52 lôžok zatiaľ ostáva neobsadených.

Ružomberská nemocnica otvorila na začiatku mesiaca s veľkou parádou nový COVID-ový pavilón. Podľa primára interného oddelenia v Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici Milana Kulkovského sú pripravené nedodatočne. „Aká je realita? V uvedených priestoroch  chýbajú rozvody kyslíka. Nové ventilátory sú teda prakticky nefunkčné (spresnenie informácie: v budove chýbajú rozvody na kontinuálny prívod kyslíka, v prípade jeho potreby ho nahrádzajú kyslíkovými bombami),“ napísal v príspevku na Facebooku.

Aj podľa zistení Denníka N nemocnici chýbajú rozvody kyslíka pre umelé pľúcne ventilácie. Vedenie nemocnice médiu potvrdilo, že použijú kyslíkové fľaše. Lekári, ale tvrdia, že to nie je správne riešenie a v praxi sa bude ťažko zavádzať. Nemocnica i Ministerstvo obrany, ktoré je zriaďovateľom, tvrdí, že rozvody kyslíka sa dobudujú. Kedy, je otázne.

Informácie prichádzajú potom, čo Martinská nemocnica rozhodla, že nebude prijímať žiadnych ďalších COVID-ových pacientov z Liptova, Oravy a Kysúc, aby mala kapacity pre nevyhnutné zákroky.

Situáciu už rieši aj Žilinský kraj, ktorý rozširuje kapacity v nemocniciach v Dolnom Kubíne, Trstenej, Liptovskom Mikuláši a Čadci. Informovala o tom na sociálnej sieti predsedníčka ŽSK Erika Jurinová. Vo väčšine spomínaných nemocníc ale nemajú odborníkov ani oddelenia, ktorí by zvládli pacientov s koronavírusom.

zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Najviac vojakov pomáha na Orave

Na Orave už pomáha aj vojsko. „V okresoch Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín pokračuje aj za pomoci príslušníkov ozbrojených síl dohľadávanie kontaktov pozitívnych osôb,“ napísal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) na sociálnej sieti.

Práve na Orave je najviac nasadených vojakov a to v Dolnom Kubíne a okolí.

Celkovo je vyčlenených 517 vojakov na celé Slovensko, ktorí zabezpečujú odbery, dohliadanie kontaktov, či administratívne práce na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva. Ich počet tak v porovnaní s údajmi zo začiatku tohto týždňa rastie. Informoval o tom minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti.

Ozbrojené sily nasadzujú vojakov a prostriedky podľa požiadaviek krízového štábu Ministerstva zdravotníctva SR a Policajného zboru SR. „Postupný nárast počtov nasadených síl je daný postupným spresňovaním požiadaviek jednotlivých regionálnych úradov verejného zdravotníctva, nemocníc a mobilných odberových miest. V zmysle uznesenia vlády sme pripravení nasadiť až do 1 500 vojakov v prospech ministerstva zdravotníctva a ďalších 1 500 vojakov na asistenciu Policajnému zboru a, samozrejme, aj dostupnú techniku či vybavenie,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Bardejov môže byť nové Námestovo

Počet infikovaných sa dramaticky dvíha aj na východe. Najviac v okrese Bardejov, kde bolo potvrdených 114 pozitívne testovaných ľudí za stredu, čo je po Námestove druhé miesto. „Pokračuje šírenie COVID-19 najmä medzi úzkymi kontaktmi, v rodinách, na pracoviskách a v kolektívoch, sporadicky sa vyskytnú aj importy zo zahraničia, napísal ÚVZ.

Podľa informácií Denníka N za nárast infikovaných môžu najmä svadby. Nemocnica s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove čelí kolapsu. Infikovaná je stovka zamestnancov nemocníc, ktorí sa nachádzajú v karanténe. Nemocnica tiež nemá potrebné oddelenie pre pacientov s koronavírusom. V Bardejove tiež aktuálne vypomáha vojsko.

Zdroje: Ministerstvo zdravotníctva SR, Denník N, SITA, Denník N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech