Bašternák má šancu dostať sa z väzenia. Riaditeľ dubnickej väznice navrhol jeho podmienečné prepustenie

  • Bašternák si v súčasnosti odpykáva trest vo väznici s najnižším stupňom stráženia
  • Dostane sa na slobodu?
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/ Pavol Zachar
  • Bašternák si v súčasnosti odpykáva trest vo väznici s najnižším stupňom stráženia
  • Dostane sa na slobodu?

Denník N informoval o tom, že riaditeľ dubnickej väznice navrhol podmienečné prepustenie Ladislava Bašternáka.

S kontrolou technickými prostriedkami

Rozhodovať o tom má Okresný súd v Trenčíne, konkrétne 15. novembra.

O podmienečnom prepustení po odpykaní si viac ako polovice trestu môže súd rozhodovať len na návrh riaditeľa väznice, kde si odsúdený trest odpykáva,“ píše denník N. Bašternák bol odsúdený za neodvedenie dane na päťročný trest a trest prepadnutia majetku a trest si odpykával v Dubnici nad Váhom.

Návrh zo strany riaditeľa dubnickej väznice hovoril o podmienečnom prepustení Bašternáka s nariadenou kontrolou technickými prostriedkami.

Súd sa bude žiadosťou zaoberať

Okresný súd Trenčín sa bude 15. novembra na verejnom zasadnutí zaoberať návrhom na podmienečné prepustenie odsúdeného Ladislava Bašternáka z výkonu trestu odňatia slobody. Podmienečné prepustenie odsúdeného s nariadenou kontrolou technickými prostriedkami navrhol riaditeľ Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Dubnici nad Váhom, kde odsúdený vykonáva uložený trest. Informoval o tom hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.

Podľa Tarabusa takýto postup umožňuje Trestný poriadok, v zmysle ktorého o podmienečnom prepustení z výkonu trestu odňatia slobody osoby odsúdenej za zločin po výkone jeho polovice súd rozhoduje len na návrh riaditeľa ústavu na výkon väzby alebo riaditeľa ústavu na výkon trestu odňatia slobody, v ktorom sa trest vykonáva.

Súd môže odsúdeného podmienečne prepustiť z výkonu trestu odňatia slobody, ak sú splnené súčasne tri zákonné podmienky. Prvá podmienka je formálna – odsúdený musí vykonať takú časť uloženého trestu, ako stanovuje zákon. Druhou podmienkou je, aby odsúdený svojím správaním a plnením svojich povinností vo výkone trestu odňatia slobody preukázal polepšenie.

Súd posudzuje splnenie tretej podmienky, teda či od odsúdeného možno očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život,“ uviedol Tarabus. Doplnil, že pri rozhodovaní o podmienečnom prepustení súd prihliada aj na povahu spáchaného trestného činu a na to, v akom ústave na výkon trestu odsúdený trest vykonáva.

Podnikateľ Ladislav Bašternák bol uznaný vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného a súd mu vymeral trest odňatia slobody vo výške 5 rokov. Na výkon trestu nastúpil 15. marca 2019.

Zdroje: DennikN, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie